صنایع اروپایی از گرانی گاز به زانو درآمدند

کد خبر: 355437 دوشنبه 29 شهریور 1400 - 10:5

صنایع اروپایی از گرانی گاز به زانو درآمدند
افزایش قیمت های انرژی در اروپا فقط به مصرف کنندگان عادی آسیب نمی زند بلکه فعالیت های صنعتی هم در این وضعیت ضربه می خورند و روند احیای پساکرونایی در اقتصادهای اروپایی به خطر می افتد.
 شرکت های بزرگ اروپایی از تولیدکنندگان مواد شمیایی و معدنکاران گرفته تا صنایع غذایی می گویند قیمت بالای گاز و برق به حاشیه سود آنها لطمه زده و بعضی از آنها را وادار کرده است فعالیت هایشان را محدود کنند.

بعضی از کارخانه ها به دلیل قیمت بالای گاز طبیعی تعطیل کرده اند. تحلیلگران می گویند احتمال متوقف شدن گسترده تر فعالیت صنعتی در سراسر اروپا در هفته های آینده وجود دارد.

در این بین قیمت های بالای گاز طبیعی در اروپا باعث افزایش قیمت محموله های تک LNG در آسیا شده که برای این وقت از سال یعنی بین اوج تقاضای تابستانی و پیش از رسیدن فصل گرمایش زمستان بی سابقه است.

محدودیت عرضه در بازار گاز اروپا، سرعت پایین باد و ذخایر اندک غیرمعمول گاز و قیمت بالای کربن همگی در هفته های اخیر دست به دست هم داده و باعث افزایش قیمت پایه گاز اروپا و صعود قیمت برق به رکوردهای بالا در اقتصادهای بزرگ این منطقه شده اند. قیمت های گاز و برق در اروپا تقریبا هر روز به رکوردهای جدیدی صعود می کنند و باعث اعتراض مصرف کنندگان به افزایش صورتحساب های برق شده و دولت ها را تحت فشار قرار داده اند.

اما فقط مصرف کنندگان نیستند که با قیمت های بالای انرژی دست و پنجه نرم می کنند. صنایع هم از افزایش هزینه های انرژی در تنگنا قرار گرفته اند. شرکت "سی اف اینداستریز" که تولیدکننده هیدروژن و محصولات نیتروژن است، اخیرا اعلام کرد فعالیت مجتمع های تولیدش در بیلینگام و اینس انگلیس را به دلیل قیمت های بالای گاز طبیعی متوقف کرده است. این شرکت برآوردی از زمان ازسرگیری تولید در این تاسیسات ندارد.

شرکت نروژی "یارا" که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان آمونیاک جهان است، تولیدش را به دلیل بالا رفتن بی سابقه قیمت گاز کاهش داده است. شرکت کراپ انرژیز که بزرگترین تولیدکننده بیو اتانول آلمان است، اعلام کرد حاشیه سود عملیاتی این شرکت در سه ماهه دوم سال مالی تقریبا نصف شد که به دلیل هزینه بالاتر مواد خام و افزایش قیمت های انرژی بود. همچنین در آلمان BASF که بزرگترین تولیدکننده مواد شیمیایی اروپاست و Aurubis که تولیدکننده بزرگ مس است، قیمت های بالای انرژی را بار به شدت سنگینی بر سود و حاشیه سود خود اعلام کرده اند. شرکت های صنعتی بزرگ در فرانسه مانند ترئوس که بزرگترین تولیدکننده شکر است و شرکت روکت فِرِرز که تولیدکننده نشاسته است، به بلومبرگ اعلام کردند که قیمتهای بالای انرژی، فشارهای تورمی بر وضعیت مالی آنها و هزینه های دیگر داشته است.

تمامی این موانع برای صنعت اروپا ممکن است تازه یک شروع باشد به خصوص اگر زمستان جاری در اروپا و آسیا سردتر از حد معمول باشد و تقاضا برای گاز و برق را افزایش دهد.

گلدمن ساکس هشدار داده است صنایع در اروپا در خطر خاموشی در یک زمستان سرد قرار دارند. تحلیلگران این بانک آمریکایی در یادداشتی نوشتند: تحت چنین شرایطی تنها مکانیزم متعادل کننده، افزایش بیشتر قیمت های گاز و برق اروپایی خواهد بود که منعکس کننده نیاز به مهار تقاضاست و تقاضای نیرو در بخش صنعتی با خاموشی ها، محدود می شود.

کندی فعالیت بخش صنعتی یکی از آخرین اتفاقاتی است که اروپا در حال حاضر نیاز دارد به خصوص درست وقتی که اقتصادهای این منطقه در حال بهبود از دوران همه گیری ویروس کرونا هستند.

بعلاوه رقابت از سوی آسیا در بازار LNG به معنای آن است که اروپا ممکن است LNG بیشتری نتواند دریافت کند. قیمت محموله های تک در آسیا به رکورد بالایی صعود کرده اما خریداران بدون اهمیت به این موضوع خرید می کنند زیرا نگران هستند کمبود جهانی گاز طبیعی با نزدیک شدن فصل زمستان وخیم تر شود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، نیروگاه ها و صنایع در اروپا و احتمالا دولت ها امیدوارند زمستان ملایم و بادی در پیش باشد وگرنه کمبود گاز طبیعی ممکن است تا پایان سه ماهه نخست سال ۲۰۲۲ ادامه پیدا کند.