برچسب‌ها
Alternate Text

افزایش ۸۴٫۶ درصدی سود خالص بانک اسلامی فیصل

سود خالص بانک اسلامی فیصل مصر در نیمه اول سال ۲۰۲۲ نسبت به دوره مشابه سال ۲۰۲۱ با افزایش ۸۴٫۶ درصدی همراه بوده است.

Alternate Text

پایان دوران سود مرکب به سود مردم

با اجرایی شدن این موضوع، جزئیات تسهیلات، اقساط، جرایم دیرکرد و ضمانت‌هایی که از مشتری گرفته می‌شود، همزمان و به صورت برخط برای مشتریان قابل مشاهده خواهد بود.

Alternate Text

شناورسازی نرخ‌های سود در بانکداری بدون ربا

شناورسازی نرخ‌های سود سپرده‌ها و تسهیلات یکی از روش‌هایی است که در بانکداری مرکزی نوین جهت تسریع و تسهیل مکانیسم انتقال پولی استفاده می‌شود.

Alternate Text

بانکداری و ضرورت بازگشت به صندلی وکالت

تا وقتی چرخه معیوبی از ایجاد سود موهوم از دارایی‌های منجمد فاقد جریان نقد و دارایی‌های موهوم وجود دارد، سوال از جهت تغییرات نرخ سود بانکی فقط یک سوال انحرافی و بدون اثر است.

Alternate Text

جزئیات بخشنامه بانک مرکزی برای اعطای تسهیلات بانکی

کارشناس ارشد حقوق بانکی از صدور بخشنامه‌ای از سوی بانک مرکزی خبر داد که بر مبنای آن، نظام بانکی به جایگزینی عقود غیرمشارکتی به جای عقود مشارکتی الزام شده تا ضوابط بانکداری بدون ربا رعایت شود.

Alternate Text

بررسی فقهی تضمین سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری در بانکداری بدون ربا

آیا از منظر شریعت در سپرده‌های سرمایه‌گذاری، بانک می‌تواند پرداخت حداقلی سود تحت عنوان سود علی‌الحساب را برای سپرده‌گذار تضمین کند؟

Alternate Text

بازخوانی نکاتی در رفع چالش‌های امروز اقتصاد ایران

نیمه اول شهریور هر سال یادداشت‌ و مقالات زیادی به قلم تحریر در می‌آید؛ اما شاید آنچه ضرورت بیشتری دارد تبیین قابلیت‌ها و ظرفیت‌های بانکداری اسلامی در رفع برخی از چالش‌های امروز اقتصاد کشور باشد.

Alternate Text

ممنوعیت بلوکه کردن بخشی از تسهیلات اعطایی

بانک مرکزی بر ممنوعیت بلوکه کردن بخشی از تسهیلات بانکی تاکید و دستورالعمل نحوه اخذ وجه نقد به عنوان وثیقه تسهیلات را ابلاغ کرد.

Alternate Text

یک گام به پیش؟

برای برخی نقدهای سنتی مانند جهات شرعی نرخ سود بانکی، همچنان در این طرح، جواب «مستقیم و صریح» ندارند

Alternate Text

نقد و بررسی مواد ۱۰۱ تا ۱۰۳ طرح جدید بانکداری

چنانچه سود قطعی بیش از علی‌الحسابِ پرداختی باشد، باید مابه‌التفاوت به سپرده‌گذار پرداخت شود ولی چنانچه کمتر باشد می‌توان این مابه‌التفاوت را از سپرده‌گذار مطالبه نمود.
Alternate Text
تجهیز یا تخصیص؛ مسیر صحیح تعیین نرخ سود از کدام سمت است؟

در بانکداری بدون ربا، پول به خودی خود پول ایجاد نمی‌کند بلکه این سرمایه است که از پیوند پول با بخش واقعی اقتصاد متولد شده و می‌تواند صاحب سود و بازده شود.

