گزارش ماهانهٔ تولید صنعتی مربوط به شهریور ماه منتشر شد

کد خبر: 355463 دوشنبه 19 مهر 1400 - 9:0
گزارش ماهانهٔ تولید صنعتی مربوط به شهریور ماه  منتشر شد
گزارش ماهانهٔ تولید صنعتی با استفاده از اطلاعات شرکت های بورسی مربوط به شهریور ماه توسط پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی ، در خلاصه مدیریتی این گزارش آمده است :بعد از کاهش رشد شاخص تولید صنعتی شرکت های بورسی در تیرماه و مرداد ماه که رشد این شاخص را به محدوده صفر درصد (نسبت به مدت مشابه سال قبل) رسانده بود، رشد این شاخص در شهریورماه(نسبت به مدت مشابه سال قبل) اندکی بهبود داشته و به ۱.۹درصد رسیده است.
محدودیت های تامین برق برای صنایع سیمان و فولاد در شهریورماه نیز باعث رشد منفی شاخص تولید این صنایع شد، به طوری که صنعت فلزات اساسی و کانی های غیرفلزی به ترتیب رشد منفی ۱.۵ و ۲.۴  درصد را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده اند. البته این رشد منفی که این صنایع در ماه های تیر و مرداد تجربه کردند کمتر بوده است. به علاوه کاهش موجودی انبار در صنعت فلزات اساسی نشان می دهد که تقاضا برای محصولات این صنعت از تولید آنها پیشی گرفته است.
صنعت محصولات شیمیایی در شهریورماه مشابه ماه های اخیر رشد تولیدی نزدیک به صفر داشته است. این در حالی است که فروش این صنعت در ماه های اخیر کمتر از تولیدش بوده که منجر به افزایش موجودی انبار در این صنعت شده است. صنعت خودروسازی و قطعات نیز کماکان رشد تولید بالای ۱۰ درصد (نسبت به مدت مشابه سال قبل) خود را حفظ کرده و رشد فروش در این صنعت بیشتر از رشد تولید بوده است.
گزارش كامل را اينجا دريافت كنيد.