جهش ۳ درصدی قیمت نفت با موج حملات روسیه

کد خبر: 355709 شنبه 7 اسفند 1400 - 10:4

جهش ۳ درصدی قیمت نفت با موج حملات روسیه
قیمت نفت تحت تاثیر حمله نظامی روسیه به اوکراین که نگرانیها نسبت به وضعیت عرضه جهانی را برانگیخت، حدود سه درصد جهش يافت.
حمله نظامی روسیه به اوکراین باعث شد قیمتهای نفت  برای نخستین بار از سال ۲۰۱۴ به بیش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود کنند و نفت برنت تا ۱۰۵ دلار صعود کرد اما تا پایان معاملات بخشی از این رشد را از دست داد.

جفری هالی، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA گفت: خریداران آسیایی نگران هستند و تقاضای آنها برای نفت به همراه گزارش هایی از وقوع انفجارهایی در کی یف، باعث شده است قیمتها بار دیگر بالا بروند. وضعیت اوکراین و تهدید مختل شدن عرضه در فضایی که تقاضا قوی و عرضه جهانی محدود است، قیمت ها را بالا نگه می دارد. بر این باورم که نفت برنت طی چند هفته آینده بین ۹۰ تا ۱۱۰ دلار در هر بشکه معامله خواهد شد.

ویوک دهار، تحلیلگر بانک کامن ولث در یادداشتی نوشت: بازارهای نفت در برابر شوک های عرضه با توجه به این که ذخایر جهانی نفت در پایینترین سطح هفت سال اخیر قرار دارند، آسیب پذیر مانده اند. ظرفیت مازاد عرضه به دلیل رشد ناامیدکننده عرضه اوپک، مورد پرسش قرار گرفته است. تولید اعضای اوپک در ژانویه پایینتر از سقف تصویب شده برای این گروه تحت توافق اوپک پلاس بود. اگرچه دولت بایدن اعلام کرده است ممکن است به دنبال آزادسازی نفت از ذخایر استراتژیک برای کنترل قیمتهای بالا باشد اما تاریخ نشان می دهد هر گونه برداشت از ذخایر استراتژیک تنها تاثیر موقتی روی قیمتهای بالا خواهد داشت.

حمله نظامی گسترده زمینی، دریایی و هوایی روسیه به اوکراین، بزرگترین حمله به یک کشور اروپایی از زمان جنگ جهانی دوم بود و باعث شد دهها هزار نفر از خانه هایشان فرار کنند.