پیش‌بینی بانک جهانی از متوسط ۱۰۰ دلاری قیمت نفت در ۲۰۲۲

کد خبر: 375767 چهارشنبه 7 اردیبهشت 1401 - 11:28
پیش‌بینی بانک جهانی از متوسط ۱۰۰ دلاری قیمت نفت در ۲۰۲۲
بانک جهانی پیش بینی کرد قیمت نفت خام برنت در سال جاری میلادی به‌طور متوسط ۱۰۰ دلار در هر بشکه باشد یعنی ۴۲ درصد افزایش نسبت‌به سال گذشته میلادی و بالاترین رقم از ۲۰۱۳ است.
بانک جهانی در جدیدترین دورنمای خود از بازارهای کالا  اعلام کرد بزرگ‌ترین شوک انرژی از دهه ۱۹۷۰ احتمالاً قیمت نفت و سایر انرژی‌ها را سال‌ها بالا نگه می‌دارد، چون حمله روسیه به اوکراین جریان تجارت انرژی و همچنین مصرف و تولید را تغییر داده‌است.

بانک جهانی اعلام کرد قیمت مواد غذایی هم افزایش‌یافته است که به همراه بالا رفتن قیمت انرژی و سهام در تجارت بین‌الملل، شرایط تورم در سراسر دنیا را بدتر خواهد کرد.

در گزارش این بانک آمده‌است: «انتظار می‌رود قیمت نفت خام برنت در سال جاری میلادی به‌طور متوسط ۱۰۰ دلار در هر بشکه باشد یعنی ۴۲ درصد افزایش نسبت‌به سال گذشته میلادی و بالاترین رقم از ۲۰۱۳. قیمت کالاهای غیر انرژی هم ۲۰ درصد در سال جاری میلادی افزایش می‌یابد. اما بیشترین افزایش مربوط به کالاهایی است که روسیه و اوکراین بزرگ‌ترین صادرکنندگان آن هستند».

طبق اطلاعات بانک جهانی، قیمت نفت خام برنت در سال آینده میلادی به‌طور متوسط ۹۲ دلار در هر بشکه خواهد بود، یعنی پایین‌تر از آنچه برای سال جاری انتظار می‌رود، اما همچنان بالاتر از متوسط پنج‌ساله ۶۰ دلار در هر بشکه خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود قیمت گاز طبیعی در اروپا در سال جاری میلادی ۲ برابر بیشتر از سال گذشته باشد. ۸۰ درصد افزایش قیمت هم برای زغال‌سنگ تخمین زده می‌شود.

بانک جهانی اعلام کرد جنگ اوکراین باعث نمونه‌های پرهزینه‌تر تجارت می‌شود که تورم را طولانی‌تر می‌کند و تجارت انرژی را تغییر می‌دهد.

چندین کشور طرح‌های خود برای افزایش تولید سوخت‌های فسیلی را اعلام کرده‌اند. قیمت بالای فلزات هزینه انرژی‌های تجدیدپذیر را هم افزایش داده‌است که وابسته به فلزاتی مثل آلومینیوم و نیکل هستند.