تشکیل ذخایر استراتژیک گاز در اتحادیه اروپا

کد خبر: 355590 سه شنبه 23 آذر 1400 - 11:32
تشکیل ذخایر استراتژیک گاز در اتحادیه اروپا
کمیسیون اروپا در واکنش به افزایش قیمت های انرژی، ایجاد سیستمی برای خرید مشترک گاز توسط کشورهای اتحادیه اروپا و ایجاد ذخایر استراتژیک این سوخت را پیشنهاد خواهد کرد.
قیمت های گاز در اروپا در ماه اکتبر بدنبال محدودیت عرضه و تقاضای بالا از سوی اقتصادهایی که در حال احیا از پاندمی کووید ۱۹ بودند، افزایش پیدا کرد. قیمت ها از اوج مذکور عقب نشینی کرده‌اند اما در هفته‌های اخیر به دلیل آب و هوای زمستانی سردتر و واردات کمتر از حد انتظار از روسیه، دوباره افزایش پیدا کرده‌اند.

افزایش قیمت های انرژی دولت ها را ناچار کرده است از یارانه و تخفیف‌های مالیاتی برای حمایت از مصرف کنندگان در برابر قبوض بالا استفاده کنند و درخواست بعضی از کشورها برای ایجاد یک سیستم خرید مشترک گاز در اتحادیه اروپا را به دنبال داشته است.

پیشنهاد برای به‌روزرسانی مقررات بازار گاز اتحادیه اروپا که قرار است کمیسیون منتشر کند، چنین سیستمی را ایجاد خواهد کرد.

این کمیسیون در سندی که پیش از نشست  سران اتحادیه اروپا منتشر و توسط رویترز منتشر شد، اعلام کرد این پیشنهادها شامل فعال کردن چارچوبی برای تامین مشترک ذخایر گاز استراتژیک توسط نهادهای سامان‌دهی شده بر مبنای داوطلبانه است.

این سیستم به تدابیر هماهنگ شده اتحادیه اروپا در صورت وقوع وضعیت فوق العاده کمک خواهد کرد.

در این سند اشاره نشده است سیستم خرید مشترک گاز در عمل چگونه فعالیت خواهد کرد و تنها گفته شده است این سیستم در راستای تلاش بروکسل برای تحکیم سیاست های ذخیره سازی گاز اتحادیه اروپا خواهد بود. کشورهای عضو از طریق همکاری مشترک در سطح منطقه‌ای باید بتوانند از ذخایر گاز کشورهای دیگر در صورت نیاز بهره مند شوند. ذخیره سازی، بخشی از ارزیابی‌های کشورهای اتحادیه اروپا از ریسک های امنیت عرضه گاز خواهد بود که شامل ریسکهای مربوط به مالکیت خارجی زیرساخت ذخیره سازی است.

عرضه کمتر از حد انتظار گاز از سوی روسیه باعث شده بعضی از کشورها و قانونگذاران اتحادیه اروپا خواستار تحقیقات درباره عملکرد گازپروم شوند تا معلوم شود آیا عامدانه عرضه گاز را برای بالا بردن قیمت گاز اروپا در ماه‌های اخیر محدود نگه داشته است. این شرکت روسی اعلام کرده به همه تعهدات عرضه قراردادی خود عمل می کند و مشتریان بزرگ گازپروم اعلام کردند برای دریافت گاز بیشتر درخواست نکرده‌اند.

واردات گاز از روسیه به اتحادیه اروپا در فاصله ماه اکتبر تا نوامبر ۲۵ درصد کمتر از مدت مشابه سال ۲۰۲۰ بود در حالی که ذخایر متعلق به گازپروم در اتحادیه اروپا به میزان قابل توجهی کمتر از سال گذشته است.

بر اساس گزارش رویترز، بروکسل اعلام کرد راه‌کار بلندمدت برای قیمت های بالای سوخت فسیلی عبور سریع‌تر به سمت انرژی تجدیدپذیر تولید داخل تحت اهداف تغییرات اقلیمی اتحادیه اروپاست.