بانک‌ها می‌توانند الگوی برای تحول دیجیتال سایر نهادها و دستگاه‌ها باشند

کد خبر: 396014 سه شنبه 2 اسفند 1401 - 11:2
بانک‌ها می‌توانند الگوی برای تحول دیجیتال سایر نهادها و دستگاه‌ها باشند
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران تاکید کرد که بانک‌ها می‌توانند الگویی برای تحول دیجیتال سایر نهادها و دستگاه‌ها باشند.
به گزارش ستاد خبری نهمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، محمد خوانساری در دومین روز از این همایش گفت: رویکرد ما در سازمان فناوری اطلاعات داریم این است که دولت به مثابه پلتفرم باشد. مفهومی که این واژه دارد این است که از این مسیر برای توانمندسازی استفاده کنیم.

وی توضیح داد: در حال حاضر پنجره واحد مدیریت سامانه زمین را داریم که به طور پایلوت در حال اجراست. مثال ساده این است که اگر فردی بدنبال اجازه تغییر کاربری زمین خود باشد دیگر نیازی به حضور در چندین سازمان دولتی و عمومی غیردولتی ندارد.  

رییس سازمان فناوری اطلاعات گفت: صدور مجوز اصناف نمونه دیگری است و این سامانه به نحوی طراحی شده که بدون نیاز به نیروی انسانی، مجوزها صادر شود و مسائل به طور هوشمند جلو برود. درباره کالابرگ هم سازمان فناوری اطلاعات، به عنوان ناظر پروژه است. در حقیقت سامانه ها به جای افراد کار خود را هوشمندانه انجام می دهند.

خوانساری با بیان اینکه بیش از ۹۲ سازمان و نهاد دولتی در پنجره واحد خدمات به طور متمرکز خدمات خود را ارائه می دهند، اظهار داشت: از مهمترین زیرساخت ها مرکز تبادل اطلاعات دولت است. این مرکز علاوه بر اینکه باید بتواند امکان تبادل اطلاعات را انجام دهد، باید بتواند آن را پشتیبانی هم بکند. این مرکز حدود ۲.۵ میلیارد تراکنش در سال گذشته و ۵.۸ میلیارد تراکنش از ابتدای امسال تاکنون داشته است. ۳۵۹ شرکت بخش خصوصی هم در حال کسب سرویس از آن هستند.

وی تصریح کرد: ما در اینجا در رویکرد دولت، معنای پلتفرم را دنبال می‌کنیم و بدنبال نوآوری و کار مبتنی بر ارزش آفرینی بیشتر به جای اقتدار هستیم.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه برای ارائه خدمات بیشتر نیاز به تجربه کاربر و نوآوری داریم، گفت: خدمات بانکی در حال حاضر به نوعی از بلوغ رسیده اند. ما به ۲ شرکت مجوز دادیم تا از ای پی آی هایی که دولت می تواند ارائه کند استفاده کنند.

رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه رویکرد ما مبتنی بر باز بودن داده محور است و توانمندسازی و ساده سازی خدمات را دنبال می کنیم، تصریح کرد: در حوزه بانکداری چهار موضوع از جمله پردازنده خدمات بانکی و کانال های توزیع مشتری وجود دارد که سرویس زنجیره ارزش بانک را تغییر می دهد.

وی از آمادگی و استقبال سازمان فناوری اطلاعات با توجه به ظرفیت مرکز تبادل اطلاعات دولت برای پیشنهادات شبکه بانکی خبر داد و افزود: ترکیب خدمات بانکی با خدمات دولت می تواند ظرفیت بزرگی را ایجاد کند که مهم ترین و ساده ترین کار، بحث اعتبارسنجی است.

معاون وزیر ارتباطات گفت: ما در سازمان فناوری اطلاعات بحث نظام حکمرانی کشور را در دستور کار داریم. آماده همکاری با بانک ها خارج از مسائل مرتبط با رگولاتوری بانک مرکزی هستیم.