برچسب‌ها
Alternate Text

کتاب «Islamic Banking in Iran: Principles and Practices» منتشر شد

این کتاب می‌تواند اطلاعات جامعی را درخصوص بانکداری اسلامی به مخاطبین انگلیسی‌زبان ارائه نماید.

Alternate Text

نگاهی به گزارش علمی امهال بدهی در بانکداری بدون ربا

این گزارش علمی به همت حوزه مطالعات پایه‌ای فقهی، حقوقی و اجتماعی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس تدوین شده است.

Alternate Text

بانکداری اسلامی موجب رشد تولید می‌شود

نشست «فقه و بانکداری بدون ربا» یادمان حجت‌الاسلام و المسلمین سیدعباس موسویان با سخنرانی دكتر ولی الله سیف و دکتر سید کاظم صدر برگزار شد.

Alternate Text

بورس‌بازی در نگاه شریعت

محمد توحیدی و سید عباس موسویان

Alternate Text

بررسی فقهی تضمین سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری در بانکداری بدون ربا

آیا از منظر شریعت در سپرده‌های سرمایه‌گذاری، بانک می‌تواند پرداخت حداقلی سود تحت عنوان سود علی‌الحساب را برای سپرده‌گذار تضمین کند؟

Alternate Text

صفحه «به یاد استاد» راه‌اندازی شد

این صفحه اختصاصی به معرفی سوابق و فعالیت‌‌های علمی و تحقیقاتی مرحوم جناب حجت‌الاسلام دکتر سید عباس موسویان (رحمت‌الله علیه) می پردازد.

Alternate Text

تحلیل فقهی-اقتصادی استخراج ارزهای مجازی در نظام اقتصادی اسلام؛ (مطالعه موردی بیت کوین)

با توجه به گسترش مصادیق مختلف ارزهای مجازی، باید حکم استخراج هر ارز مجازی را به صورت مجزا، با اصول و قواعد اسلامی تطبیق داد.

Alternate Text

رفع سوءتفاهم از ابزارهای مدرن مالی

موسویان از متخصصان فقه اقتصادی و از اندیشمندان و صاحبنظران بانکداری بدون ربا و بانکداری اسلامی بود که در دو دهه گذشته نقش مهمی در اسلامی کردن ابزارهای مالی داشت.

Alternate Text

عکس‌واره‌ای از خدمات ارزشمند مرحوم موسویان در پژوهشکده پولی و بانکی

مرحوم موسویان در عمر شریف خود همکاری‌های گسترده و ارزشمندی با پژوهشکده پولی و بانکی در زمینه مشاوره، تدریس و پژوهش داشته‌اند. مجموعه ذیل گوشه‌ای از خدمات ماندگار این استاد فاضل در پژوهشکده پولی و بانکی را به تصویر کشیده است.

Alternate Text

پیام تسلیت مقام معظم رهبری در پی درگذشت استاد موسویان

ایشان از متخصصان فقه اقتصادی و صاحبنظر در بانکداری اسلامی و دیگر مسائل مالی فقه بودند و فقدان ایشان ضایعه است.
Alternate Text
گزیده‌‌ای از انبوه پیام‌های تسلیت

در پی درگذشت استاد مسلّم اقتصاد اسلامی جناب استاد سید عباس موسویان، بسیاری از شخصیت‌‌های علمی، دانشگاهی و اقتصادی کشور پیام‌ تسلیت صادر کردند که مرور فرازهای این پیام‌‌ها، بیانگر گوشه‌ای از فضایل و برکات زندگی پربار مرحوم موسویان است.

Alternate Text
تسلیت رئیس پژوهشكده پولي و بانكي به مناسبت درگذشت دکتر موسویان

رييس پژوهشكده پولي و بانكي در پیامی درگذشت حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر سیدعباس موسویان، عضو شورای فقهی بانك مركزي را تسلیت گفت.

Alternate Text
تسلیت رئیس کل بانک مرکزی به مناسبت درگذشت حجت‌الاسلام موسویان

رییس کل بانک مرکزی در پیامی درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سیدعباس موسویان، عضو شورای فقهی این بانک را تسلیت گفت.

Alternate Text
موسویان؛ فقیه اقتصاددان و استاد برجسته مالی

موسویان دیدگاه فقهای معاصر و مراجع بزرگوار تقلید را به خوبی می‌شناخت و بر دیدگاه فقهای گذشته از آغاز فقه در صدر اسلام احاطه خوبی داشت.

Alternate Text
استاد سید عباس موسویان درگذشت

استاد گرانقدر و عالم بزرگ جناب حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سید‌عباس موسویان، عضو شورای فقهی بانک مرکزی و استادتمام پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی صبح امروز، یکشنبه ۱۹ مردادماه، بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان کامکار قم درگذشت.

Alternate Text
بررسی تطبیقی ریسک اعتباری در بانکداری اسلامی و بانکداری متعارف

در بانکداری اسلامی بین ریسک اعتباری و شاخص‌های، اندازه، کیفیت مدیریت و کفایت سرمایه ارتباط منفی معناداری وجود دارد.

Alternate Text
فروش وام‌های قرض‌الحسنه مثل وام ازدواج، ربا است

فروش وام ازدواج و سایر وام‌های قرض الحسنه خلاف قانون و حتی شرع بوده و به نوعی ربا محسوب می‌شود.

Alternate Text
درباره سود پرداختی به سهامداران بورس

سرمایه‌گذاری و سودگیری از بازار سرمایه در صورتی که خلاف قانون نباشد، به خودی خود اشکال ندارد و بدون شک مسئولان بورس با موازین شرعی به پرداخت سود مشغول‌اند.

Alternate Text
سازوکار ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه به یارانه‌بگیران

پیشنهاد بنده این بود که تسهیلات یک میلیون تومانی در قالب قرض‌الحسنه به مردم پرداخت شود، اما ابتدا گفتند هزینه آن برای دولت و نظام بانکی زیاد می‌شود و سپس با این پیشنهاد موافقت شد و آنچه آقای همتی بیان کردند بسیار بهتر است.

Alternate Text
ابعاد فقهی تسهیلات یک میلیون تومانی دولت

اگر تسهیلات یک میلیون تومانی بدون رضایت طرفین باشد شرط قرارداد رعایت نشده است؛ باید بستری فراهم شود که کسانی که تمایل به دریافت تسهیلات یک میلیون تومانی را ندارند، بتوانند اعلام کنند.

Alternate Text
نرم‌افزار «اقتصادنا» به بهره‌برداری رسید

این نرم‌افزار حاوی صوت دوره فشرده بانکداری اسلامی و نشست‌های پولی و بانکی «اقتصادنا» و کلاس تاریخ عقاید اقتصادی است.

