چهارچوب مقررات‌گذاری رمزارزها در ایران: ‌بررسی رویکردهای بین‌المللی و ارائهٔ پیشنهاد

کد خبر: 355489 یکشنبه 25 مهر 1400 - 9:44
چهارچوب مقررات‌گذاری رمزارزها در ایران: ‌بررسی رویکردهای بین‌المللی و ارائهٔ پیشنهاد
گزارش چهارچوب مقررات‌گذاری رمزارزها در ایران: ‌بررسی رویکردهای بین‌المللی و ارائهٔ پیشنهاد توسط پژوهشكده پولی و بانكی منتشر شد.

 به گزارش روابط عمومی پژوهشكده پولی و بانكی در چكيده  اين مقاله آمده است: قانون‌گذاران در بازارهای مالی و پولی، در توافق در مورد دارایی‌های رمزپایه، دچار مشکلات عدیده‌ای هستند. با توجه به دشواری فرایند قانون‌گذاری در دارایی‌های رمزپایه و اختلاف‌نظر در این زمینه، این گزارش با ‌تأکید بر دارایی‌های رمزپایه به این موضوع اختصاص داده شده است. در زمینهٔ رمزارزها، اختلافات شدیدی در طبقه‌بندی آن‌ها و تعریف برای هریک از آن‌ها وجود دارد. به‌تازگی، هشدار مشترکی دربارهٔ خطرهای ارزهای مجازی برای مصرف‌کنندگان صادر و تحقیقات گسترده‌ای در مورد ریسک‌های احتمالی این نوع دارایی‌ها انجام شده است. لزوم برقراری قوانین و مقررات در مورد این نوع از دارایی‌ها مورد ‌تأکید بسیاری دیگر از سازمان‌های بین‌المللی است، که در این گزارش به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

مقررات‌گذار‌ در سطح بانک مرکزی باید به مسئلهٔ تفاوت رمزارز با دارایی‌های رمزنگاری‌شده توجه کند. در این حوزه، ماهیت و طبقه‌بندی بسته به کارکردهای هریک اهمیت دارد. چالش‌های ساختاری و ابهامات حقوقی، جنبه‌های مثبت و منفی، و رویکردهای مختلف حوزهٔ کسب‌وکار با ارزهای دیجیتال ازجمله موضوعات بحث‌برانگیز در این زمینه است. دارایی رمزنگاری‌شده بازنمایی دیجیتالی از دارایی‌هاست که با توکنایز‌کردن دارایی و فعال‌شدن دارایی‌های منجمد، فضایی جهت سرمایه‌گذاری‌های خرد در کشور ایجاد می‌کند. عدم اجماع در مورد اصطلاحات‌، تعاریف، و طبقه‌بندی می‌تواند مانعی اساسی برای ایجاد یک چهارچوب نظارتی قوی باشد و ممکن است مانع از هماهنگی بیشتر نظارتی در بازارهای مالی شود. با توجه به ماهیت ذاتی معاملات رمزنگاری، تفسیر واضح از اصطلاحات در بین نهادهای نظارتی ممکن است نظارت را تسهیل کند.

از سوی دیگر، بهبود جمع‌آوری داده‌ها در مورد فعالیت‌های رمزنگاری - چه در سطح داخلی و بین‌المللی - برای ناظران جهت درک ریسک‌ها و فرصت‌هایی که می‌تواند ‌به‌طور ‌قابلِ‌توجهی در اهداف نظارتی آن‌ها اثر بگذارد، بسیار مهم است. مجموعهٔ داده‌های تجربی گسترده‌تر و دقیق‌تر را می‌توان مستقیماً از شرکت‌کنندگان در بازار و یا سایر نهادهای نظارتی تهیه کرد.

در این گزارش، الزامات مقرراتی موجود بررسی و ارتباط آن‌ها با رمزارزها مشخص شد. همچنین به‌منظور بهبود مقررات، اصلاحات موردنیاز و اقدامات پیشنهادی ارائه گردید. با توجه به استانداردهای بین‌المللی مطرح‌شده در گزارش هریک از رمزارزها بسته به حوزه‌ای که در آن اثرگذار است، نهاد متولی قانونی خاص خود را خواهد داشت.

‌به‌طور مشخص، می‌توان به‌عنوان پیشنهاد بیان کرد که بانک مرکزی کشور باید سامانه‌های مبادلاتی و زیرساخت‌های آن را انتخاب و پایه‌ریزی کند. همچنین، بانک مرکزی در کشور باید مانع از خریدوفروش ارز حاصل از استخراج رمزارزها برای مقاصد سوداگرانه شود. اخذ مالیات در حوزهٔ رمزارزها کلید شفافیت این حوزه نیز به‌شمار می‌رود.
 

گزارش كامل را
اينجا دريافت كنيد.