رشد تجارت جهانی به ۳ درصد کاهش یافت

کد خبر: 355745 چهارشنبه 24 فروردین 1401 - 8:59

رشد تجارت جهانی به ۳ درصد کاهش یافت
سازمان تجارت جهانی پیش‌بینی رشد تجارت جهانی در سال ۲۰۲۲ را در بحبوحه کووید کاهش می‌دهد.
 سازمان تجارت جهانی (WTO) پیش‌بینی خود را برای رشد تجارت جهانی در سال جاری از ۴.۷ درصد به دلیل تاثیر جنگ روسیه و اوکراین به سه درصد کاهش و نسبت به یک بحران غذایی احتمالی ناشی از افزایش قیمت‌ها هشدار داد.

در گزارش ناظر تجارت جهانی آمده است که این درگیری که اکنون در هفتمین هفته خود قرار دارد، به اقتصاد جهان در یک مقطع حساس آسیب رسانده است زیرا همه‌گیری ویروس کرونا  و به طور خاص محدودیت‌های چین، همچنان بر بهبودی تاثیر می‌گذارد.

انگوزی اوکونجوایویلا، مدیر کل سازمان تجارت جهانی گفت: طنین اقتصادی این درگیری بسیار فراتر از مرزهای اوکراین خواهد بود. اکنون واضح است که آسیب مضاعف همه‌گیری و جنگ، زنجیره‌های تامین را مختل، فشارهای تورمی را افزایش و انتظارات برای تولید و رشد تجارت را کاهش داده است.

براساس گزارش رویترز، این نهاد مستقر در ژنو رشد تجارت جهانی در سال ۲۰۲۳ را تا ۳.۴ درصد پیش‌بینی می‌کند و البته به این تخمین ها اطمینان ندارد. اوکونجوایویلا همچنین نسبت به یک بحران غذایی مهم به دلیل اختلال در صادرات از اوکراین و روسیه که هر دو تامین‌کننده عمده غلات و سایر کالاها هستند، هشدار داد که این موضوع می‌تواند کشورهای فقیر از جمله حدود ۳۵ واردکننده آفریقایی را تحت تاثیر قرار دهد.

رابرت کوپمن، اقتصاددان ارشد سازمان تجارت جهانی گفت: مجموعه شرایط بسیار دشواری در اقتصاد جهانی وجود دارد اما تجارت انعطاف پذیر است و هشدارها درباره پایان جهانی‌شدن بی اساس است.