Alternate Text
میزان کامیابی شبکه بانکی کشور در تحقق اهداف نظام اقتصادی اسلام

ارزیابی میزان تحقق اهداف نظام اقتصادی اسلام در حوزۀ بانکداری، مستلزم به‌کارگیری شاخص‌های مناسب برای سنجش آن است؛ از این‌رو، نخستین قدم براى عملیاتی کردن اهداف اقتصاد اسلامی در برنامه‌ریزى‌های کلان سیستم بانکی، سنجش ابعاد و مؤلفه‌های بانکداری اسلامی است.

Alternate Text
نشست تخصصی «کارکردهای توافق‌نامه بازخرید (رپو) منطبق با شریعت در بازارهای پول و سرمایه»

میزگرد کارکردهای توافق بازخرید (رپو) منطبق با شریعت در بازار پول و سرمایه در پژوهشکده پولی و بانکی برگزار و تاثیرات قرارداد بازخرید اسلامی در بازارهای مالی ایران مورد ارزیابی قرار گرفت.

Alternate Text
تسویه زنجیره بدهی‌ها در کشور با اوراق گام

عضو شورای فقهی بانک مرکزی گفت: انتظار می‌رود گواهی اعتبار مولد به‌عنوان ابزاری بازارمحور و با قابلیت نقل‌وانتقال در بازارهای پول و سرمایه در کنار سایر ابزارهای موجود، نقش‌آفرینی کند.

Alternate Text
نشست علمی«کارکردهای توافق‌نامه بازخرید (رپو) منطبق با شریعت در بازارهای پول و سرمایه»

این نشست با حضور حجت‌الاسلام موسویان، علی صالح‌آبادی، امیر هامونی، محمود نادری و حجت الاسلام یوسفی شیخ رباط در پژوهشکده پولی و بانکی برگزار می‌شود.

Alternate Text
خرید اعتباری سهام از طریق مشارکت بانک و مشتری

نایب‌رئیس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، جزئیات جلسه اخیر این کمیته درباره «خرید اعتباری سهام از طریق مشارکت بانک و مشتری در خرید و فروش سهام» را تشریح کرد.

Alternate Text
مخالفت کمیته فقهی بورس با فرایند فعلی «خرید اعتباری سهام»

کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار با فرایند فعلی «خرید اعتباری سهام» مخالفت و بر ضرورت اصلاح آن تأکید کرده است.

Alternate Text
بررسی فقهی طرح بانکداری جمهوری اسلامی نسبت به شرایط کنونی نظام بانکی

یکی از ویژگی‌های بانک‌های اسلامی در سراسر دنیا حتی در کشورهای غیراسلامی مانند آمریکا و انگلیس، وجود شوراها و کمیته‌های فقهی است که بر تدوین قوانین و مقررات و عملکرد بانک‌های اسلامی نظارت می‌کنند.

Alternate Text
منتقدان طرح جدید، نظرات اثباتی و اصلاحی بدهند

متاسفانه برخی با شیطنت از آیت‌آلله مکارم شیرازی استفتاء کردند و مطالب خلاف واقعی را به بنده نسبت دادند که ایشان تکذیب فرمودند. بنده هم جوابیه را منتشر و این اکاذیب را تکذیب کردم چون چنین چیزی نگفته بودم.

Alternate Text
توضیحات موسویان درباره سخنان منتسب به وی

حجت الاسلام سیدعباس موسویان، عضو شورای فقهی بانک مرکزی، صحبت‌های منتسب به وی را، که در نامه حجت‌الاسلام مبشری عارف خطاب به آیت‌الله مکارم‌شیرازی‌ ذکر شده، تکذیب کرد.

Alternate Text
مصوبه جدید شورای فقهی درباره «توافق بازخرید (رپو) منطبق با شریعت»

شورای فقهی بانک مرکزی در جلسه اخیر خود استفاده از ابزار «توافق بازخرید منطبق با شریعت» در بازار بین بانکی را با لحاظ شرایطی مجاز اعلام کرد.

Alternate Text
ابعاد شرعی جریمه تاخیر تادیه در طرح قانون بانکداری

با تصویب طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران، بحث نظری دریافت جریمه تاخیر تادیه از منظر فقهی منطبق بر آرای فقهی مراجع تقلید مي‌گردد و علاوه بر این، جریمه تنها به متخلفین مختص شده و معسرین و ورشکستگان از پرداخت آن معاف می‌گردند.

Alternate Text
طرح جدید؛ یک گام جلوتر نسبت به قانون فعلی

ماده جریمه تاخیر در طرح جدید که مشروط به عدم احراز اعسار در تشخیص دادگاه به عنوان تعزیر مالی از متخلف اخذ می‌شود، در بیوت تمامی مراجع معظم تقلید چرخیده و به رویت و تأیید همه ایشان رسیده است.

Alternate Text
آنچه در نشست ارائه و نقد «طرح پولطلا» گذشت

در نشست علمی ارائه و نقد طرح «پولطلا» مسأله خلق پول بانکی به عنوان مشکل اصلی نظام پولی و بانکی و سیستم اقتصادی کشور مطرح شد و طرح پولطلا مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

Alternate Text
دور زدن تحریم با پول مجازی مشترک منطقه‌ای

همانطور که حضرت آقا مکرر تاکید فرمودند گره اصلی در بحث اقتصاد تولید است که با رونق آن تمام مشکلات اقتصادی حل می‌شود، اما اگر شاخص تولید کاهش پیدا کرد، گواهی طلا که سهل است، خود طلا را هم بیاورید اگر با ارزش کالا‌ها و خدمات برابری نداشته باشد هر روز شاهد افت قیمت طلا هم خواهید بود.

Alternate Text
مبانی پولطلا، سست و بی‌اساس‌ است

معرفی کردن پول اعتباری به عنوان ریشه تمام مشکلات اقتصادی ادعای نادرستی است، چراکه خیلی از کشورها با همین پول اعتباری، اقتصاد موفقی دارند، از این رو این دیدگاه مبانی سستی دارد.

Alternate Text
پول اسلامی، مبنای تاریخی ندارد

پیوند پول به طلا ملازم با ثبات قیمت و ارزش پول نیست و این نکته هم به شهادت تاریخ و هم از گزارش‌های ماهیانه و سالانه سایت‌های اعلام نرخ طلا که نوسانات قیمت آن را به صورت نموداری نمایش می‌دهند، قابل فهم است.

Alternate Text
تشریح ابعاد «اوراق قرض‌الحسنه» در اجلاس ISRA

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، جزئیات حضور نایب‌رئیس این کمیته را در کنفرانس آکادمی تحقیقات شرعی در حوزه مالی اسلامی، که هفته گذشته در مالزی برگزار شد، تشریح کرد.

