ایران و اندونزی در مسیر تجارت با روپیه - ریال

کد خبر: 406071 چهارشنبه 3 خرداد 1402 - 11:40
ایران و اندونزی در مسیر تجارت با روپیه - ریال
سید ابراهیم رییسی رئیس جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایران بنا دارد در روابط اقتصادی بین ایران و اندونزی تبادلات تجاری با ارزهای ملی انجام شود و معادل ۲۰ میلیون دلار، روپیه و ریال هم برای افزایش حجم مبادلات تجاری بین تهران و جاکارتا هدفگذاری شده است.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی، رئیس جمهور کشورمان در نشست مشترک خبری با «جوکو ویدودو» رئیس جمهور اندونزی ، گسترش روابط با کشورهای اسلامی را در اولویت کاری دولت عنوان کرد و گفت: این سفر بتواند در جهت گسترش تعاملات فیمابین دو کشور قدرتمند اسلامی در منطقه و جهان تاثیرات سازنده‌ای داشته باشد و آثار آن با سفر متقابل رئیس جمهور اندونزی به تهران کامل شود.
بر این اساس مبادلات تجاری ایران و اندونزی در سه ماهه نخست سال جاری بیش از ۵۴.۱ میلیون دلار بوده که در سال گذشته ارزش تجارت دوجانبه با بیش از ۲۳ درصد افزایش به ۲۵۷.۲ میلیون دلار رسیده است. این درحالی که اقتصاد اندونزی در حال گسترش بوده، به طوری که رشد سالانه بیش از ۵ درصد در ۱۰ سال گذشته را به ثبت رساند.
بر اساس این گزارش، هم‌زمان با سفر رئیس جمهور به اندونزی، مقامات دوکشور روز سه شنبه ۲ خرداد،۱۱ سند همکاری امضا کردند.
 تفاهم‌نامه تجارت ترجیحی، لغو روادید، مبادلات فرهنگی، همکاری نظارتی بر تولید فرآورده‌ای دارویی، همکاری در زمینه‌های علمی، فناوری و نوآوری و همکاری دو جانبه در زمینه نفت و گاز از جمله اسناد همکاری امضا شده میان وزاری امور خارجه، ارتباطات و فناوری اطلاعات، نفت و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با همتایان اندونزیایی بود.
اندونزی با ۲۸۰ میلیون نفر جمعیت، بزرگ‌ترین کشور مسلمان و چهارمین کشور پرجمعیت جهان است. اقتصاد اندونزی در‌ حال گسترش است، به طوری که رشد سالانه بیش از ۵ درصد در ۱۰ سال گذشته را به ثبت رسانده‌ است.