آغاز اصلاح قانون بانکداری بدون‌ربا

کد خبر: 100737 سه شنبه 26 فروردین 1393 - 14:15
آغاز اصلاح قانون بانکداری بدون‌ربا


نائب رئیس کارگروه ویژه اصلاح قانون بانکداری بدون ربا از تشکیل اولین جلسه کارگروهی ویژه در مجلس برای تهیه پیش نویس اصلاح قانون بانکداری بدون ربا در هفته جاری خبر داد و گفت: در حال حاضر یک نظام حقوقی متناسب با فقه و یک سیستم عملیاتی متناسب با بانکداری ربوی داریم که نتیجه آن چالش های موجود در نظام بانکداری است.

حجت الاسلام محمدحسین حسین‌زاده بحرینی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت، درباره آخرین وضعیت تهیه پیش نویس اصلاح قانون بانکداری بدون ربا، گفت: این موضوع با آقای دکتر لاریجانی مطرح شد و با تدبیر وی کارگروهی برای تهیه پیش نویس اصلاح این قانون تشکیل شد که جمعی از اقتصاددانان و حقوق‌دانان مجلس در این کارگروه حضور دارند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، اصلاح نظام بانکی را یکی از لوازم تحقق اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود:‌ یعنی باید نظام تجهیز و تخصیص منابع و به تبع آن بازار پول و سرمایه را در کشور اصلاح کنیم که این موضوع از ابتدای مجلس نهم مورد توجه جمعی از نمایندگان مجلس بود.

وی با بیان اینکه اولین جلسه کارگروه روز یکشنبه هفته جاری با ریاست آقای مصباحی مقدم تشکیل شد، گفت: در این کارگروه از دو منظر حقوقی و ضوابط عملیاتی در نظام بانکداری نسبت به اصلاح ساختار نظام بانکداری اقدام می کنیم؛ در حالی که برخی موارد قانون بانکداری نیازمند اصلاح و ویرایش است اما در قانون فعلی هیچ تدبیری برای سیستم عملیاتی بانک وجود ندارد.

نائب رئیس کارگروه ویژه اصلاح قانون بانکداری بدون ربا، با تاکید بر اینکه بانکداری از نظام حقوقی و ضوابط عملیاتی تشکیل می شود، گفت: بانک ها در قالب بستر نظام حقوقی فعالیت می کنند اما اگر ضوابط عملیاتی به درستی اجرا نشود، قانون بانکداری بدون ربا نیز به درستی اجرا نمی‌شود.

حسین زاده بحرینی ادامه داد: در این کارگروه ویژه تصمیم بر این است که از متخصصان خارج از مجلس، بانک مرکزی و صاحبنظران امور بانکی نیز استفاده شود تا علاوه بر اصلاح خلاهای حقوقی قانون، فصلی در قانون فعلی بانکداری اضافه کنیم تا ناظر بر سیستم عملیاتی بانک ها باشد و نواقص فعلی را برطرف کند.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه با بیان اینکه ریشه مشکل نظام بانکداری این است که در زمان اصلاح نظام حقوقی در سال 1362 هیچ فکری برای سیستم عملیاتی نشد، افزود: در حال حاضر یک نظام حقوقی متناسب با فقه و یک سیستم عملیاتی متناسب با بانکداری ربوی داریم که نتیجه آن چالش های موجود در نظام بانکداری است.

وی ادامه داد: برای اینکه نظام بانکداری کشور متناسب با فقه باشد در دام ربا افتاده‌ایم؛ البته مشکل از اصل قانون بانکداری نیست بلکه قانون فعلی کاملا برگرفته از فقه است اما مشکل این است که در زمان تصویب این قانون هیچ اقدامی برای تحقق یک سیستم عملیاتی در بانک ها نشده بود.

حسین زاده افزود: در حال حاضر نیازمند مهندسی و طراحی یک سیستم در نظام بانکداری هستیم تا با روش هایی بانک ها را به گونه ای در مسیر قرار دهیم که علاوه بر اینکه فعالیت خود را به درستی انجام دهند، بتوانند منویات قانون بانکداری بدون ربا را محقق کنند که این فصل نیز قرار است در قانون فعلی تعبیه شود؛ لذا ماموریت بسیاری سنگینی برای اصلاح ساختار نظام بانکداری بر عهده این کارگروه ویژه است.

نائب رئیس کارگروه ویژه اصلاح قانون بانکداری بدون ربا، با بیان اینکه روز یکشنبه هفته جاری اولین جلسه این کارگروه برگزار شد، گفت: قرار شد جلسات این کارگروه به طور هفتگی و مداوم ادامه یابد تا به نتیجه برسیم.