Alternate Text
ابزار جدید سیاست‌گذاری پولی به تصویب شورای فقهی بانک مرکزی رسید

با توجه به موافقت شورای فقهی بانک مرکزی با انتشار اوراق ودیعه، این بانک در نظر دارد تا در راستای کنترل رشد نقدینگی و جلوگیری از آثار تورمی آن نسبت به انتشار اوراق مذکور اقدام نماید.

Alternate Text
چرا شورای فقهی بانک مرکزی لازم است؟

به هیچ وجه دنبال توجیه اقدامات بانکی و حتی بانک مرکزی نیستیم. البته وقتی‌که نیازی به وجود می‌آید، شورای فقهی احساس مسئولیت می‌کند که راه‌حلی شرعی برای آن پیدا کند ولی این به هیچ وجه به معنای درست کردن «کلاه شرعی» نیست.

Alternate Text
آسیب‌شناسی و نقد وضعیت بانکداری ایران از منظر عدالت اقتصادی

وضعیت عدالت سیستم بانکداری کشور از منظر شاخص‌های توازن اجتماعی، فقرزدایی و استیفای حقوق طرفین روبه بهبود نیست.

Alternate Text
نظر شورای فقهی درباره مدل عملیاتی اوراق بهادار «گام»

این شورا با بررسی ابعاد فقهی معاملات اوراق بهادار «گام» چنین نظر داد که اولاً انتشار اوراق بر پایه سند بدهی بلوکه شده در قالب قرارداد ضمانت شرعی یا عرفی اشکال ندارد، ثانیاً دریافت کارمزد در قبال چنین خدمتی از طرف بانک مجاز می‌باشد.

Alternate Text
کارگاه آموزشی «ابزارهای نوین بانکداری اسلامی»

در این دوره تلاش می‌شود با تلفیق مبانی نظری و اجرایی، به‌تبیین ماهیت، مدل‌های عملیاتی و ظرفیت‌های ابزارهای نوین بانکداری اسلامی پرداخته شود.

Alternate Text
مصوبه شورای فقهی درباره اعطای تسهیلات رفاهی به کارکنان بانک‌ها

این شورا تصمیم گرفت که کلاً تسهیلات رفاهی برای خانوارها و کارکنان بانک‌ها در قالب قرارداد مرابحه باشد.

Alternate Text
رفع ابهام شورای فقهی از«اصل بدهی» در محاسبات وجه التزام

یک عضو شورای فقهی بانک مرکزی درباره شفاف‌سازی این شورا درباره عبارت "اصل بدهی" در محاسبات وجه التزام تاخیر تادیه دین در تسهیلات مشارکتی و غیر مشارکتی توضیح داد.

Alternate Text
تبعات اجاره حساب‌های بانکی

قطعاً تعدد حساب‌های بانکی یک مشکل است اما بانک مرکزی چنین موضوعی را با عنوان کُربنکینگ در دستور کار دارد تا بتواند یک نظام یکپارچه پولی و بانکی را ایجاد کند تا افراد به صورت منطقی و حساب شده دارای حساب بانکی باشند.

Alternate Text
تصویب دستورالعمل انتشار اوراق وکالت در کمیته فقهی سازمان بورس

نایب‌رئیس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار کرد: در جلسه اخیر این کمیته دستورالعمل انتشار اوراق وکالت به تصویب رسید.

Alternate Text
نظر قطعی شورای فقهی بانک مرکزی درباره نحوه محاسبه وجه التزام

عضو شورای فقهی بانک مرکزی به تشریح جزئیات جلسه اخیر این شورا با موضوع بررسی اختلاف‌نظرها در رابطه با وجه التزام پرداخت.

Alternate Text
تفاوت جوهری اسناد خزانه اسلامی و اوراق قرضه

اسناد خزانه اسلامی با اوراق قرضه تفاوت ماهوی و جوهری دارد و قابل مقایسه نیستند، چراکه اوراق قرضه مصداق قرض با بهره است که ربوی و حرام است اما اسناد خزانه مصداق بیع است.

Alternate Text
چهار دغدغه‌ مهم مراجع نسبت به نواقص اجرایی قانون عملیات بانکی بدون ربا

آن زمان به حضرت امام(ره) پیشنهاد داده شد که اکثر کشور‌های اسلامی سیستم دوگانه دارند که بانکداری ربوی و بانکداری بدون ربا است، ما هم همین کار را انجام دهیم که امام (ره) مخالفت کردند و اجازه ندادند.

Alternate Text
اعطای جایزه اقتصاد اسلامی شهید صدر به دکتر موسویان

در آیین اعطای جایزه اقتصاد اسلامی شهید صدر به پاس تلاشهای علمي در ارائه کتب و مقالات برجسته و ارائه مدلهای عملیاتی بانکداری اسلامی این جایزه به حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعباس موسویان اعطا شد.

Alternate Text
دلایل اصرار بر معرفی شهید صدر به عنوان «پدر اقتصاد اسلامی»

بر اساس آنچه در آئین‌نامه جایزه اقتصاد اسلامی شهید صدر آمده است، می‌توان این جایزه را به صاحب‌نظران اقتصاد اسلامی خارجی هم اهدا کرد.

Alternate Text
تفاوت روش محاسباتی «رِبح مرکب» و «رِبح ساده»

اشکال شورای نگهبان بر مصوبه مجلس مبنی بر خلاف شرع بودن «رِبح مرکب» وارد است و مجمع تشخیص مصلحت نظام هم به خوبی حق را به شورای نگهبان داده است.

Alternate Text
مدیریت صحیح منابع و مصارف پولی، مهمترین چالش‌ نظام بانکی

کرسی علمی- ترویجی «سپرده امتیازی؛ راهکاری جهت کنترل نقدینگی و کاهش هزینه تامین مالی» توسط گروه اقتصاد اسلامی پژوهشکده نظام‌های اسلامی پژوهشگاه با حضور اساتید و صاحبنظران این حوزه در قم برگزار شد.

Alternate Text
دیدگاه فقهای شیعه و سنی درباره کارمزد

اگر بنا باشد عدم دریافت کارمزد تسهیلات قرض‌الحسنه را به همه کشور توسعه دهیم، بخش قرض‌الحسنه بانک با مشکلی جدی مواجه خواهد شد و بانک نمی‎تواند هزینه‎های خود را تأمین کند.

Alternate Text
جزییات سازوکار ابزار مالی «وارانت»

این ابزار مناسبی برای ناشرانی است که ضمن برآورد بازار می‌توانند نسبت به ریسک نوسان‌های قیمت در آینده اطمینان خاطر داشته باشند. این موضوع می‌تواند زمینه گسترش سهام و سهامداری را نیز فراهم نماید.

