افزایش ۳۵۰ میلیارد یورویی هزینه انرژی در اروپایی

کد خبر: 355602 چهارشنبه 1 دی 1400 - 10:11
افزایش ۳۵۰ میلیارد یورویی هزینه انرژی در اروپایی
یونان هشدار داد از آنجا که تقاضای جهانی بالا برای سوخت و برق ممکن است قیمت ها را بالا نگه دارد، شهروندان اروپایی سال آینده ۳۵۰ میلیارد یورو بیشتر هزینه انرژی پرداخت خواهند کرد.
 کنستانتینوس اسکرکاس، وزیر انرژی یونان خواستار آن شد که مکانیزم جدید برای حمایت از اقشار آسیب پذیر و شرکت های متوسط در برابر افزایش قیمت های انرژی، در سطح اتحادیه اروپا ایجاد شود. این پیشنهاد به دنبال ابراز نگرانی کشورهای متعدد از مجارستان گرفته تا اسپانیا درباره نوسان اخیر بازارهای انتتشار کربن در دیدار وزیران محیط زیست کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل مطرح می شود.

یونان اوایل امسال برآورد کرده بود شهروندان اروپایی تنها در زمستان با افزایش ۱۰۰ میلیارد یورویی هزینه انرژی روبرو هستند.

کمبود انرژی اروپا، بودجه های ملی را تحت فشار قرار داده و به یکی از بزرگترین چالش های سیاسی اتحادیه اروپا تبدیل شده و به رشد تورم درست زمانی که دولت ها به دنبال مقابله با شیوع واریانت جدید اُمیکرون هستند، دامن زده است. کشورهای عضو این بلوک پیشنهادهایی در این زمینه داشتند که از بازطراحی عملکرد بازار برق تا تعیین سقف برای بازار تجارت کربن اتحادیه اروپا را شامل می شود.

کمیسیون اروپا به نوبه خود به ضرورت روی آوردن به منابع انرژی تجدیدپذیر ارزانتر تاکید کرده است. این کمیسیون در اکتبر مجموعه ابزاری را فراهم کرد که دولت های اروپایی می توانند از آنها برای کمک به حمایت از شهروندانشان در برابر هزینه های بالاتر انرژی استفاده کنند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، کمبود جهانی عرضه گاز، ذخایر اندک، تنش های نظامی در مرز روسیه و اوکراین و محدودیت های منابع انرژی تجدیدپذیر همگی در افزایش قیمت های انرژی از برق تا زغال سنگ تاثیر داشته اند. بهای معاملات گاز اروپا امسال ۶۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است. بهای قرارداد برق سال آینده آلمان و فرانسه روز دوشنبه به رکورد بالای جدیدی صعود کردند.