اقتصادهای بزرگ جهان علیه اوپک متحد می شوند؟

کد خبر: 355539 شنبه 29 آبان 1400 - 10:27
اقتصادهای بزرگ جهان علیه اوپک متحد می شوند؟
دولت های برخی از بزرگترین اقتصادهای جهان اعلام کردند در حال بررسی برداشت نفت از ذخایر استراتژیک خود در پی درخواست کم سابقه آمریکا برای یک اقدام هماهنگ به منظور کنترل قیمت های جهانی انرژی هستند.
با احیای اقتصاد جهان از پاندمی کووید ۱۹، واشنگتن از این که اوپک و متحدانش شامل روسیه حاضر نشده اند درخواست آمریکا برای افزایش سریعتر تولید را بپذیرند، به خشم آمده است. افزایش قیمت بنزین و سوخت های دیگر در آمریکا، بایدن را در آستانه انتخابات میان دوره ای سال آینده با فشار سیاسی روبرو کرده است. نظرسنجی رویترز در اکتبر نشان داد ۶۷ درصد از بزرگسالان آمریکایی تورم را نگرانی بسیار بزرگی می دانند.

وزیران اوپک پلاس قصد دارند برای بازبینی سیاست تولید دوم دسامبر (۱۱ آذر) دیدار کنند. این گروه رویکرد تدریجی را برای افزایش تولید در پیش گرفته و احیای اقتصادی را شکننده تر از آن می داند که عرضه بیشتر را توجیه کند.

قیمت نفت پس از انتشار خبر درخواست آمریکا و تصمیم چین برای آزاد کردن نفت از ذخایر خود، حدود چهار درصد ریزش کرد و به پایینترین رکورد شش هفته اخیر رسید اما روز پنج شنبه بخشی از این افت را جبران کرد. قیمت های نفت با انتظار برای افزایش عرضه جهانی، از رکورد بالای اخیرشان عقب نشینی کرده اند.

فیلیپ فلاین، تحلیلگر ارشد پرایس فیوچرز در شیکاگو اظهار داشت: بازار همچنان مضطرب است زیرا برای برداشت از ذخایر در وضعیت دفاعی قرار گرفته اند.

اداره ذخایر دولتی چین به رویترز اعلام کرد سرگرم کار برای آزاد کردن ذخایر نفت خام است اما درباره درخواست آمریکا حاضر نشد اظهارنظر کند.

آمریکا بزرگترین ذخایر استراتژیک را به میزان بیش از ۶۰۰ میلیون بشکه در اختیار دارد. این ذخایر در دهه ۱۹۷۰ در پی تحریم نفتی کشورهای عرب ایجاد شد تا تضمین کند این کشور در شرایط اضطراری نفت کافی برای تامین  خواهد داشت.

رونق نفت شیل در سال های اخیر تولید آمریکا را رقیب عربستان سعودی و روسیه کرد و این کشور وابستگی کمتری به واردات انرژی از کشورهای دیگر به خصوص اعضای اوپک پیدا کرد.

چالشی برای اوپک

ملاحظات اخیر اقتصادهای بزرگ منعکس کننده عصبانیت واردکنندگانی نظیر آمریکا و هند از اوپک است که به مدت بیش از پنج دهه گذشته روی قیمت های نفت تاثیر گذاشته است.

همچنین برای نخستین بار خواهد بود که چین به عنوان دومین مصرف کننده بزرگ و بزرگترین واردکننده نفت جهان در اقدام هماهنگ با آمریکا برای انتشار ذخایر استراتژیک به بازار مشارکت خواهد کرد.

هیچ واکنش فوری از سوی اعضای اوپک پلاس وجود نداشته است. این گروه سرگرم افزایش ماهانه تولید به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز است و محدودیت عرضه ای که در سال ۲۰۲۰ در اوج بحران کرونا به اجرا گذاشت را به تدریج تسهیل می کند.

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک هفته جاری گفت: اوپک انتظار دارد مازاد عرضه نفت از دسامبر آغاز شود. صادرات عربستان سعودی در سپتامبر به ۶.۵۲ میلیون بشکه در روز افزایش یافت که بالاترین میزان از ژانویه بود.

یک منبع آگاه در اوپک که مایل نبود نامش فاش شود، گفت: مشاهده این که کشورهای مصرف کننده برای پایین بردن قیمت ها نفت از ذخایر برداشت می کنند نه برای جبران کمبود عرضه، تعجب آور است.

با این حال چندین مصرف کننده انرژی بزرگ جهان اوپک را برای افزایش عرضه تحت فشار قرار داده اند. چین در سپتامبر برای تثبیت قیمت ها از ذخایرش نفت برداشت کرد. هند ماه هاست که ابراز نارضایتی کرده و خریدش از عربستان سعودی را به دلیل افزایش هزینه ها، در بهار به میزان چشمگیری کاهش داد.

اگرچه اوپک پلاس از ژوییه هر ماه ۴۰۰ هزار بشکه در روز به تولیدش اضافه کرده اما همچنان تولیدش را حدود ۳.۸ میلیون بشکه در روز محدود نگه داشته است. اوپک پلاس در آوریل سال ۲۰۲۰ توافق کرد تولیدش را در واکنش به فروپاشی تقاضا پس از شیوع ویروس کرونا، حدود ۱۰ میلیون بشکه در روز محدود کند.

ورود چین و کنار رفتن آژانس بین المللی انرژی

آمریکا و متحدانش پیش از این برداشت هماهنگ از ذخایر انجام داده اند که نمونه آن در سال ۲۰۱۱ پس از محدود شدن عرضه به دلیل جنگ در لیبی بود. این هماهنگی از طریق آژانس بین المللی انرژی انجام گرفت که در پاریس مستقر است و اعضای آن شامل آمریکا، ژاپن و کشورهای اروپایی متعدد هستند.

منابع آگاه اظهار کردند: آمریکا از اتحادیه اروپا برای مشارکت در این اقدام درخواست نکرده است. مشکل اصلی اروپا در حال حاضر قیمتهای بالای گاز طبیعی است.

بر اساس گزارش رویترز، آژانس بین المللی انرژی در وب سایت خود اعلام کرده که برداشت از ذخایر برای مداخله قیمت منظور نشده است. کشورهای ژاپن و کره جنوبی در تماس با آمریکا اعلام کردند ذخایر نفت خود را تنها برای مقابله با افزایش قیمت ها آزاد نمی کنند.