Alternate Text
زمان آغاز فعالیت شورای فقهی را اول خدا می‌داند بعد بانک مرکزی

معتقدم برای برجسته کردن و شفاف‌سازی باید از عنوان «قانون جامع بانکداری اسلامی ایران» یا «قانون جامع بانکداری اسلامی جمهوری اسلامی ایران» استفاده کنیم؛ یعنی معتقدم که واژه اسلامی حتماً باید در عنوان این قانون جدید باشد.

Alternate Text
هدایت نقدینگی به سمت تولید، حرکت در مسیر بانکداری اسلامی است

تفاوت بانکداری اسلامی با بانکداری متعارف را می توان در سه اصل کسب سود از محل معامله و فعالیت اقتصادی، اجرای احکام معاملات اسلامی و اخلاق اسلامی ذکر نمود.

Alternate Text
سیر تکاملی بانکداری اسلامی در نظام اقتصادی اسلام

شش نظریه در زمینه بانکداری وجود دارد، سه نظریه نخست تجویز همان بانکداری ربوی و غربی است اما رسیدن به نظام اقتصادی اسلامی در گرو اصلاح نظریات موجود در بانکداری اسلامی است.

Alternate Text
چکش‌کاری طرح جدید «بانکداری» در قم

نشست علمی «بررسی طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران» با سخنرانی حجج اسلام والمسلمین موسویان و مصباحی مقدم و با حضور طلاب و اساتید حوزه و جامعه المصطفی در قم برگزار شد.

Alternate Text
توضیحات مفصل دکتر موسویان درباره ابعاد شرعی بیت کوین

پول مجازی پدیده مرموزی ‌است که اصل وجود، اعتباردهنده، هدف از انتشار و ترویج و ارزش آن همگی مبهم است و هریک از این عوامل به تنهایی موجب غرری شدن معامله می‌شود.

Alternate Text
بانکداری اسلامی

محمدنقی نظرپور، سید عباس موسویان و ایوب خزایی

Alternate Text
تغییرات جدید در کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار

در چهارمین دوره فعالیت کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار تغییرات جدیدی در این مجموعه صورت گرفته است.

Alternate Text
برتری «بانک وحدت» در عرصه بانکداری اسلامی

از این جهت که در «بانک اسلامی وحدت»، ناظر شرعی در داخل شعبه گذاشته شده که بر قراردادها نظارت کرده و مشتریان را توجیه می‌کند، عملکرد شرعی بهتر و اطمینان بیشتری نسبت به سایر شعبات بانکی در کشور وجود دارد.

Alternate Text
بیت کوین از نظر شرعی اشکال دارد

پول‌های رمزی از جهت فقهی و شرعی یک مال مبهم و مجهول است و معامله با چنین دارایی باطل است. تا زمانی که اطلاعات درباره این ارزها در همین اندازه فعلی است، نمی توان حکم به صحت چنین معامله ای داد.

Alternate Text
تحلیل نظری الگوی نظام بانکداری اسلامی اندونزی

نظام بانکداری اسلامی اندونزی به‌صورت گسترده در تمامی بخش‌‌های اقتصادی از قرارداد مضاربه استفاده می‌کند که به اعتقاد مشهور فقیهان امامیه و برخی از عالمان اهل سنت، این امر محل اشکال است.

Alternate Text
بررسی انتشار اوراق ارزی در کمیته فقهی بورس

یک عضو کمیته فقهی بورس از بررسی چارچوب انتشار اوراق ارزی در این کمیته خبر داد و گفت: پایه این اوراق یورو و دلار خواهد بود.

Alternate Text
مناظره جنجالی دو قطب مخالف در بانکداری ایران

این مناظره نشان داد هردو قطب نظری بانکداری به «اجرای قراردادها» در بانک‌ها ایراد جدی دارند.

Alternate Text
تسویه چند مرحله‌ای در بورس نهایی شد

عضو شورای فقهی بورس با تشریح طرح تسویه چند مرحله‌ای برای تامین مالی بنگاه‌ها، از بررسی و تایید مباحث این طرح از نظر فقهی خبر داد.

Alternate Text
خلق پول بانک‌ها به دو شرط جایز است

عضو شورای فقهی بانک مرکزی گفت: بنده عقود مبادله‌ای را ترجیح خواهم داد؛ برای عقد مرابحه بیش از ۲۰۰ روایت وجود دارد در حالی برای عقد مشارکت ۱۳ روایت بیشتر نیست.

Alternate Text
بازدهی کنونی بخش واقعی اقتصاد ۶درصد بیشتر از نرخ تورم

عضو شورای فقهی بانک مرکزی با بیان اینکه کاهش نرخ سود بانکی یک ضرورت بود، حداکثر بازدهی کنونی در بخش واقعی اقتصاد ایران را ۶ درصد بر روی نرخ تورم اعلام کرد.

Alternate Text
شورای نگهبان، مقام ناظر بر مصوبات و عملیات بانکی نیست

شورای نگهبان فقط قانون بانکداری بدون ربا را بررسی و تایید کرده و بر مراحل تدوین آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها، بخشنامه‌ها و عملیات اجرایی بانک‌ها هیچگونه نظارتی ندارد.

Alternate Text
سود علی‌الحساب بانکها ربا نیست

عضو شورای فقهی بانک مرکزی با پاسخ به شبهات مطرح شده در مورد ربا بودن سود بانکی و جریمه تاخیر گفت: تعریف فقهی ربا مشخص است و هیچکدام از این تعاریف نگفته‌اند سود علی‌الحساب رباست.

Alternate Text
بازار پول اسلامی: ماهیت، کارکرد و ابزارها

بر اساس فقه اسلامی، بسیاری از قراردادها این ظرفیت را دارند که از آنان جهت طراحی ابزارهای لازم برای توسعه بازار پول اسلامی استفاده کرد.

Alternate Text
مجوز بانک مرکزی برای برخورد با مؤسسات غیرمجاز در طرح بانکداری اسلامی

طرحی که مجلس برای اصلاح قانون عملیات بانکی بدون ربا آماده کرده ، مجوز لازم به بانک مرکزی برای برخورد با مؤسسات مالی و اعتباری غیر مجاز به صورت شفاف داده شده است.

Alternate Text
کتاب «بانکداری اسلامی: مبانی نظری-تجارب عملی» به ویرایش پنجم رسید

این کتاب تلاش داشته با رویکردی نوین، مهم‌ترین یافته‌های بانکداری و مالی اسلامی در ایران و سایر کشورها را جمع‌آوری و با بیانی ساده به مخاطب ارائه نماید.

