افزایش قیمت جهانی مواد غذایی

کد خبر: 355400 شنبه 13 شهریور 1400 - 8:3
افزایش قیمت جهانی مواد غذایی
سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد اعلام کرد قیمت جهانی مواد غذایی پس از دو ماه کاهش، در اوت تحت تاثیر رشد قیمت شکر، روغن های گیاهی و برخی غلات رشد یافت.
 شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه‌های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را بررسی می‌کند، در اوت به ۱۲۷.۴ واحد در مقایسه با ۱۲۳.۵ واحد در ژوئیه افزایش پیدا کرد. آمار ژوئیه پیشتر ۱۲۳ واحد اعلام شده بود.

قیمت ها بر مبنای سالانه در اوت ۳۲.۹ درصد افزایش داشت.

شاخص قیمت غلات فائو در اوت نسبت به ماه پیش از آن ۳.۴ درصد رشد کرد زیرا انتظارات برای برداشت پایینتر در چندین کشور صادرکننده بزرگ باعث افزایش ۸.۸ درصدی ماه به ماه قیمت جهانی گندم شد. در مقابل قیمت های بین المللی ذرت و برنج کاهش داشت.

شاخص قیمت شکر فائو در اوت ۹.۶ درصد نسبت به ژوئیه رشد کرد که ناشی از نگرانی ها نسبت به سرمازدگی محصول برزیل بود که بزرگترین صادرکننده شکر جهان است. چشم انداز تولید خوب در هند و اتحادیه اروپا تا حدودی این نگرانی ها را برطرف کرد.

شاخص قیمت روغن های گیاهی فائو ۶.۷ درصد رشد کرد و قیمت روغن پالم به دلیل ادامه نگرانی ها درباره سطح تولید و کاهش ذخایر مالزی، به رکورد تاریخی بالایی صعود کرد. قیمت فروش روغن کلزا و آفتابگردان هم افزایش یافت.

شاخص قیمت گوشت در اوت اندکی بالا رفت زیرا خرید بالا از سوی چین، قیمت گوشت گاو را گرانتر کرد و تقاضای بالا برای واردات از سوی شرق آسیا و خاورمیانه هم قیمت گوشت مرغ را بالا برد. شاخص قیمت لبنیات در اوت نسبت به ماه پیش اندکی کاهش پیدا کرد.

قیمت جهانی مواد غذایی در سال گذشته حدود ۳۳ درصد رشد کرده و ریسک های تورم را برای بانک های مرکزی و مصرف کنندگان به خصوص در کشورهای فقیرتری که به واردات متکی هستند، افزایش داده است. زنجیره تامین مواد غذایی از کمبود نیروی کار در بحبوجه شیوع پاندمی ویروس کرونا و هزینه های بالاتر حمل مواد غذایی آسیب دیده است.

عبدالرضا عباسیان، اقتصاددان ارشد فائو گفت: احتمال ملایم شدن روند افزایش قیمت ها در ماه های آینده احتمالا محدود خواهد بود. روند کلی همچنان ادامه رشد قیمت هاست. قیمت های بالا معمولا بهترین راهکار برای قیمت های بالاست زیرا کشاورزان و تولیدکنندگان به آن واکنش نشان می دهند اما اخیرا عامل دیگری تاثیرگذار بوده که کنترل کمتری روی آن نسبت به گذشته وجود دارد و آن هم تغییرات آب و هوایی ناگهانی است. ما برای فصل بعد به آب و هوای بسیار عالی نیاز داریم و اگر بخش عرضه نتواند انتظارات را برآورد کند، می توانیم بگوییم وضعیت قیمت های بالا برای مدت طولانی تری خواهد ماند.

فائو میزان برداشت جهانی غلات در سال ۲۰۲۱ را ۲.۷۸۸ میلیارد تن برآورد کرد که کمتر از برآورد قبلی ۲.۸۱۷ میلیارد تن بود اما همچنان نسبت به سطح تولید سال ۲۰۲۰ بالاتر است. این سازمان دلیل کاهش برآورد خود از تولید امسال را تداوم شرایط خشکسالی در کشورهای تولیدکننده بزرگ متعدد اعلام کرد. در میان غلات مهم، بزرگترین بازبینی نزول تولید مربوط به گندم بود که برآورد تولیدش ۱۵.۲ میلیون تن نسبت به ژوئیه کاهش یافت و ۷۶۹.۵ میلیون تن تخمین زده شد. برآورد کمتر از میزان تولید گندم ناشی از شرایط جوی نامساعد در آمریکا، کانادا، قزاقستان و روسیه بود.

پیش بینی میزان استفاده از غلات جهان در فصل ۲۰۲۲-۲۰۲۱ هم ۱.۷ میلیون تن نسبت به ژوئیه کاهش داده شد و ۲.۸۰۹ میلیارد تن برآورد شد که همچنان ۱.۴ درصد بالاتر از فصل ۲۰۲۱-۲۰۲ است.

بر اساس گزارش رویترز، برآورد ذخایر غلات جهان تا پایان فصل ۲۰۲۲-۲۰۲۱ هم ۲۷ میلیون تن نسبت به ژوئیه کاهش یافت و به ۸۰۹ میلیون تن رسید.