تورم کشورهای اروپایی بالاتر رفت

کد خبر: 355271 شنبه 29 خرداد 1400 - 10:32

تورم کشورهای اروپایی بالاتر رفت
متوسط نرخ تورم کشورهای عضو اتحادیه اروپا از دو درصد عبور کرد.
 مرکز آمار اتحادیه اروپا اعلام كرد، متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در دوازده ماه منتهی به می با ۰.۴ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۲.۰ درصد رسید تا نرخ تورم مجددا در مسیر رسیدن به سطح دو درصدی هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه قرار گیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به طور متوسط ۲.۳ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۳ درصد بیشتر شده است.

انرژی با تورم ۱.۱۹ درصدی و خدمات با تورم ۰.۴۵ درصدی و مواد غذایی با تورم ۰.۱۹ درصدی پیشتاز گروه های مختلف بوده اند و کالاهای صنعتی نیز با تورم ۰.۱۱ درصدی بیشترین تاثیر را در کاهش تورم داشته است. تورم بخش مواد غذایی و نوشیدنی نیز طی این مدت ۰.۱۵ درصد بوده است.

 قرار است بانک مرکزی اروپا در هر ماه ۲۰ میلیارد یورو اوراق قرضه دولتی را خریداری کند تا راه را برای تقویت رشد اقتصادی در سطح منطقه یورو هموار کند.  

در بین کشورهای عضو منطقه یورو، بالاترین تورم مربوط به مجارستان با ۵.۳ درصد بوده است و پس از این کشور نیز لهستان با ۴.۶ درصد و لوکزامبورگ با ۴.۰ درصد قرار دارند. از طرف دیگر کمترین تورم ثبت شده مربوط به یونان با منفی ۱.۲ درصد بوده است و پس از این کشور، مالت با ۰.۲ درصد و پرتغال با مثبت ۰.۵ درصد قرار دارند.

از طرف دیگر طی این مدت نرخ تورم در بلژیک ۲.۵ درصد، آلمان ۲.۴ درصد،  فرانسه ۱.۸ درصد و در ایتالیا ۱.۲ درصد اندازه گیری شده است. در بین کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند نیز تورم نروژ طی این مدت ۲.۸ درصد و سوییس ۰.۳ درصد اندازه گیری شده است.  

منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند. اتحادیه اروپا نیز دارای ۲۷ عضو است که شامل ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به علاوه  بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.