Alternate Text
توافق‌نامه بازخرید (ریپو) در بازار بین بانکی اسلامی

قرارداد ریپو گرچه شباهت‌هایی با بيع‌العینه و بيع‌الخیار دارد؛ اما مصداق هيچ يك از آن دو نبوده و تفاوت‌های معناداری با آن‌ها دارد.

Alternate Text
تعزیر مالی و جریمه دولتی برای مطالبات غیرجاری در بانکداری اسلامی

آیا می‌توان در زمینه حل معضل مطالبات غیرجاری به راهکاری دست یافت که ضمن برخورداری از مشروعیت لازم، از کارایی مناسب نیز برخوردار باشد؟

Alternate Text
بانک مرکزی از شورای فقهی استفاده ابزاری نخواهد کرد

هیچ‌گاه بانک مرکزی از شورای فقهی استفاده ابزاری نکرده و تلاش نکرده است که کارهای خود را از این طریق توجیه کند.

Alternate Text
ابعاد فقهی ‌وام‌های خانوادگی؛ کارمزد غیرواقعی، ممنوع

اگر بانک‌ها ۴ درصد کارمزد دریافت می‌کنند؛ واقعاً ۴ درصد هم هزینه دارند ولی اداره یک صندوق کوچک به اندازه ۴ درصد خرج ندارد و اگر کارمزد بیش از حد واقعی دریافت شود، شرعاً اشکال دارد.

Alternate Text
دو ایراد اساسی به لایحه بانکداری

عضو شورای فقهی بانک مرکزی از حفظ نقش تشریفاتی این شورا در لایحه اصلاح قانون بانک مرکزی به رغم تاکیدات رهبری بر لزوم تقویت جایگاه شورا در این بانک انتقاد کرد.

Alternate Text
تجربه بانکداری بدون ربا در ایران

سید عباس موسویان و حسین میثمی

Alternate Text
پرده برداری از دو مدل عملیاتی برای اوراق اجاره

دکتر سید عباس موسویان با اشاره به اهمیت اوراق اجاره در شرایط کنونی اقتصاد ایران از دو مدل برای این اوراق پرده برداری کرد.

Alternate Text
نشست تخصصی «اجتهاد چند مرحله ای؛ روش تحقیق فقه مالی»

این الگو نباید به عنوان یک روش نهایی تلقی شود و پژوهشگران دیگر می‌توانند با اصلاح اشکالات و کاستی‌های احتمالی بر قوت و اعتبار آن بیفزایند.

Alternate Text
نشست «اجتهاد چندمرحله‌ای؛ روش تحقیق فقه مالی»

این نشست به همت انجمن مالی اسلامی ایران و با سخنرانی سید عباس موسویان برگزار می‌شود.

Alternate Text
نشست «تبیین ضرورت تخصصی شدن فقه»

تخصصی شدن فقه در راستای نیازی است که امروز در حوزه و جامعه مطرح است

Alternate Text
ضرورت کمیته‌ی فقهی در مؤسسات اقتصادی جهان اسلام

فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه کمیته‌های فقهی یک رکن بانک مرکزی است واقعاً یک مشکل بزرگی را حل کرد.

Alternate Text
کارت‌های اعتباری مشکل شرعی ندارند

بانک‌ها می‌توانند هم از سرمایه‌های خودشان و هم از سپرده‌های سرمایه‌گذاری که به وکالت در اختیار دارند در این مسیر استفاده کنند.

Alternate Text
شرایط حلال یا حرام بودن حقوق کارمندان بانکی

مراجع تقلید تقریبا در سه بحث از مباحث بانکداری سخن جدی دارند: جریمه دیرکرد، نرخ سود بانک‌ها و فاکتورهای صوری

Alternate Text
نرخ سود باید از اقتصاد واقعی مشتق شود

حداکثر نرخ سود واقعی ۵ تا ۶ درصد بالاتر از نرخ تورم است؛ بازدهی سرمایه در این حد می‌تواند تعریف شود.

Alternate Text
تعامل با بانکداری بین‌الملل با تأکید بر ابزار خرید دین

قرارداد مالی خرید دین، از وفاق کافی فقهی بر اساس فقه مذاهب رسمی اسلامی برخوردار است.

Alternate Text
مصوبات شورای فقهی باید لازم الاجرا باشد

برای جلوگیری از مغایرت فرایندها با قانون اساسی نمی‌توان جایگاه مشورتی برای شورای فقهی در نظر گرفت.

Alternate Text
نقد و بررسی قوانین بانکداری کشور در رادیو معارف

برنامه «فقه پویا» در رادیو معارف با نگاه به اصول بانکداری اسلامی، مجموعه قوانین بانکداری کشور را نقد و بررسی می‌کند.

Alternate Text
ضرورت شرعی انتشار صورت عملکرد سپرده‌ها

بانکدار به عنوان وکیل سپرده‌های سرمایه‌گذاری موظف است که عملکرد خود در قبال سپرده‌گذاران را کاملاً شفاف بیان نماید.

Alternate Text
چهار دغدغه فقهی نظام بانکداری

با گذشت بیش از ۳۰ سال از اجرای بانکداری بدون ربا عمده اشکالات و دغدغه های فقهی علما و گاهی مراجع بزرگ تقلید به چهار نکته بازمیگردد.

Alternate Text
در چارچوب اسلامی، بازار پول قابل طراحی است

هرچند به لحاظ کارکردی و اجرایی قرض موجود در بانکداری نوین با کارکرد قرض در صدر اسلام تفاوت دارد، اما این تفاوت کارکردی است و نه مفهومی.

Alternate Text
دلایل مخالفت بانک مرکزی با جایگاه قانونی شورای فقهی

نماینده بانک مرکزی اعلام کرده که لایحه بانک مرکزی تا یکسال دیگر هم آماده نمی‌شود!

Alternate Text
چهار دغدغه مراجع درباره معاملات بانکی

برخی از مراجع عظام چهار دغدغه جدی نسبت به معاملات بانکی دارند و ما مسئولیت داریم که حساسیت لازم را در این زمینه داشته باشیم.

Alternate Text
دلایل بدگمانی مراجع عظام به نظام بانکی

حجت‌‌الاسلام دکتر موسویان در خصوص اظهارنظرهای مراجع عظام تقلید درباره سودهای بانکی و حرمت جرایم دیرکرد توضیح می‌دهند.

Alternate Text
بررسی رابطه ریسک و غرر در بازارهای مالی اسلامی

غرر به معنای نوعی عدم اطمینان در ارکان قرارداد است که یکی از طرفین معامله را در معرض خطر قرار دهد. این مفهوم شباهت فراوانی با مفهوم ریسک مالی دارد.