Alternate Text
طرح جدید بانکداری، مانعی برای صوری شدن معاملات

در روش جدید در ابتدا افراد و متقاضیان ارزیابی می‌شوند و کسانی که از اعتبار لازم در شبکه بانکی برخوردار هستند، رتبه‌بندی می‌شوند و مطابق با آن رتبه‌ای که دارند برای آنها تامین مالی انجام می‌شود.

Alternate Text
سود ماه‌شمار و سوال‌های پیش‌رو!

در فاصله کمتر از سه ماه مانده به سالگرد اجرای مصوبه تغییر رویه محاسبه سود علی‌الحساب، بانک‌های کشور باید خود را برای پاسخ به سوالات مهمی از سوی سپرده‌گذاران آماده سازند.

Alternate Text
حذف بهره مرکب از تسهیلات معوق

بهره مرکب با مصوبه شورای پول و اعتبار از تسهیلات معوق حذف شده و بر این اساس، بانک‌ها حق دریافت سود از وجه التزام وام‌های معوق را ندارند.

Alternate Text
ویژه‌نامه اینترنتی «بانکداری اسلامی»

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور)، ویژه‌نامه اینترنتی «بانکداری اسلامی» را در ۱۴ محور اصلی در اختیار کاربران قرار داده است.

Alternate Text
سود تسهیلات مبنای تعیین سود سپرده شود

عضو شورای فقهی بانک مرکزی، تعیین نرخ سود براساس سود حاصل از تسهیلات اعطایی، تعیین سود تسهیلات متناسب با بازدهی بازار‌ها و اصلاح شیوه حسابداری در بانک‌ها را از مهمترین محورهای اصلاح نظام بانکی دانست.

Alternate Text
بررسی مجدد طرح اخذ سود مرکب در مجلس

عضو شورای فقهی بانک مرکزی گفت: طرح اخذ سود مرکب در روز یکشنبه از سوی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی بررسی می‌شود.

Alternate Text
خلط مبحث در موضوع جریمه مضاعف

هر یک از سه اصطلاح جریمه دیرکرد، سود مرکب و جریمه مضاعف، تعریف متفاوتی دارند و نباید این واژه‌ها در تحلیل‌های کارشناسی به اشتباه به جای یکدیگر به کار گرفته شوند.

Alternate Text
ثبت دارایی‌های موهوم با اخذ سود مرکب توسط بانک‌ها

رییس کمیته پولی و بانکی مجلس، گفت: هم اکنون انباشت سود مرکب از گذشته یک مسئله است، چراکه برخی از مردم از قبل با این موضوع درگیر هستند و بدهی های سنگین ایجاد و ترازنامه بانک‌ها قفل و دارایی های موهوم ثبت شده و دائم فربه تر می شود.

Alternate Text
تفاوت روش محاسباتی «رِبح مرکب» و «رِبح ساده»

اشکال شورای نگهبان بر مصوبه مجلس مبنی بر خلاف شرع بودن «رِبح مرکب» وارد است و مجمع تشخیص مصلحت نظام هم به خوبی حق را به شورای نگهبان داده است.

Alternate Text
مدیریت صحیح منابع و مصارف پولی، مهمترین چالش‌ نظام بانکی

کرسی علمی- ترویجی «سپرده امتیازی؛ راهکاری جهت کنترل نقدینگی و کاهش هزینه تامین مالی» توسط گروه اقتصاد اسلامی پژوهشکده نظام‌های اسلامی پژوهشگاه با حضور اساتید و صاحبنظران این حوزه در قم برگزار شد.

Alternate Text
تلاش مجلس برای حذف بهره مرکب

در مصوبه مجلس بانک مرکزی مکلف شده تا پایان فروردین ماه دستورالعمل اجرایی را به بانک‌ها ابلاغ کند.

Alternate Text
در بانکداری اسلامی به دنبال سود تحقق‌یافته هستیم

وقتی در بانکداری اسلامی به دنبال سود تحقق‌یافته هستیم قطعاً این دیدگاه که کار با سود علی‌الحساب، مبنای فعالیت نظام بانکی قرار بگیرد، اشتباه است بلکه اگر می‌خواهیم تحول واقعی در نظام بانکی ایجاد کنیم باید به سمت سودهای تحقق‌یافته و توزیع آن حرکت کنیم.

