گزارش ماهانهٔ تولید صنعتی- تیر۱۴۰۰ منتشر شد

کد خبر: 355374 یکشنبه 24 مرداد 1400 - 8:10

گزارش ماهانهٔ تولید صنعتی- تیر۱۴۰۰ منتشر شد
گزارش ماهانهٔ تولید صنعتی با استفاده از اطلاعات شرکت های بورسی مربوط به تیر ماه ۱۴۰۰ توسط پژوهشکده پولی و بانکی منتشر شد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، در خلاصه مدیریتی این گزارش آمده است: شاخص تولید صنعتی در تیرماه ۲٫۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است که کمترین نرخ رشد در ۱۲ ماه اخیر بوده است. با توجه به اینکه این نرخ رشد در خرداد ماه ۷٫۷ درصد بوده می‌توان گفت که در تیر ماه کاهش قابل ملاحظه‌ای در رشد این شاخص اتفاق افتاده و روند افزایشی که در ماه‌های اخیر وجود داشت در این ماه دنبال نشده است.

مهم‌ترین دلیل مثبت شدن رشد تولید صنعت در تیرماه به رشد بالای صنعت خودروسازی برمی‌گردد. از طرف دیگر صنایع فلزات اساسی و کانی‌های غیرفلزی دو صنعتی بودند که رشد شاخص تولید آنها در خردادماه مثبت بوده ولی در تیرماه منفی شده است و بیشترین سهم را در کاهش رشد تولید صنعت داشتند. البته این کاهش رشد می‌تواند تحت تاثیر محدودیت‌های اعمال شده در ماه گذشته بر تامین برق صنایع فولاد و سیمان (که زیربخش  دو صنعت فوق‌الذکر هستند) باشد.

همچنین بررسی عملکرد شرکت‌ها نشان می‌دهد که بخش عمده‌ای از کاهش رشد تولید در تیر ماه به شرکت‌های صادراتی برمی‌گردد که رشد منفی ۲٫۳ درصدی تولید در شرکت‌های صادرات محور برمی‌گردد (این رشد منفی در یک‌ سال اخیر بی‌سابقه بوده است). به‌علاوه بررسی تغییرات موجودی انبار محصولات نهایی این شرکت‌ها نشان می‌دهد که شاخص موجودی انبار در صنعت در دو ماه تیر و خرداد افزایش در موجودی انبار را نشان می‌دهد که همزمانی این افزایش با روند کاهشی رشد تولید در تیر ماه می‌تواند نشانه‌هایی از کاهش بیشتر رشد تولید در ماه‌های آتی باشد.

 گزارش کامل را اینجا بخوانید.