Alternate Text
شرط اسلام برای دریافت سود بانکی

سرمایه در اسلام در صورت ترکیب شدن در قالب کار انجام شده، سهمی از سود را دارد.

Alternate Text
هشدار به عملیات ربوی در نظام بانکی

فرمایش اخیر آیت‌الله جوادی‌آملی هشدار به عملیات ربوی در نظام بانکی است.

Alternate Text
بانکداری اسلامی می‌تواند بسیاری از مشکلات پولی را مرتفع کند

اگر بازار سرمایه اسلامی بر اساس آنچه که طراحی شده، عملیاتی شود می‌‌تواند بحران‌های مالی را رفع کند.

Alternate Text
شورای فقهی بانک مرکزی همچنان مشورتی است!

این شورا جایگاه حقوقی و قانونی به این معنا که مصوبات آن الزام قانونی داشته باشد، ندارد.

Alternate Text
اهتمام لازم برای اصلاح قانون دیده نمی‌‌شود

قانون بانکداری بدون ربا برای اقتصاد شبه دولتی نوشته شد و باید بر اساس فضای جدید بازنویسی شود.

Alternate Text
تصویب معاملات اوراق سلف خرید خودرو

باید ابزارهای جدید مالی به بانکداران کشور معرفی شوند.

Alternate Text
پیشنهادات تعیین «نرخ سود» در لایحه قانون بانکداری

در شرایط طبیعی و عادی اقتصاد، آزادسازی نرخ‌ها مشروعیت بیشتری دارد.

Alternate Text
از «کتاب نظریه» رونمایی شد

بانکداری اسلامی متناسب با اهداف و مأموریت های نظام اقتصادی اسلامی، مدل پیشرفته تری از بانکداری اسلامی بدون ربا است.

Alternate Text
قواعد بانکداری اسلامی بر نفی ضرر تمرکز دارد

فعالان صنعت بانکی در حوزه بانکداری اسلامی، علاوه بر مصالح بانک باید بر حقوق مشتریان نیز دقت داشته باشند

Alternate Text
عقد مرابحه، پرکاربردترین عقد است

قرارداد مرابحه به تنهایی و به‌طور طبیعی می تواند ۸۰ درصد از نیازهای صنعت بانکداری را پوشش دهد.

Alternate Text
جریمه دیرکرد با وجه التزام تفاوت دارد

به جای دیدارهای مکرر مدیران بانکی با مراجع، باید یک تیم مشترک از طرف نهاد مرجعیت و بانک مرکزی مأمور شده و بدهکاران نظام بانکی را طبقه‌بندی کند.

Alternate Text
هر سود تضمین شده‌ای در اسلام ربا نیست

سومین نشست از سلسله نشست های اقتصاد اسلامی با عنوان «بازار سرمایه اسلامی (بورس)» در کانون اندیشه جوان برگزار شد.

Alternate Text
جریمه تاخیر تادیه

سید عباس موسویان و فرشته ملاکریمی

Alternate Text
فیلم جلسات بانکداری اسلامی با حضور دکتر موسویان

این جلسات به موضوعاتی همچون ربا، سپرده سرمایه‌گذاری، انواع سپرده در بانکداری اسلامی، ماهیت اعتبار در حساب جاری و... می‌پردازد.

Alternate Text
بانک مرکزی، اعتباری برای نظارت شرعی قائل نیست

نمره بانک مرکزی در مقوله نظارت شرعی زیر ۱۰ است؛ چراکه هیچ نظارت شرعی اعمال نمی‌شود و به عبارت دقیق‌تر اصلا اعتقادی به این امر وجود ندارد.

Alternate Text
سومین نشست نقد و بررسی پیش‌نویس قانون عملیات بانکی بدون ربا

سومین جلسه از سلسله نشست‌های نقد و بررسی پیش‌نویس قانون عملیات بانکی بدون ربا با موضوع «وصول مطالبات» با حضور اساتید و صاحب‌نظران برگزار شد.

Alternate Text
اولین نشست نقد و بررسی پیش‌نویس قانون عملیات بانکی بدون ربا

فصل اول و دوم طرح اصلاح قانون عملیات بانکی بدون ربا با حضور صاحب‌نظران و کارشناسان بانکی در بوته نقد و بررسی قرار گرفت.

Alternate Text
دفاع موسویان از اصلاحیه قانون بانکداری بدون ربا

ما قائل به خلق پول هستیم اما به شکل منضبط، حساب شده و تحت اِشراف بانک مرکزی که این هم در قانون آمده است.

Alternate Text
وضعیت شرعی و حقوقی فعالیت بانک‌ها با ودیعه عمره

بانک‌ها برای فعالیت‌های سرمایه‌گذاری با ودیعه عمره، وکالت عام دارند؛ لذا هیچ اشکال شرعی و حقوقی بر این اقدام آنان وارد نیست.

Alternate Text
دامنه منطقی تعیین نرخ سود در بانکداری اسلامی

دامنه منطقی نرخ سود در بخش سپرده‌ها، تورمِ بعلاوه ۲ یا ۳ درصد و در بخش تسهیلات هم تورمِ بعلاوه ۴ الی ۶ درصد است.

Alternate Text
بررسی چالش‌ها و راهکارهای نظام بانکداری اسلامی

پنجاه‌ وششمین نشست علمی انجمن اقتصاد اسلامی با حضور فضلا استادان و طلاب حوزه علمیه برگزار شد.

Alternate Text
اسکناس‌هایی که گران فروخته می‌شوند!

این موضوع که نظام بانکی در ارائه پول‌های نو به متقاضیان تبعیض به خرج می‌دهد می‌تواند باعث بی‌اعتمادی بیشتر به نظام بانکی شود.

Alternate Text
طرح اصلاح «قانون بانکداري بدون ربا» تا پايان سال نهايي مي‌شود.

بار ديگر مجلس عَلَم اصلاح قانون بانکداري را برافراشته و تصميم به ارايه طرح اصلاح قانون بانکداري دارد.

Alternate Text
«صدي سه مي گيرم»، حلال است يا حرام؟

عده اي پول خود را به يک فعال اقتصادي مي دهند تا با پول آنها کار کند و مثلاً ماهانه، صدي سه به آنها سود بدهد. آيا اين کار هم مضاربه معاطاتي است؟

Alternate Text
بانکداری بدون ربا، از نظریه تا تجربه

محمدنقی نظرپور و سیدعباس موسویان

Alternate Text
دِین از نظر دین

احکام و روایاتی که در دین اسلام در مورد بدهی وجود دارد را می توان به هشت دسته کلی تقسیم نمود.