Alternate Text
هدیه‌هایی برای قطع رابطه؛ تاملی بر سود بانکی

یکی از چالش‌های بزرگ اقتصاد کشور، وجود ناترازی در نظام بانکی و به تبع آن ناچاری بانک‌ها به اضافه برداشت از بانک مرکزی است. این اتفاق منجر به افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی و متعاقب آن افزایش پایه پولی و نرخ تورم می‌شود.

Alternate Text
از روزشمار به ماه‌شمار؛ نگاهی از پنجره بانکداری اسلامی

آنچه برقرارکننده قواعد عدالت‌مدارانه و ضوابط شرعی بانکداری اسلامی است، دقت در محاسبه و پرداخت «سود قطعی و نهایی» در سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار است.

Alternate Text
دریافت کل سود سپرده در روز اول؛ آیا ممکن است؟

مفهوم «علی‌الحساب» به معنی مبادله موقتی پول و یا مانند آن است. این مفهوم بدین معنی که یکی از طرفین وجهی را به طرف مقابل می‌پردازد، ‌مشروط بر اینکه پس از محاسبه و حسابرسی، ‌چنانچه گیرنده، ‌واقعاً نسبت به تمام یا بخشی از وجه دریافتی، طلبکار نباشد، آن را به پرداخت‌کننده، مسترد نماید.

Alternate Text
گزارشگری مالی در بانکداری بدون ربا باید تکلیف سود واقعی را مشخص کند

عقد مشارکت در عمل تا چه حد با واقعیت‌های قانون بانکداری بدون ربا تطابق دارد؟ واقعیت این است که ضعف جدی وجود دارد و نه مفاد قرارداد به خوبی رعایت می‌شود و نه امکان راستی‌آزمایی دقیقی برای آن وجود دارد.

Alternate Text
تاملی بر یک تصور اشتباه در تسهیلات مشارکتی

سود عقود مشارکتی باید از نتیجه طرح مشارکتی حاصل آید و توزیع آن پس از کسر مالیات، تعهدات، بدهی‌های مالی، سایر هزینه‌های پروژه و همچنین اصل سرمایه اولیه، به نسبت سهم‌الشرکه طرفین صورت پذیرد.

Alternate Text
خشت کج نظام بانکی

رئیس‌کل پیشین بانک مرکزی خشت کج نظام بانکی را انحراف درخصوص پرداخت سود علی‌الحساب به سپرده‌‌گذاران در سال‌های ابتدایی اجرایی شدن قانون عملیات بانکداری بدون ربا معرفی کرد.

Alternate Text
اصلاح بانکی با پرداخت سود واقعی به سپرده‌گذاران

اگر بانک سودی که بدست می‌آورد به صاحب سپرده بدهد اصلاح بزرگی در سیستم بانکداری انجام داده است علاوه بر این سرمایه گذار چنانچه خود بتواند تولید کالا یا کار اقتصادی بزند بجای بانک چرخ تولید را به حرکت در می آورد.

Alternate Text
سود علی‌الحساب در کشورهای اسلامی وجود ندارد

بانکها اگر بانکداری اسلامی را رعایت می‌کردند اوضاع‌شان تا به این حد نا به سامان نمی شد و موسسات غیرمجازی در کار نبود.

Alternate Text
شبهات سود معین در مضاربه‌های بانکی

یکی از ویژگی‌های اساسی عقد مضاربه اشاعه طرفین در سود و زیان حاصل از فعالیت تجاری است، به نحوی که هر کدام از آنها به نسبتی که در ابتدای عقد بر آن توافق می‌کنند، در سود به دست آمده شریک باشند و عامل به عنوان امین مالک تمام تلاش خویش را به کار ببندد تا سرمایه وی را در عملیاتی سودآور به کار گیرد.

