تذکر اوپک به صندوق بین‌المللی پول درباره قیمت نفت

کد خبر: 375763 یکشنبه 4 اردیبهشت 1401 - 9:52

تذکر اوپک به صندوق بین‌المللی پول درباره قیمت نفت
اوپک به کمیته راهبری صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد دلیل اصلی افزایش قیمت های نفت، بحران اوکراین بوده است.
اوپک در بیانیه‌ای به کمیته مالی و پولی بین‌المللی (IMFC) اعلام کرد میانگین قیمت نفت برنت در سه ماهه نخست نزدیک ۹۸ دلار در هر بشکه بوده که ۱۸ دلار بالاتر از سه ماه آخر سال ۲۰۲۱ بوده است. قیمت های نفت به خصوص در ماه مارس افزایش داشته که عمدتا به دلیل تشدید تنش های ژئوپلیتیکی در اروپای شرقی و نگرانی ها نسبت به کمبود بزرگ عرضه و اختلالات تجاری بوده است.

کمیته مالی و پولی بین‌المللی بخشی از دیدارهای بهاره صندوق بین‌المللی پول و هیات مدیره بانک جهانی است.

اوپک که در دیدار سال گذشته کمیته مالی و پولی بین‌المللی شرکت کرد، در برابر فشارهای آمریکا و اتحادیه اروپا برای افزایش بیشتر تولید نفت و مهار رشد قیمت ها ایستادگی کرده است. قیمت های نفت پس از حمله روسیه به اوکراین و اعمال تحریم های گسترده آمریکا و اتحادیه اروپا علیه مسکو، تا مرز ۱۳۹ دلار در هر بشکه صعود کردند.

اوپک پلاس که شامل اوپک و تولیدکنندگان دیگر نظیر روسیه است، در راستای توافق برای تسهیل محدودیت عرضه، قرار است تولیدش را در ماه مه حدود ۴۳۲ هزار بشکه در روز افزایش دهد.

اوپک اعلام کرد اوپک پلاس تعهد خود را برای تضمین متوازن بودن عرضه و تقاضا در دوران بحران اوکراین به منظور حمایت از اقتصاد جهانی، نشان داده است.

بر اساس گزارش رویترز، اوپک همچنین به تاثیر منفی کوتاه مدت بحران اوکراین و ادامه پاندمی کووید ۱۹ اشاره و اعلام کرد که رشد قوی قیمت های کالا به همراه محدودیت های زنجیره تامین و محدودیت های لجستیکی مربوط به کووید ۱۹، به رشد تورم جهانی دامن زده است.

صندوق بین‌المللی پول (IMF) در گزارش دورنمای اقتصادی جهان که هفته جاری منتشر شد، پیش بینی نرخ رشد اقتصاد جهان را از ۶.۱ درصد در سال ۲۰۲۱ به ۳.۶ درصد در سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ تنزل داد.