Alternate Text
قرار نیست قانون جدید بانکداری بدون ربا معجزه کند!

قانون کنونی بانکداری بدون ربا ضمانت اجرایی ندارد ولی در قانونی که اکنون پیشنهاد شده، این موضوع دیده شده است.

Alternate Text
عقد خريد دين در شرايط "رکود تورمي" توصيه مي‌شود.

مقام معظم رهبري هم در ابتدا فرمودند خريد دين اشكال دارد ولي بعدها فرمودند منظورشان اسناد صوري است. بنابراين بانك‌ها بايد در اين قرارداد اسناد واقعي را احراز كنند تا شرعي شود.

Alternate Text
طراحی مدل عملیاتی بانکداری اسلامی؛ سازگار با الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت

مدل کنونی بانک‌داری بدون ربا پیچیدگی‌های زیادی برای طرفین قرارداد دارد. در مدل پیشنهادی، همه‌ی بانک‌ها با تعداد معینی از عقدها کار می‌کنند و این باعث آسان و کم‌هزینه شدن فرآیند آموزش می‌شود.

Alternate Text
آشنایی با بازار سرمایه اسلامی (بورس)

سید عباس موسویان و ابوذر سروش

Alternate Text
دریافت کارمزد از تراکنش‌های فروشگاهی، اشکال شرعی ندارد

آنچه از نظر شرعی مهم است تناسب بین خدمت بانک و کارمزد است؛ چراکه کارمزد تعیین شده باید متناسب با خدمت بانک باشد نه بالاتر از آن!

Alternate Text
بانكداري اسلامی: مبانی نظری-تجارب عملی

سید عباس موسویان و حسین میسمی

Alternate Text
سود عادلانه در نظام بانکی حاکم نیست

بالا یا پایین بودن نرخ‌ها ارتباطی به ربا ندارد. ممکن است یک معامله ربوی نباشد ولی نرخ‌های آن خیلی اجحاف آمیز باشد.

Alternate Text
شرط سپرده در وام‌ قرض‌الحسنه، ربای حُکمی است

اینکه بانک شرط کند اگر می‌خواهید از بانک وام قرض‌الحسنه دریافت کنید، باید برای مدت معینی سپرده‌گذاری کنید، مصداق ربای حُکمی است.

Alternate Text
نظارت شرعی بر بانک‌ها و مؤسسات مالی اسلامی

سید عباس موسویان و حسین میسمی

Alternate Text
پذیره نویسی و فروش سه اوراق به قیمت بازار

در حال حاضر پذیره نویسی و عرضه اولیه اوراق مشارکت، اجاره و مرابحه به قیمت اسمی صورت می پذیرد.

Alternate Text
حدود شرعی و قانونی فعالیت بانک‌ها در امور خیریه

فعالیت خیرخواهانه بانک‌ها باید فقط از محل سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز و قرض‌الحسنه جاری صورت گیرد.

Alternate Text
مرز بین سود و ربا در تسهیلات بانکی

از ابتدای ایجاد بانکداری در کشورهای اسلامی تلاقی سود و ربا در تسهیلات و وام‌های بانکی تنش‌زا و بحث برانگیز بوده است.

Alternate Text
جایگاه «نظارت شرعی» در روند تحقق بانکداری بدون ربا

هنوز قانون عملیات بانکی بدون ربا به درستي و براساس آنچه انتظار می رفت اجرایی نشده است.

Alternate Text
يازدهمين جلسه نقد پژوهش‌های بانکداری و مالی اسلامی

موضوع این جلسه به عمليات بازار باز در چارچوب بانكداري بدون ربا (مطالعه موردي: اسناد خزانه اسلامي) اختصاص داشت.

Alternate Text
عوارض گسترش مؤسسات مالی غیرمجاز

گسترش مؤسسات مالی غیرمجاز منجر به فاصله‌گرفتن از بانکداری اسلامی می‌شود.

Alternate Text
جریمه دیرکرد بانکی در چه شرایطی حرام است؟

جزئیات بیشتر از آنچه در جلسه اخیر آیت الله مکارم شیرازی و رییس کل بانک مرکزی در قم گذشته است.

Alternate Text
سمینار «نظارت شرعی بر بانک‌ها و موسسات مالی اسلامی»

این سمینار با حضور دکتر موسویان، دکتر طالبی و امیرحسین امین آزاد برگزار گردید.

Alternate Text
عدم نياز به توجيه ربا جهت توسعه اقتصادي.

دیدگاههایی که دریکصد سال اخیر توسط برخی از اندیشمندان مسلمان در توجیه ربا مطرح شده، قابل نقد است.

Alternate Text
تعیین دستوری نرخ سود، منوط به شرایط بحرانی

منطق اقتصاد اسلامی تاکید می‌کند که تعیین دستوری نرخ سود با هیچکدام از شرایط طبیعی اقتصاد تطابق ندارد.

Alternate Text
اسناد خزانه اسلامی؛ از الف تا ی

از آنجاکه دولت با بانک مرکزی مالکیت مشترک دارند، برای بدهی دولت به بانک مرکزی، نمی‌توان از این اوراق استفاده کرد.

Alternate Text
نشست طرح تحول نظام بانکی برگزار شد.

قوانین به گونه‌ای مورد بازنگری واقع شود که از قانون‌گریزی بانکها کاسته شود.

Alternate Text
«اقتصادنا» راهگشای اقتصاد مقاومتی است.

پس از چهل سال، هنوز کتاب «بانکداری بدون ربا» شهید صدر جزو بهترین منابع تلقی می‌شود.

Alternate Text
معضلات صندوق‌های وقفی؛ مزایای اوراق وقف

اوراق وقف می‌تواند به عنوان ابزار سیاست مالی به تامین مالی دولت، شهرداری‌ها و موسسات خیریه کمک نماید.

Alternate Text
ارتقای رتبه دوفصلنامه «تحقيقات مالی اسلامی» به علمی پژوهشی

این دوفصلنامه اولین نشریه تخصصی مالی اسلامی در کشور می باشد.

Alternate Text
تشریح دستاوردهای کمیته فقهی سازمان بورس

مسئـولان ارشد سازمان بورس و اوراق بهادار در سفری دو روزه به قم، با مراجع عظام تقلید دیدار کردند.

Alternate Text
گزارش تفصیلی دهمین جلسه نقد+ صوت جلسه

موضوع جلسه: راهکار اعطای تسهیلات بانک مرکزی به بانکهای تجاری در بانکداری اسلامی

Alternate Text
استفتائات «ضمانت و وثایق بانكي»

با دیدگا‌ه‌های مراجع معظم تقلید در خصوص ضمانت و وثایق بانکی بیشتر آشنا شویم.