Alternate Text
مشکلات اجرایی در محاسبه سود قطعی

سه عامل تأخیر در وصول مطالبات معوق طرح‌های مشارکتی، عدم پایبندی مشتریان به تعهدات خود در اعلام میزان سود و زیان و دستوری بودن نرخ سود بانک مهم‌ترین موانع اجرایی محاسبه سود عقد مشارکت محسوب می‌شود.

Alternate Text
بازدهی کنونی بخش واقعی اقتصاد ۶درصد بیشتر از نرخ تورم

عضو شورای فقهی بانک مرکزی با بیان اینکه کاهش نرخ سود بانکی یک ضرورت بود، حداکثر بازدهی کنونی در بخش واقعی اقتصاد ایران را ۶ درصد بر روی نرخ تورم اعلام کرد.

Alternate Text
سود علی‌الحساب بانکها ربا نیست

عضو شورای فقهی بانک مرکزی با پاسخ به شبهات مطرح شده در مورد ربا بودن سود بانکی و جریمه تاخیر گفت: تعریف فقهی ربا مشخص است و هیچکدام از این تعاریف نگفته‌اند سود علی‌الحساب رباست.

Alternate Text
واقعی شدن نرخ سود علی‌الحساب، گامی بلند به سمت بانکداری اسلامی

نرخ سود علی‌الحساب در شبکه بانکی از جایگاه اصلی و اولیه خود خارج شده و مبنایی برای تسویه با مشتریان شده است که این مسئله با ماهیت عقد وکالت و قانون عملیات بانکی بدون ربا تعارض دارد.

Alternate Text
خلاف شرع بانک‌ها با پرداخت سود ثابت به نام علی‌الحساب

عضو شورای فقهی بورس گفت: در ایران برای حل معضل اعطای سود ثابت به سپرده گذاران؛ سودی به نام علی‌الحساب را نامگذاری کرده اند درحالی که سود علی‌الحساب مبنای شرعی ندارد و حتی همین قاعده نیز رعایت نمی‌شود.

Alternate Text
شبهه شرعی پرداخت سود به نرخ ذخیره قانونی بانک‌ها

بر چه مبنایی باید نرخ سود برای نرخ ذخیره قانونی پرداخت شود چون سپرده‌ای که بانک مرکزی نگه می‌دارد باید براساس قرض باشد و چون عملا سرمایه‌گذاری رخ نمی‌دهد، بنابراین پرداخت سود به این سپرده‌ها وجهه چندانی ندارد.

Alternate Text
حل معضل ساختار سود بانکی

دو ابتلای بزرگ نظام بانکی را می‌توان «نظام تعیین و پرداخت سود بانکی» و «تسهیلات تکلیفی و اجباری و دستوری دولت» نامید.

Alternate Text
اندر عوارض پرداخت سود قطعی به جای سود علی‌الحساب

سود علی‌الحساب ماهیت سود قطعی پیدا کرده و در چنین شرایطی بانک به دلیل زیان نمی‌تواند بخشی از سود سپرده‌گذار را کاهش دهد؛ بدین‌ ترتیب سپرده‌گذار در زیان شریک نبوده و همه زیان بر دوش سهامداران افتاده است.

Alternate Text
عوامل موثر بر سودآوری بانک‌های اسلامی

میانگین سالانه نرخ ارز و نسبت تسهیلات به سپرده دریافتی اثر مثبت، قوی و معناداری بر حاشیه سود بانکی دارد.

Alternate Text
نرخ سود باید از اقتصاد واقعی مشتق شود

حداکثر نرخ سود واقعی ۵ تا ۶ درصد بالاتر از نرخ تورم است؛ بازدهی سرمایه در این حد می‌تواند تعریف شود.

Alternate Text
بانک ها باید سود سپرده فوت شدگان را پرداخت کنند

برخی بانک ها پس از فوت هر شخص، حساب وی را بلوکه می کنند و تا زمان تقسیم ورثه هیچ سودی بابت مبلغ سپرده گذاری نمی پردازند.

