بانک جهانی: رکود اقتصادی فعلی دو برابر بدتر از دهه ۷۰ میلادی است

کد خبر: 375807 چهارشنبه 18 خرداد 1401 - 7:59
بانک جهانی: رکود اقتصادی فعلی دو برابر بدتر از دهه ۷۰ میلادی است
بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از وضعیت اقتصاد کشورهای جهان در شش ماه گذشته، اعلام کرد که رکود و تورم فعلی جهان دوبرابر بدتر از سال‌های دهه هفتاد میلادی است.

به گزارش گاردین، بانک جهانی در آخرین گزارش خود از بازگشت اقتصاد جهان به وضعیت رکود اقتصادی جهان در سال‌های دهه ۷۰ میلادی هشدار داد و اعلام کرد جنگ اوکراین و شیوع ویروس کرونا موجب تشدید این رکود شده است.

بانک جهانی در گزارش وضعیت اقتصاد جهان در شش ماه گذشته اعلام کرد رکود اقتصادی و تورم در اکثر کشورهای جهان به رقمی تا ۴درصد هم می‌رسد.

دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی گفت: جنگ در اوکراین، قرنطینه چین، اختلال در زنجیره تامین مواد غذایی همگی موجب شده بسیاری از کشورهای جهان امسال با رکود اقتصادی و تورم شدید روبرو باشند.

وی گفت: رکود اقتصادی فعلی جهان با رکود سال‌های دهه ۷۰ میلادی قابل مقایسه است و پیش‌بینی می‌شود در بعضی از کشورها وضعیت به مراتب سخت‌تر باشد.

بانک جهانی در گزارش خود رکود اقتصادی جهان در بازه زمانی سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۴ را نسبت به بازه زمانی ۱۹۷۶ تا ۱۹۷۹ دوبرابر پیش‌بینی کرد و افزود: همه کشورهای غنی و فقیر از این رکود اقتصادی بی‌بهره نخواهند بود.

به گفته بانک جهانی سطح درآمد سرانه در کشورهای در حال توسعه در سال ۲۰۲۲، ۵ درصد کمتر از روند پیش‌بینی شده قبل از شیوع ویروس کرونا خواهد بود.

بانک جهانی ماه گذشته ۱۲ میلیارد دلار برای حمایت از کشورهای در حال توسعه به خاطر قطحی ناشی از جنگ اوکراین اختصاص داد.

جنگ در اوکراین موجب افزایش تورم و بالا رفتن قیمت سوخت و مواد غذایی در بیشتر کشورهای جهان شده است. بانک جهانی انتظار دارد رکود اقتصادی همچنان در سال‌های آینده ادامه داشته باشد.