خیز برزیل برای پیوستن به پنج صادرکننده نفت

کد خبر: 355309 یکشنبه 20 تیر 1400 - 7:28

خیز برزیل برای پیوستن به پنج صادرکننده نفت
برزیل اعلام کرد: با افزایش تولید نفت این کشور به پنجمین صادر کننده بزرگ در ۲۰۳۰ تبدیل می شود.
بر اساس اعلام اين كشور،  ظرفیت تولید  در سال ۲۰۳۰ ميلادی به ۵.۳ میلیون بشکه در روز خواهد رسيد و برزیل پنجمین صادرکننده بزرگ جهان خواهد شد و تولید نفت و مایعات نفتی از ۳.۳ میلیون بشکه در روز فعلی افزایش پیدا خواهد کرد.

برزیل در حال حاضر در جمع ۱۰ صادرکننده بزرگ نفت جهان که عربستان سعودی صدرنشین آنهاست، قرار ندارد.

میادین نفتی فراساحلی برزیل در سال های اخیر تولیدشان را افزایش داده اند و عامل اصلی افزایش تولید این کشور بوده اند. بعلاوه برزیل یکی از کشورهایی است که در اتحاد اوپک پلاس حضور ندارد و طبق پیش بینی خود اوپک، انتظار می رود امسال و سال های آینده در رشد تولید سهم بسزایی ایفا کند.

اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه بازار نفت در ژوئن اعلام کرد عوامل اصلی رشد عرضه در سال ۲۰۲۱ کشورهای کانادا، برزیل، چین و نروژ خواهند بود.

تولید نفت برزیل در آوریل سال ۲۰۲۱ به میزان ۱۲۸ هزار بشکه در روز در مقایسه با مارس افزایش یافت و به ۲.۹۷ میلیون بشکه در روز رسید. بر مبنای آمار تولید مقدماتی و اختلالات کمتر به دلیل فعالیت تعمیراتی کمتر و سایر اختلالات برنامه ریزی نشده، تولید ماه مه رشد بیش از ۵۰ هزار بشکه در روز تولید ماهانه برزیل را نشان داد.

طبق آمار رگولاتور صنعت نفت برزیل، تولید نفت برزیل در سال ۲۰۲۰ به میزان ۵.۷ درصد افزایش یافت و به ۲.۹ میلیون بشکه در روز رسید.

بر اساس گزارش اویل پرایس، تولید بالاتر نفت برزیل کمک کرد صادرات این کشور در سال ۲۰۲۰ به رکورد ۱.۴ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کند که رشد سالانه ۱۶.۹ درصدی را داشته است.