Alternate Text
بانک ها سود واقعی سپرده های مردم را اعلام می کنند؟

هر بانکی سود محقق شده بیشتری داشته باشد طبیعتا وکیل بهتری برای سپرده گذاران بوده و در دوره بعد می تواند منابع بیشتری جذب کند.

Alternate Text
ضرورت اصلاح گزارشگری مالی در راستای اصول بانکداری اسلامی

اقدام اخیر بانک مرکزی در ابلاغ نمونه جدید صورت‌های مالی به انطباق بیشتر صورت‌ها مالی با ماهیت عملیات بانکی بدون ربا کمک می کند.

Alternate Text
در بانکداری اسلامی کاهش نرخ سود با تبانی امکان‌پذیر نیست

در بانکداری اسلامی، نرخ‌گذاری براساس قواعد بازار صورت می‌گیرد مگر اینکه قرار باشد تبانی اتفاق بیفتد.

Alternate Text
بررسی عوامل تعیین کننده سود خالص در بانکداری بدون ربا با تاکید بر تفاوت سود قطعی و علی الحساب

با افزایش یک درصدی در تفاوت سود علی‌الحساب و قطعی، سود خالص بانک‌ها ۰.۱۱ درصد افزایش خواهد داشت که رقم قابل توجهی است.

Alternate Text
تکذیب خبر «تحریم سود بانکی»

سودهای بانکی که به وسیله عقود اسلامی به دست می‌آید هم برای مردم و هم برای بانک حلال است.

Alternate Text
شرط اسلام برای دریافت سود بانکی

سرمایه در اسلام در صورت ترکیب شدن در قالب کار انجام شده، سهمی از سود را دارد.

Alternate Text
اجرای بهتر بانکداری بدون ربا با کاهش نرخ سود

بانکداری اسلامی و متعارف، ماهیتا در شیوه به دست آوردن نرخ سود با هم تفاوت دارند

Alternate Text
استقبال بانک مرکزی از کاهش نرخ‌ سود

رویکرد بانکها و موسسات اعتباری در زمينه کاهش نرخ‌های سود بانکی با اصول بانکداری بدون ربا همسو است.

Alternate Text
پیشنهادات تعیین «نرخ سود» در لایحه قانون بانکداری

در شرایط طبیعی و عادی اقتصاد، آزادسازی نرخ‌ها مشروعیت بیشتری دارد.

Alternate Text
سود علی‌الحساب ابداع بانک‌هاست

به جای اینکه مشتری از فروشگاه‌ها فاکتور بگیرد، خود بانک‌ها فاکتورهای صوری آماده با نرخ پایین‌تر به مشتری می‌دهند!

Alternate Text
هر سود تضمین شده‌ای در اسلام ربا نیست

سومین نشست از سلسله نشست های اقتصاد اسلامی با عنوان «بازار سرمایه اسلامی (بورس)» در کانون اندیشه جوان برگزار شد.

Alternate Text
چرا محاسبه سودهای علی‌الحساب در نظام بانکی ایران صوری شده است؟

بانک شبیه یک استخر پول است و مشخص کردن اینکه این پول متعلق به چه کسی است و چگونه خرج می‌شود بسیار سخت است.

Alternate Text
ادامه سیاستگذاری پولی با اوراق مشارکت بانک مرکزی!

نسبت سپرده قانونی سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک‌ها و موسسات اعتباری معادل ۱۰ درصد تعیین می شود.

Alternate Text
پیش‌نیازهای کاهش سود بانکی در بانکداری اسلامی

باید نرخ سود بانکی به گونه‌ای تعیین شود که حق کسی ضایع نشده و به رشد اقتصادی کمک شود.

Alternate Text
دامنه منطقی تعیین نرخ سود در بانکداری اسلامی

دامنه منطقی نرخ سود در بخش سپرده‌ها، تورمِ بعلاوه ۲ یا ۳ درصد و در بخش تسهیلات هم تورمِ بعلاوه ۴ الی ۶ درصد است.

