درخشش طلای سیاه مهارناپذیر ماند

کد خبر: 355442 شنبه 3 مهر 1400 - 7:59

درخشش طلای سیاه مهارناپذیر ماند
قیمت های نفت تحت تاثیر اختلالات تولید جهانی و برداشت از ذخایر، در معاملات روز جمعه افزایش و برای سومین هفته متوالی با صعود در بالاترین حد سه سال اخیر ایستادند.
بهای معاملات نفت برنت با ۸۴ سنت معادل ۱.۱ درصد افزایش، در ۷۸ دلار و ۹ سنت در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۶۸ سنت معادل ۰.۹ درصد افزایش، در ۷۳ دلار و ۹۸ سنت در هر بشکه بسته شد.

این بالاترین قیمت نهایی نفت برنت از اکتبر سال ۲۰۱۸ و وست تگزاس اینترمدیت از ژوییه سال ۲۰۲۱ بود. نفت برنت برای سومین هفته و وست تگزاس اینترمدیت تحت تاثیر اختلالات تولید در منطقه خلیج مکزیکو پس از طوفان آیدا در اواخر اوت، برای پنجمین هفته متوالی افزایش یافت.

با این حال روند صعودی قیمت ها تحت تاثیر نخستین فروش عمومی ذخایر نفت دولتی چین تا حدودی محدود شد. به گفته منابع آگاه، شرکت های دولتی پتروچاینا و شرکت شیمیایی هنگلی پتروکمیکال چهار محموله به میزان مجموعا ۴.۴۳ میلیون بشکه خریداری کردند.

بهای معاملات دیزل حاوی سولفور بسیار اندک در نیویورک به بالاترین حد از اکتبر سال ۲۰۱۸ به این طرف صعود کرد.

لوییس دیکسون، تحلیلگر ارشد بازار نفت در شرکت ریستاد انرژی گفت: همچنان که قیمت های نفت برای یک هفته دیگر رشد به ثبت می رسانند، بازار روی تاثیر طولانی اختلالات عرضه و احتمالا نیاز به برداشت از ذخایر برای تامین تقاضای پالایشگاهی حساب می کند.

بعضی از اختلالات ممکن است ماه ها ادامه پیدا کند و در حال حاضر به برداشت چشمگیر از ذخایر نفت آمریکا و جهان منجر شده است. به گفته معامله گران، پالایشگاه های نفت آمریکا در جست و جوی منابع دیگر برای جایگزینی با عرضه از دست رفته نفت خلیج مکزیکو، به خرید نفت عراق و کانادا روی آورده اند.

واردات نفت خام هند هم در اوت به بالاترین میزان در سه ماه گذشته رسید و از رکورد پایین ژوییه بهبود یافت.

بعضی از اعضای اوپک پلاس در پی سرمایه گذاری اندک یا به تاخیر انداختن فعالیت تعمیراتی به دلیل شیوع پاندمی کرونا، برای افزایش سطح تولید تقلا می کنند. شرکت تنگیزشِور اویل که بزرگترین تولیدکننده نفت قزاقستان است، اعلام کرد بخش هایی از پروژه توسعه ۴۵.۲ میلیارد دلاری خود را به مدت سه تا هفت ماه به تاخیر می اندازد.

آمار روز جمعه شرکت خدمات میدان نفتی بیکرهیوز نشان داد شرکت های انرژی آمریکایی هفته گذشته به شمار دکل های حفاری نفت و گاز طبیعی اضافه کردند. شمار دکل های حفاری نفت و گاز طبیعی در هفته منتهی به ۲۴ سپتامبر ۹ حلقه افزایش یافت و به ۵۲۱ حلقه رسید که بالاترین میزان از آوریل سال ۲۰۲۰ بود. شمار دکل ها برای کل ماه ۱۳ حلقه افزایش یافت که چهاردهمین رشد ماهانه متوالی برای نخستین بار از ژوییه سال ۲۰۱۷ بود. شرکت های حفاری در سه ماهه سوم ۵۱ حلقه به شمار دکل ها افزودند.

تحلیلگران گروه مالی یو بی اس پیش بینی کردند قیمت نفت برنت تا پایان سپتامبر به دلیل برداشت از ذخایر، تولید پایین تر اوپک و تقاضای قویتر خاورمیانه به ۸۰ دلار در هر بشکه صعود خواهد کرد.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیل گران خاطرنشان کرد شرکت اورگرند چین یک ریسک برای قیمتهای نفت به شمار می رود. واحد خودروی برقی این شرکت هشدار داد با یک آینده نامطمئن روبروست مگر این که فورا نقدینگی دریافت کند.