فین تک ها هنوز به سطح مورد اعتماد مشتریان نرسیده اند

کد خبر: 396022 سه شنبه 2 اسفند 1401 - 15:39
فین تک ها هنوز به سطح مورد اعتماد مشتریان نرسیده اند
در نشست اکوسیستم فین تک ایران و تعامل اثربخش با نظام بانکی ایران، مسئله تمایز بین بانک ها و خدمات فین تک ها مطرح شد و این موضوع مورد تاکید قرار گرفت که فین تک ها باید به استاندارد خدمات رسانی مورد قبول مشتریان برسند.
به گزارش روز سه شنبه ستاد خبری نهمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، عضو هیات مدیره بانک قرض الحسنه مهر ایران در پنل اکوسیستم فین تک ایران و تعامل اثربخش با نظام بانکی ایران با اشاره به اینکه ادبیات ترنسفرمیشن در حال تغییر است، گفت: در حال سپری کردن بانکداری سنتی و رسیدن به بانکداری دیجیتال هستیم.

حمیدرضا توسلی ادامه داد: بانک ها خدمات خاص به مشتریان ارائه می کنند و فین تک ها قرار است این نوع خدمات را متنوع کنند که رضایت بیشتری نیز حاصل شود.

وی بیان داشت: در نهایت باید ارزش بیشتری به دست بیاوریم که در ساختار قبلی بانک ها نبوده است. در حال حاضر، این مسیر در حال سپری شدن است، ولی ما به صورت همنوا این تغییرات را نداریم و فین تک ها که به صورت عاملی که می توانند در کنار بانک ها قرار بگیرند، نهایتا می توانند تاثیرگذار باشند.

وی تصریح کرد: فین تک ها ارزشی که بانک ها نیاز دارند تا به مشتریان خود بدهند را می توانند ارائه کنند.

تفاوت بین خدمات بانک ها و فین تک ها

در ادامه این پنل، محمد مهدی شریعتمدار صاحبنظر در حوزه فین تک با اشاره به اینکه مرز بین بانک و فین تک به ساختارها و فرایندها باز می گردد، گفت: فین تک ها باید سریعتر خدمات ارائه کنند و حرفی برای گفتن داشته باشند تا با بانک ها متمایز شوند.

مدیرعامل شرکت آوا نیز بیان داشت: لذت بخش است که مردم فکر کنند بین خدمات گیری از بانک ها و فین تک ها تفاوتی وجود ندارد.

امین رضا ریاضتی افزود: وقتی مشتری بانکی برای کار و درآمد بعدی خود برنامه ریزی کرده، ممکن است فعالیت در بانک را به فین تک ترجیح بدهد. بنابراین اینکه فکر کنیم مردم بین بانک و فن تک یک نظر را دارند، درست نیست.

وی گفت: در حال حاضر بانک هایی در معاونت های آی تی به این بخش باور داشتند و خطر کردند و از مزایای آن نیز بهره مند شدند. شرکت آوا برای بانک ایران زمین است که برای مشتریان ماموریت هایی دارد و در عمل ثابت کردیم که سرویس های ویژه در اختیار مجموعه است.

وی افزود: در حال حاضر، دست و پای شرکت برای حضور در بازار باز است.

در ادامه این نشست مدیرعامل شرکت راهکار فناوری نوبان به مسئله رگولاتور اشاره و تصریح کرد: یکی از مشکلات رگولاتور محافظ کار بودن و کندی در کارها است و مشکل دیگر انجام امور از طریق شرکت های زیرمجموعه خود است.

امیرحسین راد گفت: من مسئله اصلی را در تنظیم گری رگولاتوری می بینم و تشکل ها و نهادهای صنفی نیز تا حد خوبی تلاش کردند که این چالش ها را حل و فصل کنند. با این حال، پیشرفت مناسبی حاصل نشده است.

وی تاکید کرد: تصمیمات رگولاتور بسیار با ریسک پذیری پایین و کند اتخاذ می شود لذا در نتیجه کارها خیلی موفق نیست.

فین تک ها مذاکره کننده خوبی نیستند

همچنین رضا قربانی با اشاره به اینکه بانک ها مجوز دارند که بقیه ندارند و این مسئله باعث تمایز مردم و اعتماد به بانک ها می شود، گفت: بانک ها ۳ کار سپرده پذیری، پرداخت تسهیلات و پرداخت را انجام می دهند و تمام سیستم بانک ها در این فضا شکل گرفته است.

توسلی نیز در اظهاراتی عنوان کرد: وقتی فین تک ها تراستی شوند و اعتبار پیدا کنند در سطح بانک ها خواهند بود و مورد اعتماد قرار می گیرند. در حال حاضر، حوزه فین تک مذاکره کننده خوبی نیست ولی رگولاتور جایگاه خود را دارد و فین تک ها باید اقناع کنند که می توانند تراستی شوند.

عضو هیات مدیره بانک قرض الحسنه مهر ایران اظهار داشت: رگولاتور فضا را باز می کند تا فین تک ها بیایند تقویت شوند. وقتی می گوییم اکوسیستم یعنی یک تعامل سازنده و تکاملی در جریان است، ولی اگر ویژگی قرار گرفتن در اکوسیستم نباشد، حذف خواهد شد.

شریعتمدار؛ صاحبنظر حوزه فین تک در ادامه مباحث مطرح شده، به اعتماد مردم به بانک ها بیشتر از فین تک ها اشاره کرد و افزود: مرز بین بانک و فین تک یعنی اینکه آیا فین تک در نهایت می تواند بانک شود یا خیر؟ آیا فین تک های فعلی در حد بانک ها بلوغ دارند؟ پاسخ منفی است.

وی گفت: فین تک ها هنوز در حوزه مذاکره به نتیجه دلخواه نرسیدند و باید سند تنظیم گری روی میز باشد که دغدغه های رگولاتور، مردم و کسب و کار رفع شود. در سال ۱۴۰۲ اگر تصمیمات شتاب زده گرفته نشود به نظر من بخش خصوصی با کمک قانونگذار به بلوغ رسیده اند تا اسناد مناسبی را ارائه کنند.

به گفته شریعتمدار، راه حل راضی کننده ای فعلا روی میز نیست تا همه طرفین را متقاعد کند.

مدیرعامل شرکت راهکار فناوری نوبان در بخش دیگری از این نشست، اظهار داشت: اگر رگولاتوری خوبی را نداشته باشیم نمی تواند در بلندمدت ضامن اعتماد باشد و ما مشکلاتی را در برخی موسسات داشتیم و لزوما مجوز نمی تواند ایجاد کننده اعتماد باشد.

راد تصریح کرد: با انباشت عملکرد خوب در طول زمان نیز می توان به مسئله اعتماد رسید. وقتی یک کسب و کار شروع به فعالیت می کند افراد سخت به آنها اعتماد می کنند که با وجود عدم مجوز، این کار سخت تر می شود.

ریاضتی؛ مدیرعامل شرکت آوا نیز با بیان اینکه اگر شرکتی در سرویس دهی و کیفیت کار باشد و با سهامداری بانک ها نیز در حوزه فین تک باشد، قطعا مورد استقبال بیشتر مردم قرار می گیرد.