Alternate Text
بررسی وضعیت ربا در نظام بانکداری کشور

بانکداری قبلی (پیش از بانکداری بدون ربا) تماماً منسوخ نبود و لذا نباید ساختار آن را کامل کنار می‌گذاشتیم و روش نوینی می‌آوردیم.

Alternate Text
نگاه حقوقی به کاهش دستوری نرخ سود

بانکداری بدون ربا بر تعیین نرخ سود براساس بازدهی طرح پیشنهادی مشتری تاکید دارد و تعیین دستوری آن به ماهیت این نظام لطمه می‌زند.

Alternate Text
نرخ سود برخی موسسات، خودکشی است!

ما این موسسات را در دایره موسسات مجاز تحت نظارت بانک مرکزی قرار نمی‌دهیم و این بزرگ‌ترین آسیبی است که به آنها وارد می‌شود.

Alternate Text
مابه‌التفاوت سود سپرده‌گذاران بانک صنعت ومعدن پرداخت می‌شود.

مبلغ یاد شده در ماه جاری به حساب سپرده‌گذاران این بانك واریز خواهد شد.

Alternate Text
بانک‌ها کلاه شرعی نمی‌گذارند.

جوابیه کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی به مصاحبه دکتر ایرج توتونچیان در خصوص نرخ سود علی‌الحساب.

Alternate Text
نرخ سود در بانکداری اسلامی براساس سازوکار بازار تعیین می‌شود

در اقتصاد اسلامی به این دلیل که نرخ سود ثابتی در عقود مختلف وجود ندارد بنابراین سازوکار بازار درصد نرخ سود را تعیین می‌کند.

Alternate Text
رابطه نرخ سود و تورم در اقتصاد اسلامی

نرخ سود در قراردادهای بیع متقابل می‌تواند بر روی تورم تأثیرگذار باشد؛ چراکه مشارکتی نیستند.

Alternate Text
ماهیت ربا در عملیات بانكی: پاسخ به برخی سوالات تكراری

آيا پرداخت زياده به قرض‌دهنده رباست؟ آيا نرخ سود بالا رباست؟ آيا حذف ربا به معناي عدم امكان استفاده از دانش متعارف اقتصاد كلان است؟

Alternate Text
رابطه تعیین نرخ سود و تورم در بانکداری اسلامی

اگر محاسبات ما براساس واقعیات اقتصادی باشد، با این سؤال مواجه نمی‌شویم که آیا با تغییر تورم، باید نرخ سود هم تغییر کند یا خیر؟

Alternate Text
بانک‌ها اسلامی بودن خود را اثبات کنند.

بانک‌ها بایستی فعالیت‌ خود را براساس مقررات اسلامی و مصوبات شورای پول و اعتبار تنظیم کنند.

Alternate Text
بانک موسسه خیریه نیست

نباید به بانک‌ها فشار بیاوریم که حتما تسهیلات را بر مبنای عقود مبادله‌ای بدهند، چرا که بانک بنگاه اقتصادی است و باید سوددهی را در اولویت قرار دهد!

Alternate Text
سود عادلانه در نظام بانکی حاکم نیست

بالا یا پایین بودن نرخ‌ها ارتباطی به ربا ندارد. ممکن است یک معامله ربوی نباشد ولی نرخ‌های آن خیلی اجحاف آمیز باشد.

Alternate Text
مرز بین سود و ربا در تسهیلات بانکی

از ابتدای ایجاد بانکداری در کشورهای اسلامی تلاقی سود و ربا در تسهیلات و وام‌های بانکی تنش‌زا و بحث برانگیز بوده است.

Alternate Text
آیا سود علی‌الحساب بانکی، شبه ربوی است؟

قانون عملیات بانکی بدون ربا، بطور کامل منطبق با موازین اسلامی نیست و همین قانون فعلی نیز بطور کامل اجرایی نمی‌شود.

Alternate Text
نرخ سود علی‌الحساب، تسهیلات و صکوک تصویب شد

حداکثر نرخ سود علي‌الحساب اوراق مشارکت شرکت‌هاي دولتي و غيردولتي و شهرداري‌ها، معادل 22.0درصد تعيين شده است.

