افزایش تولید نفت اوپک پلاس تصویب شد

کد خبر: 355627 چهارشنبه 15 دی 1400 - 13:22

افزایش تولید نفت اوپک پلاس تصویب شد
وزیران اوپک پلاس در دیدار روز سه شنبه خود با پیش بینی موقتی بودن تاثیر شیوع اُمیکرون بر تقاضا، ادامه افزایش تدریجی تولید در فوریه را تصویب کردند.
 تحت برنامه فعلی که بر اساس توافق ژوییه سال ۲۰۲۱ اجرا می شود، تولید نفت اوپک پلاس در فوریه ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش پیدا می کند و محدودیت عرضه این گروه تا سپتامبر به حدود سه میلیون بشکه در روز می رسد.

مقامات و وزیران اوپک پلاس در زمان مذاکراتشان، داده‌های داخلی اوپک پلاس را ملاحظه کردند که نشان می داد مازاد عرضه در ژانویه ۸۰۰ هزار بشکه در روز و در فوریه ۱.۳ میلیون بشکه در روز خواهد بود.

مذاکرات رسمی در کمتر از دو ساعت به نتیجه رسید که زمان کوتاهی بر اساس استانداردهای اوپک پلاس به نظر می رسد و نشان می دهد مذاکرات راحت و بدون مسئله بوده است.

آمریکا از اوپک پلاس خواسته است برای حمایت از روند احیای اقتصاد جهانی و مهار روند صعودی قیمت ها، نفت بیشتری تولید کند. اما این گروه اعلام کرده است بازار به نفت بیشتری نیاز ندارد. اوپک پلاس سرگرم تسهیل محدودیت عرضه حدود ۱۰ میلیون بشکه در روز است که در سال ۲۰۲۰ در واکنش به ریزش تقاضا در اوج بحران کووید ۱۹ به اجرا گذاشت. نفت برنت سال گذشته ۵۰ درصد رشد کرد و از ابتدای سال ۲۰۲۲ تاکنون روند افزایشی داشته و روز سه شنبه با دو درصد افزایش، به بالای ۸۰ دلار در هر بشکه رسید.