ظرفيت اينترنت تا سال 93 ده برابر مي‌شود/ بازار مخابرات سنتي در حال ميرايي است

کد خبر: 90503 دوشنبه 16 دی 1392 - 13:51
ظرفيت اينترنت تا سال 93 ده برابر مي‌شود/ بازار مخابرات سنتي در حال ميرايي است
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت:«تا پايان سال ظرفيت اينترنت به 120 گيگابيت بر ثانيه افزايش مي‌يابد و تا پايان 93، ده برابر وضع موجود خواهد شد»

به گزارش ستاد خبري همايش بانكداري الكترونيك و نظامهاي پرداخت

محمود واعظي اظهار داشت: دنيا شاهد تحولي در كسب وكار و تجارت و زندگي خصوصي افراد و آزادي ها است».

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات افزود: « رشد سريع تكنولوژي فاصله زماني نسل‌ها را در فناوري اطلاعات بسيار كوتاه كرده است و اين فاصله را به دو تا سه سال رسانده است.

وي گفت: «همچنان كه در سال گذشته وقتي نسل سوم تلفن همراه به بازار عرضه شد هم فكر مي كردند كه فاصله زيادي تا عرضه نسل چهارم وجود خواهد داشت اما اينچنين نشد».

واعظي افزود: «در نظر داريم در پايان انحصار اپراتور سوم تلفن همراه در مرداد 93، مجوز ارائه نسل سوم را به همه اپراتورهاي فعال واگذار كنيم و همچنين مجوز نسل چهارم را نيز در نيمه دوم 93 واگذار مي‌شود».

وزيرارتباطات و فناوري اطلاعات افزود: «49 كشور گوشي هوشمند را در دستور كار دارند و 50 كشور ديگر در حال اجرا هستند و در  آينده نزديك موبايل هوشمند همه كاره در خدمت زندگي روزمره قرار مي گيرد».

وي تصريح كرد: «هم اكنون حجم اطلاعاتي كه از كابل‌هاي فيبر نوري عبور مي كند هر 6 ماه دو برابر مي شود. بزرگترين شبكه اجتماعي دنيا با 1.3 ميليارد نفر كاربر معادل بزرگترين كشور مجازي است».

واعظي همچنين با اشاره به برخي پيش بيني ها  از تحولات سال 2014 گفت: «تا 10 سال آينده سرعت عمل رايانه‌ها 64 برابر مي شود كه تحول بزرگي است».

وزيرارتباطات و فناوري اطلاعات افزود: «همچنين ميزان فروش تبلت 18 درصد و فروش گوشي هوشمند 12 درصد افزايش می‌یابد و ميزان هزينه در فناوري اطلاعات در جهان سالانه 5 درصد افزايش خواهد يافت».

وي افزود: «در جهان شاهد هستيم كه هم اكنون بانكداري الكترونيك به سوي بانكداري همراه و بانكداري موبايل سوق يافته است زيرا بانكداري موبايل تمام مزاياي بانكداري الكترونيك را دارا مي باشد، ضريب نفوذ قابل قبول شبكه تلفن همراه، امكان رديابي تراكنش‌ها، امنيت سيم كارت و عدم امكان تقلب در شبكه تلفن همراه از ويژگي‌هاي است كه باعث شده مسئولان بانكي و فناوري اطلاعات بانكداري موبايل را از برنامه‌هاي مهم خود قرار دهند».

واعظي همچنين با اشاره به آمارهايي از وضعيت موجود ارتباطات و فناوري اطلاعات در كشور گفت: «در شروع به كار دولت يازدهم ظرفيت پهناي باند 71.7 گيگابيت بر ثانيه بود كه تا پايان سال به 120  گيگا بيت بر ثانيه افزايش مي‌يابد و تا پايان سال 93، 10 برابر خواهد شد».

وزيرارتباطات و فناوري اطلاعات افزود: «همچنين ضريب باند پهن ثابت 2.4 گيگا بيت بر ثانيه، ضريب باند پهن سيار كمتر از 1درصد، ضريب نفوذ موبايل 75 درصد، ضريب نفوذ تلفن ثابت 33 درصد است و 32 درصد خانوارها به اينترنت دسترسي دارند».

وي ادامه داد: «همچنين حجم بازار فناوري اطلاعات كشور 18 هزار ميليارد تومان است كه حجم بازار فناوري اطلاعات دنيا 1800 ميليارد يورو است و با توجه به حجم 1درصدي ايران از دنيا در نتيجه حجم بازار فناوري اطلاعات ايران قابليت افزايش تا سه برابر را دارد».

واعظي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به ديدگاه دولت يازدهم در حوزه  فناوري اطلاعات گفت: «اهتمام ويژه دولت به فضاي مجازي، افزايش پهناي باند براي استفاده از اينترنت، لزوم استفاده از مراكز داده ابري، افزايش پهناي باند اينترنت براي كاربران همزمان با سرمايه گذاري مناسب و حفظ امنيت كاربران از اهم اولويتهاي دولت در حوزه IT است».

وزيرارتباطات و فناوري اطلاعات يادآور شد: «بازار سنتي مخابرات ايران در حال ميرايي است و همه چيز بايد به سمت فناوري اطلاعات سوق پيدا كند».

وي تاكيد كرد: «همچنين در اين دوره به دنبال فعال كردن اپراتور چهارم هستيم زيرا كشيدن فيبر نوري به منازل و محل‌هاي كسب وكار پتانسيل جديدي را در بازار فناوري اطلاعات و ارتباطات فعال مي كند».

واعظي گفت: «توسعه مراكز داده با تكيه بر توان بخش خصوصي، ايجاد مراكز تبادل ترافيك براي افزايش سرعت، امنيت و كيفيت،‌ ايجاد مترواترنت در شهرها و توسعه خدمات ارزش افزوده به ويژه بر بستر موبايل از برنامه هاي در دستور كار وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات است».

وزيرارتباطات و فناوري اطلاعات افزود: «هم اكنون كمتراز 10 درصد از مجموع درآمد ارتباطات و فناوري اطلاعات در IT و 90 درصد در CT است كه منطق و روال معمول خلاف اين آمارهاست».

وي در  بخش ديگري از سخنان خود يادآور شد: «در ابتداي كار دولت يازدهم پهناي باند داخلي 640 گيگا بيت بر ثانيه بود كه هم اكنون به 8 هزار و پانصد گيگابيت بر ثانيه افزايش يافته و تا پايان برنام پنجم 20 برابر خواهد شد».

واعظي ادامه داد: «همچنين تا پايان برنامه پنجم شبكه فيبر نوري كشور از 5هزار و 100 كيلومتر به 7هزار و پانصد كيلومتر افزايش خواهد يافت».

وزيرارتباطات و فناوري اطلاعات تاكيد كرد: «در جلسه دوم شوراي عالي فضاي مجازي تصويب شد كه وزارت ارتباطات، شبكه ملي اطلاعات را به عنوان پروژه مهم در دستور كار قرار دهد اين تكليف از نظر امنيت شرايط كاربران را ارتقاء مي‌دهد و البته به معني محدوديت در دسترسي به اينترنت نيست».

ورود به سایت اصلی همایش