Alternate Text
وکالت بانک‌ها چه اقتضایی دارد، سود تعیین شده یا رقابتی؟

نگاهی به تعیین سود بانکی، از پنجره‌ای دیگر

Alternate Text
تغيير نرخ سود تسهيلات عقود غيرمشارکتي

بانکها و موسسات اعتباري موظفند، نرخ سود قطعي سپرده‌هاي خود را در قالب عقود اسلامي و بر اساس سودآوري، در پايان دوره، تعيين و تسويه نمايند.

Alternate Text
آدرس غلط مؤسسات پولی به مسئولان!

من در حضور آقای رئیس جمهور سهم سرمایه‌گذاری‌های بانک‌ها را محاسبه کردم و گفتم این نسبت در نظام بانکی تنها 3.5 درصد است؛ نه 51 درصد.

Alternate Text
مهم‌ترین نواقص الگوی اجرایی بانکداری اسلامی در ایران

سود علی‌الحساب تضمین شده، عدم اطلاع مردم و کارمندان از ضوابط اجرایی بانکداری اسلامی و نبود اخلاق حرفه‌ای در سیستم بانکی کشور از مهم‌ترین نواقص است.

Alternate Text
جبران ارزش پول در شرایط تورمی

من به بانک‌ها اشکال داشتم چرا وقتی که 40 درصد تورم دارید، می‌گویید ما 20 درصد سود می‌دهیم. شما خود پول را هم نمی‌دهید، سود که هیچ!

Alternate Text
تعیین نرخ سود قطعی بانکی، ربا است

سیستم بانکی عنوان می‌کند نرخ سود بانکی، سود علی‌الحساب است؛ اما این موضوع زمانی قابل قبول است که در عمل اجرا شود.

Alternate Text
تعیین دستوری نرخ سود، منوط به شرایط بحرانی

منطق اقتصاد اسلامی تاکید می‌کند که تعیین دستوری نرخ سود با هیچکدام از شرایط طبیعی اقتصاد تطابق ندارد.

Alternate Text
بازار باید مبنای نرخ سود بانکی باشد

سوء‌استفاده بانک‌ها از عقود اسلامی جامعه را به سمت معاملات ربوی سوق می‌دهد.

Alternate Text
تعیین سود بانکی؛ تجویزی از روی ناچاری

آیا رقابت سالم در استفاده بهتر و سودآورتر از سپرده‌های مشتریان و پرداخت سود بالاتر به آنان مانعی دارد؟

Alternate Text
نرخ سود بانکی، به هیچ وجه جنبه قطعی ندارد

مابه‌التفاوت نرخ سود علی‌الحساب اعلامی و سود قطعی محاسباتی، باید به سپرده‌گذاران پرداخت شود.

Alternate Text
سلسله سمینارهای «نقد و بررسی قوانین، مقررات و نظام بانکداری ایران با رویکرد اسلامی»

سمینار اول با عنوان «قوانین و مقررات مرتبط با عملیات بانکداری» در تاریخ 28 خرداد برگزار می‌شود.

Alternate Text
وام بانكي در ايران، ارزان تر از 123 كشور جهان

ايران در ميان سه كشور نخست جهان قرار دارد كه وام گرفتن در آن ارزانتر از ساير كشورهاست.

Alternate Text
بانک‌ها دست به دست هم بدهند

رقابت بانک ها در سوددهی، دردسر بزرگی براي بحث اشتغال است.

Alternate Text
انتقاد از نحوه اجرای قانون بانکداری بدون ربا

دستورالعملهایی که در راستای قانون بانکداری بدون ربا تدوین شد به جای تسهیل، مسیر را پیچیده و دشوار کرد.

Alternate Text
بانکداري اسلامي يا بانکداري انگلوساکسون !؟

سيستم ‏بانکداري ما نه در تخصيص و نه در تجهيز وجوه، کاري با مخاطره ندارد و به شدت مخاطره‌گريز شده است.

