انتشار گزارش ماهانهٔ تولید صنعتی با استفاده از اطلاعات شرکت های بورسی در خردادماه

کد خبر: 355324 شنبه 26 تیر 1400 - 15:34
انتشار گزارش ماهانهٔ تولید صنعتی با استفاده از اطلاعات شرکت های بورسی در خردادماه
پژوهشکده پولی و بانکی گزارش ماهانهٔ تولید صنعتی با استفاده از اطلاعات شرکت های بورسی در خردادماه 1400 را ارائه کرد.

 به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، روند صعودی رشد تولید در بخش صنعت در خرداد‌ماه ادامه پیدا کرد و شاخص تولید صنعتی شرکت‌های بورسی در خرداد ماه سال جاری ۷٫۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است. در حالی که نرخ رشد این شاخص در اردیبهشت‌ماه ۶٫۸ درصد بوده است.
البته هنوز شاخص تولید شرکت‌های بورسی در خردادماه حدود ۵ درصد کمتر از شاخص انتهای سال ۱۳۹۶‌ است.
با این حال شاخص خرداد‌ماه بیشترین عدد شاخص از اردیبهشت ۱۳۹۷ تا کنون بوده است. مقایسه شاخص تولید خرداد ۱۴۰۰ و خرداد ۱۳۹۷ نشان می‌دهد که میزان تولید صنایع خودروسازی و قطعات، دستگاه‌های برقی و ‌محصولات غذایی از در خردادماه ۱۴۰۰ به طور قابل توجهی کمتر از خرداد ۱۳۹۷ بوده است.

همچنین بررسی رشد صنایع نشان می‌دهد که رشد تولید صنعت خودروسازی بیشترین اثر مثبت را بر رشد شاخص کل داشته است. البته بخش عمده افزایش تولید این صنعت در خرداد‌ماه به موجودی انبار تبدیل شده است.  به‌علاوه علی‌رغم افزایش فروش در صنعت محصولات شیمیایی رشد تولید در این صنعت منفی و نزدیک صفر بوده است. 
بررسی سودآوری شرکت‌های بورسی در دوازده‌ ماهه ۱۳۹۹ نشان می ‌دهد که سود اسمی این شرکت‌ها بیش از ۱۳۳ درصد افزایش داشته است که عمدتا ناشی از افزایش سود صنایع صادرات‌محور (فرآورده‌های نفتی، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی)‌ بوده است.  این افزایش سود عمدتا ناشی از رشد نرخ ارز و افزایش قیمت محصولات صادراتی اتفاق افتاده است.

 
 برای دریافت گزارش اینجا کلیک کنید.