Alternate Text
«بازار سرمایه اسلامی» شایسته تقدیر شد.

این کتاب پیش از این در بهار 92 برنده جایزه فصل در حوزه اقتصاد اسلامی شده بود.

Alternate Text
دیدگاه‌های تاریخی نسبت به بانکداری اسلامی

طبق پنجمین نظریه، تاسیس نظام بانکداری اسلامی منوط به تحقق نظام اقتصادی اسلام است.

Alternate Text
نمایشگاه آثار علمی سه تن از اساتید

در این نمایشگاه از کارنامه علمی ده ساله آقایان حکمت نیا، میرمعزی و موسویان، رونمایی شد.

Alternate Text
امکان دریافت کارمزد بانکی از تسهیلات اعتباری استفاده نشده

عضو شورای فقهی بانک مرکزی از جزئیات آخرین جلسه شورای فقهی بانک مرکزی می‌گوید.

Alternate Text
جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی به استاد موسویان اهدا شد

این مراسم با حضور دکتر سیف، حجت‌الاسلام دکترمصباحي مقدم و حجت‌الاسلام رشاد برگزار شد.

Alternate Text
شبکه‌های اجتماعی و بانکداری اسلامی

اگر این شبکه‌ها بطور صحیح هدایت و نهادینه شوند، می‌توانند به تحقق اهداف بانکداری اسلامی کمک رسانند.

Alternate Text
طبقه‌بندی اوراق بهادارِ در خدمت وقف

سازمان اوقاف اگر بخواهد در «اقتصاد وقف» پیش‌گام باشد، باید ابزارهای مربوطه را شناسایی و سریعاً کاربردی سازد.

Alternate Text
دستورالعمل «اوراق خزانه اسلامی» تدوین می‌شود

بانک مرکزی می‌تواند به جای انتشار اوراق مشارکت، از اوراق خزانه اسلامی برای اعمال سیاست پولی و کنترل نقدینگی استفاده کند.

Alternate Text
استفتائات «گشایش اعتبار، صدور و وصول چک و سفته»

گشایش اعتبار در قالب چه قراردادی انجام می‌شود و آیا سود حاصل از آن برای بانک مشروع است؟ آیا وصول‌ سفته و چك‌ و گرفتن كارمزد در مقابل آن جايز است؟

Alternate Text
تعریف ربا دست ما نیست، دست شریعت است!

به اشتباه بیان می‌شود که باید تعریف نوینی از ربا ارائه شود؛ حال آنکه ما نیازمند تطبیق جدید از ربا متناسب با شرایط روز جامعه هستیم و نه تعریف جدید از آن.

Alternate Text
اوراق اجاره به جای اوراق مشاركت بانك مركزي

اوراق مشارکت بانک مرکزي از نظر شرعي محل ترديد است؛ بدین دلیل شوراي فقهي بهترين راهکار پيشنهادی را انتشار صکوک اجاره می‌داند.

Alternate Text
مصوبه شورای پول و اعتبار اشکال اساسی دارد

شرطی که مخالف مقتضای عقد باشد باطل است؛ از اینرو همانطور که دکتر توکلی عضو ناظر شورای پول و اعتبار گفته‌اند ماده 11 این آئین‌نامه دارای اشکال اساسی فقهی است.

Alternate Text
جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی به دکتر موسویان رسید.

مروری بر زندگینامه و سوابق علمی پژوهشی ایشان به همراه نظرات آقایان رفیعی آتانی، میرمعزی و متفکر آزاد.

Alternate Text
پاسخ به شبهاتی در خصوص بانکداری اسلامی

ربوی بودن و یا نبودن یک معامله به ماهیت قرارداد آن معامله ارتباط پیدا می‌کند، نه متغیر یا ثابت بودن سود آن.

Alternate Text
کارگاه آموزشی «كارت اعتباري مرابحه»

در این کارگاه، كاربرد عقدمرابحه درنظام بانكي همچون كارت‌ اعتباري مرابحه، مورد طرح و بررسی قرار گرفت. علاقمندان میتوانند فایل‌های ارائه شده در این کارگاه را از این قسمت دریافت نمایند.

Alternate Text
استفتائات «احکام تسهیلات بانکی»

برخی افراد با ارائه فاکتورهای غیرواقعی، از بانک وام دریافت می‌کنند؛ آیا این کار جایز است؟ پول‌گذاشتن در بانک به قصد گرفتن وام چه حکمی‌دارد؟ آیا بانك‌ها حق دارند كارمزد و جریمه ديركرد وام بگيرند؟

Alternate Text
پنج نهاد اثرگذار در رشد بانکداری اسلامی در ایران

حتی غربی‌ها هم پذیرفته‌اند که اگر بانکداری اسلامی درست و کامل اجرا شود به بانکداری ربوی برتری دارد.

Alternate Text
کارگاه آموزشی «كارت اعتباري مرابحه»

کارگاه آموزشی «كارت اعتباري مرابحه و ظرفيت هاي اجرائي آن در شبكه بانكي كشور» در تاریخ دوشنبه 20 آبان 1392 توسط حجه الاسلام دکتر موسویان، برگزار می‌شود.

Alternate Text
استفتائات «سپرده های بانکی و سود آنان»

ماهیت فقهی سپرده‌های بانکی، حکم شرعی دریافت سود بانکی، جوایز بانکی و شرکت در قرعه‌کشی‌ بانکها از جملة این استفتائات است.

Alternate Text
کارتهای اعتباری و انطباق پذیری فقهی

دبيان محمدالدبيان و سیدعباس موسویان

Alternate Text
کتاب «معاملات بانکی از منظر مراجع تقلید» منتشر شد.

این کتاب نوشته حجه الاسلام دکتر موسویان می باشد که با ویرایشی جدید توسط انتشارات پژوهشکده پولی و بانکی به چاپ رسیده است.

Alternate Text
ضرورت طراحي ابزارهاي اسلامي سیاست‌گذاري‌ پولی

هيچ دليل منطقي براي آنکه نرخ سود نتواند كاركردهاي نرخ بهره را (چه در سطح خرد و چه در سطح كلان) داشته باشد وجود ندارد.

Alternate Text
همایش بانکداری اسلامی از فلسفه وجودی خود فاصله گرفته است.

بایستی یافته های علمی همایش ها و کنفرانس ها به سیاستگذاران ارائه و از آنها خواسته شود که در مقابل این یافته های علمی جوابگو باشند.

Alternate Text
آغاز به کار مرکز مطالعات بانکداری اسلامی کشور

امروزه همگان به این باور رسیده اند که بانکداری اسلامی در مقام اجرا نیز نسبت به بانکداری متعارف و بانک‌های رایج برتری دارد.