Alternate Text
اهم اقدامات شورای فقهی بانک مرکزی در سال 1392

برخی موارد همانند «انتشار اوراق مشارکت بانک مرکزی» بوده که به‌رغم مخالفت شورای فقهی، اجرایی و عملیاتی شده است.

Alternate Text
مصوبه شورای فقهی بانک مرکزی درباره نرخ سود بانکی

عرضه و تقاضای بازار باید نرخ سود بانکی را تعیین کند، نه شورای پول و اعتبار.

Alternate Text
کاهش منابع قرض‌الحسنه با افزایش نرخ سود بانکی

بعد از افزایش نرخ سود بانکی بسیاری از مردم پولهای خود را از صندوقهای قرض الحسنه خارج کرده‌اند.

Alternate Text
از جمله مزایای عقود مشارکتی

به دلیل شراکت بانک در سود و زیان تولیدکنندگان، هیچ تولیدکننده‌ای ورشکست نخواهد شد.

Alternate Text
سیاستگذاری پولی در کشورهای اسلامی

ابزارهای سیاست پولی كشورهاي اسلامی کدام است؟ آیا این کشورها از ابزارهای بانکداری متعارف استفاده می کنند؟

Alternate Text
مصوبه شورای پول و اعتبار، حالت توصیه دارد!

دکتر تهرانی‌فر و دکتر صمصامی در برنامه تلویزیونی «ثریا» به نقد و بررسی نظام بانکی کشور پرداختند.

Alternate Text
معیارها و مشکلات توزیع عادلانه منابع بانکی

مهمترین علت توزیع ناعادلانه منابع بانکی، عدم توجه به اجرای دقیق قانون عملیات بانکی بدون رباست.

Alternate Text
راهکاری برای ترویج قرض‌الحسنه

نمی‌توان از بانک خواست فعالیت قرض‌الحسنه‌ای نماید و دغدغه سودآوری نداشته باشد؛ چراکه این دو فعالیت در یک نهاد با هم سازگار نیستند.

Alternate Text
ملاحظاتی در تعیین نرخ سود اوراق مشارکت

نرخ سود بانکی در تعیین نرخ سود اوراق مشارکت محوریت دارد. با توجه به شرایط سایر سرمایه‌گذاری‌ها و نرخ تورم، می‌توان نرخ سود این اوراق را حدود 25درصد درنظر گرفت.

Alternate Text
پاسخ به شبهاتی در خصوص بانکداری اسلامی

ربوی بودن و یا نبودن یک معامله به ماهیت قرارداد آن معامله ارتباط پیدا می‌کند، نه متغیر یا ثابت بودن سود آن.

Alternate Text
اوراق مشارکت با رویکردی جدید

اين اوراق دو ويژگي متمايز با اوراق قبلي دارند: نخست اينکه بازخريد آنان قبل از سررسيد ممنوع است و دوم آنکه، «بازار ثانويه» براي خريد و فروش آن ايجاد می‌شود.

Alternate Text
روش محاسبه نرخ سود، اشتباه است.

بانکها بایستی سود بانکی خود را اصلاح جدی کنند و براساس قانون بانکداری بدون ربا آن را مشخص نمایند.

Alternate Text
استفتائات «سپرده های بانکی و سود آنان»

ماهیت فقهی سپرده‌های بانکی، حکم شرعی دریافت سود بانکی، جوایز بانکی و شرکت در قرعه‌کشی‌ بانکها از جملة این استفتائات است.

Alternate Text
گزارش نهم منتشر شد.

مبحث «حسابداري پرداخت سود در بانكداري اسلامي»، موضوع این جلسه و آقایان دکتر تقی نتاج، دکتر باباجانی، خستویی و ستاک از سخنرانان آن بوده اند.

Alternate Text
نهمین جلسه نقد و بررسی پژوهشهای بانکداری و مالی اسلامی

دکتر غلامحسن تقی نتاج، هوشنگ خستوئی، دکتر جعفر باباجانی و مرتضی ستاک از سخنرانان این جلسه بودند.