گزارش ماهانه تولید صنعتی شرکت های بورسی-اردیبهشت ماه ۱۴۰۱

کد خبر: 375816 دوشنبه 30 خرداد 1401 - 8:27

گزارش ماهانه تولید صنعتی شرکت های بورسی-اردیبهشت ماه ۱۴۰۱
پژوهشکده پولی و بانکی گزارش ماهانهٔ تولید صنعتی با استفاده از اطلاعات شرکت‌های بورسی مربوط به اردیبهشت سال ۱۴۰۱ را منتشر کرد.
  به گزارش اگزیم نیوز از  روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، در خلاصه مدیریتی این گزارش آمده است: رشد شاخص تولید صنعتی شرکت‌های بورسی در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه سال منفی ۰٫۲ درصد بوده است. رشد در محدوده صفر در این ماه بعد از رشد منفی ۵٫۸ درصدی این شاخص در فروردین‌ماه رقم خورده است که به منزله توقف روند نزولی چند ماهه نرخ رشد شاخص تولید صنعتی است.
مثبت شدن شاخص تولید صنعت خودروسازی و قطعات (بعد از رشد منفی فروردین‌ماه) و کاهش رشد منفی شاخص تولید صنعت محصولات شیمیایی در اردیبهشت ماه (در مقایسه با رشد این شاخص در فروردین) از نکات مثبت تغییرات تولید شرکت‌ها در این ماه محسوب می‌شود.
از طرف دیگر کاهش قابل توجه در شاخص تولید محصولات غذایی در اردیبهشت‌ماه (نسبت به مدت مشابه سال گذشته) از نکات منفی و قابل تامل تحولات بخش صنعت بوده است. در دو ماه اخیر موجودی انبار در سطح صنایع کاهش داشته است که نشان از  بیشتر بودن تقاضا موثر نسبت به تولید فعلی صنعتی است. لذا می‌توان گفت اگر محدودیت‌های سمت عرضه در صنایع مانع نشود، تقاضای محصولات صنعتی می‌تواند محرک رشد مثبت تولید صنعتی در دوره‌های آتی باشد. 

برای دریافت گزارش  اینجا کلیک کنید.