ماي بانك برهاد مالزی

کد خبر: 100684 یکشنبه 25 اسفند 1392 - 15:11
ماي بانك برهاد مالزی


لیلا محرابی (کارشناس پژوهشی)

ماي بانك برهاد مالزی به عنوان بازوی مالی اسلامی گروه مای‌بانک از بزرگترین و برجسته‌ترین بانک‌های اسلامی مالزی با دارايي به ارزش 30 ميليارد دلار (در پايان سال 2012) مي‌باشد. تولیدات و خدمات متنوع این بانک در 14 شعبه اختصاصی و در بیشتر از 380 شعب گروه مای‌بانک قابل دسترسی می‌باشد. بانک مذکور همواره با بهبود و گسترش سطح خدمات خود سعی در جذب بیشتر مشتری داشته و در کشورهایی چون سنگاپور، اندونزی، لندن، بحرین، هنگ‌کنگ و غیره به ارائه خدمات بانکداری اسلامی می‌پردازد.

توليدات اسلامي اين بانك شامل حساب‌هاي سرمايه‌گذاري در قالب مضاربه و حساب پس‌انداز در قالب عقد وديعه بوده و در جهت تأمين مالي و تحقق نیازهای مالی اسلامي در بازار سرمايه می‌باشد. اين بانك هزينه‌هاي مربوط به تجهيزات و ماشين‌آلات را براي اهداف شخصي و يا تجاري تأمين مالي نموده و به ارائه انواع مختلف تسهيلات اعتباري (در قالب فروش اقساطي) مي‌پردازد. این بانک در سال 2013 به عنوان برترین موسسه مالی اسلامی در جهان و پیشگام در انتشار صکوک شناخته شده و امروزه به عنوان بزرگترین بانک اسلامی در مالزی و منطقه آسیایی به‌شمار می رود.

در مجموع، دارایی‌های مای بانک اسلامی برهاد مالزی در سال 2012 حدود 30 میلیارد دلار  بوده که نسبت به سال قبل یک و نیم برابر شده و میزان سود خالص آن برابر 290 میلیون دلار می‌باشد. میزان سپرده‌گذاري در پايان سال 2012، بالغ بر  27 ميليارد دلار ثبت گرديد كه نسبت به دوره مشابه سال 2011، 28 درصد رشد را نشان مي‌دهد. میزان تسهیلات اعطایی بانک مذکور نیز در سال‌ 2011 تا 2012، یک و نیم برابر شده و از میان روش‌های مختلف تأمین مالی اسلامی عقود به ترتیب مرابحه، اجاره و فروش اقساطی و مشارکت از کاربرد بیشتری نسبت به سایر عقود برخوردار می‌باشد.

علاقمندان می توانند اطلاعات مربوط به ساختار سود و زیان، ساختار ترازنامه، نسبتهای مالی و عقود اسلامی مورد استفاده در این بانک را در
این لینک ملاحظه نمایند.

معرفی سایر موسسات مالی و بانکهای اسلامی در جهان