انتشار گزارش ماهانه تولید صنعتی شرکت‌های بورسی – مرداد ۱۴۰۲

کد خبر: 416163 دوشنبه 20 شهریور 1402 - 9:3
 انتشار گزارش ماهانه تولید صنعتی شرکت‌های بورسی – مرداد ۱۴۰۲
گزارش سیاستی تولید صنعتی با استفاده از اطلاعات شرکت‌های بورسی – مرداد ۱۴۰۲ توسط پژوهشکده پولی و بانکی منتشر شد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده پولی و بانکی در خلاصه مدیریتی این گزارش آمده است
 
شاخص تولید صنعتی شرکت‌های بورسی در سه ماهه منتهی به مرداد رشد ۶٫۸ درصدی داشته‌ است که نشان از ادامه روند رشد مثبت بخش صنعت در این ماه است.
 
 مثبت شدن رشد شاخص تولید صنعت محصولات شیمیایی بعد از شش ماه و تداوم رشد بالای ۲۰ درصد در صنعت خودروسازی و قطعات از اصلی‌ترین عوامل رشد بالای تولید صنعتی شرکت‌های بورسی در مردادماه بوده است. همچنین در مرداد‌ماه شاخص مجموع موجودی انبار صنایع کاهش داشته است که این کاهش در صنایع شیمیایی و فلزات اساسی بیشتر بوده است.  
 
بررسی فروش صادراتی صنایع نیز نشان می‌دهد، رشد واقعی فروش صادرات در مرداد‌ماه (نسبت به مدت مشابه سال قبل) بعد از روند کاهشی یک ساله مثبت شد و ۲٫۱ درصد نسبت به سال قبل رشد کرد. رشد واقعی فروش صادراتی در این ماه، در صنایع محصولات شیمیایی و فلزات اساسی مثبت و در صنایع کانی‌های غیرفلزی و فرآورده‌های نفتی منفی بوده است. 
 
 همچنین رشد تولید صنایع صادرات‌محور در این ماه مثبت و رشد صنایع غیر صادراتی منفی بوده است. این دو شاخص نشان می‌دهد که یکی از محرک‌های رشد تولید در مرداد‌ ماه رشد تولید و فروش شرکت‌های صادراتی بوده است.
 
در مرداد‌ ماه روند نزولی رشد شاخص قیمت صنعت شرکت‌های بورسی متوقف شد و رشد این شاخص در این ماه(نسبت به مدت مشابه سال قبل) به ۲۹٫۹ درصد رسید. در بین صنایع، محصولات دارویی با ۵۵٫۱ درصد و منسوجات با ۵۲٫۹ درصد بیشترین رشد قیمت‌ها را در این ماه داشته‌اند.
برای دریافت گزارش کامل
  اینجا را کلیک کنید.