امسال 20ميليارد تراكنش در شبكه‌هاي برخط بين بانكي مبادله مي شود

کد خبر: 90502 دوشنبه 16 دی 1392 - 13:35
امسال 20ميليارد تراكنش در شبكه‌هاي برخط بين بانكي مبادله مي شود
رئيس كل بانك مركزي گفت: «عملياتي شدن سامانه هاي چكاوك و پردازش چكهاي بين بانكي و گواهي سپرده الكترونيك بايد در چند ماه آينده جزو برنامه ها و اولويتها قرار گيرد».

رئيس كل بانك مركزي گفت: «عملياتي شدن سامانه هاي چكاوك و پردازش چكهاي بين بانكي و گواهي  سپرده الكترونيك بايد در چند ماه آينده جزو برنامه ها و اولويتها قرار گيرد».

ولي‌الله سيف، رئيس كل بانك مركزي در سومين همايش سامانه بانكداري الكترونيك و نظامهاي پرداخت با بيان اينكه بحث خدمات برداشت مستقيم از ديگر اولويتهايي است كه بايد در ماه‌هاي آينده مورد توجه قرار گيرد، گفت: «اميدوارم اين سمينار بتواند به اهداف پيش‌بيني شده خود دست يابد».

وي با بيان اينكه برگزاري همايش بانكداري براي سومين سال متوالي در كشور فرصت مغتنمي براي تبادل افكار و نظريات است بر ضرورت اصلاح و بازبيني سالانه اين موضوعات تاكيد كرده و آن را امري اجتناب‌ناپذير دانست.

وي با بيان اينكه در مباحث نوين بانكداري سه وظيفه مهم براي بانكداري مركزي تعيين شده اظهار كرد: سياست پولي در راستاي حفظ ارزش پولي و كنترل توم، نظارت بانكي و در نهايت نظامهاي پرداخت كه وظيفه تسهيل مبادلات و گردش صحيح پول در اقتصاد را مورد توجه قرار مي دهد به عنوان وظايف اصلي در مباحث نوين بانكداري مركزي محسوب مي شود.

رئيس كل بانك مركزي در بخشي از سخنان خود گفت: «پيش‌بيني مي شود امسال 20 ميليارد تراكنش در شبكه‌‌هاي برخط بين بانكي مبادله شود كه با توجه به بلوغ خدمات الكترونيكي شاهد جهش‌هاي آماري در شبكه هستیم».

سيف با بيان اينكه همه ساله حجم تراكنش ها در حال افزايش است گفت: «يكي از مباحث مهم موضوع ترافيك شبكه است كه بخش عمده اي از اين ترافيك براي تراكنشهايي است كه ارزش افزوده چنداني نيز ندارد».

وي با بيان اينكه برگزاري اين همايش با برخي اتفافات و مناسبتها در نظام بانكي همزمان شده گفت: شبكه شاپرك يكساله ‌شده و در يك سال گذشته عملكرد موفقي داشته است، خلق پول از محل تسويه آني و استانداردسازي و ايمن‌سازي شبكه  مورد توجه قرار گرفته  و سامانه پيام‌رساني مالي الكترونيك براي اولين بار مسير ارائه خدماتي را ايجاد كرده است كه به تدريج مي توان تمام خدمات مالي را در اين چارچوب ارائه كرد».

وي با بيان اينكه تكميل زيرساختهاي متعارف تسويه پرداخت در مراحل نهايي خود قرار دارد بيان كرد: «كاربري پول الكترونيكي در كنار پول همراه جان تازه اي گرفته و افقهاي روشني براي آن ديده مي‌شود».

رئيس كل بانك مركزي با بيان اينكه زيرساخت كيف پول الكترونيكي براي پوشش پرداختهاي ريز ايجاد شده است گفت: «سامانه پرداختهاي الكترونيكي سيار، زيرساخت فني لازم را براي اين امر فراهم مي كند».

سيف با تاكيد بر اينكه امنيت در بانكداري الكترونيكي موضوعي است كه بايد در تمام طرحها مورد توجه قرار گيرد گفت: «مقوله امنيت بحثي چند لايه اي است كه در آن هر سطح بايد به دقت پاسخگوي الزمات خود باشد؛با توجه به اهميت موج دوم امنيت فناوري و رايانش ابري لازم مي دانم نسبت به بررسي دقيق تمام جوانب بانكداري مركزي و اتخاذ رويكردي حساب شده تاكيد كنم».

وي با بيان اينكه در آينده نزديك بانك همواره بايد  در دسترس مشتري  باشد و بانك بايد به مشتري مراجعه كند گفت: «پديده تلفن همراه از زمان ظهور گوشي‌هاي هوشمند دنياي فناوري را به طور كلي تغيير داده به گونه‌اي كه امروزه مردم انتظار دارند همانگونه كه بسياري از امور خود را توسط اين ابزارها انجام مي دهند بتوانند امور بانكي خود را در بستر تلفن همراه و با استفاده از گوشي‌هاي هوشمند انجام دهند».

وي با اشاره به عنوان همايش امسال از دقت نظر كميته علمي همايش تشكر كرد.

سيف در اين همايش با بيان اينكه از ورود همه جانبه فناوري به حيطه كسب و كار بانكي كشور بيش از دو دهه مي گذرد تاكيد كرد: «با وجود گذشت اين زمان طولاني هنوز به فناوري اطلاعات به عنوان بخش نوين نگريسته مي شود و به ‌آن خدمات نوين يا بانكداري الكترونيكي گفته مي شود در حالي كه مدتهاست فناوري اطلاعات تمام كسب و كار بانكي را در سراسر دنيا تحت تاثير قرار داده است».

وي همچنین گفت: «نتيجه رويكرد جزيره‌اي به فناوري اطلاعات باعث شده محصولات و خدماتي توسط واحدهاي فناوري به مشتريان معرفي شود كه در عين جذابيت براي برخي مشتريان خاص،‌ منافع سپرده‌گذاران را با مخاطره روبه‌رو كند».

وي تاكيد كرد: «بايد ساختاري ايجاد شود كه ديدگاه فني- مهندسي با ديدگاه مالي بانكداري به نوآوري در عرصه مالي و پولي منجر شود».

وي در ادامه گفت: «بانك مركزي در نظر دارد طرح نقشه راه 1400 نظام بانكي را در حوزه فناوري در دستور كار قرار دهد كه تمام ابعاد فناوري و تاثيرات آن در بانكداري متناسب با استانداردهاي جهاني مدنظر قرار گيرد».

ورود به سایت اصلی همایش