نشست طرح تحول نظام بانکی برگزار شد.

کد خبر: 100745 شنبه 30 فروردین 1393 - 17:27
نشست طرح تحول نظام بانکی برگزار شد.

 

نشست شورای طرح تحول نظام بانکی با موضوع "بررسی مباحث فقهی ـ حقوقی بانکداری ایران با رویکرد اسلامی" در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، در این نشست که برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی حضور داشتند مباحثی مانند "جهت گیری بانکداری اسلامی جهت حل مشکلات اجتماعی"، " ناظر بودن قوانین بانکی به اهداف اقتصادی" و "تسهیل فرایند اشتغال در جامعه و  فراهم سازی عدالت اجتماعی در نظام بانکی" مورد بحث قرار گرفت.

 

اعضای کمیته فقهی ـ حقوقی طرح تحول نظام بانکی نیز در این نشست تاکید کردند که "قوانین به گونه‌ای مورد بازنگری واقع شود که از قانون‌گریزی بانکها کاسته شود. قوانین به گونه‌ای باید باشد تا هر بانکی تفسیری از قانون ارائه ندهد تا با روح حذف ربا از بانک در تعارض باشد".

اساتید حوزه و دانشگاه در این نشست تاکید کردند که باید بازنگری قانون عملیات بدون ربا باید به گونه‌ای صورت پذیرد تا در مرحله اجرا بانک‌ها به روال گذشته خود باز‌ نگردند و از شیوهای مرسوم بانکداری متعارف (غربی) استفاده ننمایند.

در این نشست همچنین پیشنهاد شد تا کمیته حقوقی ـ فقهی مربوط به قانون عملیات بانکی بدون ربا در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی با محوریت حجت الاسلام والمسلمین دکتر موسویان تشکیل و قانون عملیات بانکی بدون ربا مورد بازنگری قرار گیرد.

بر اساس این گزارش، قرار شد کمیته دوم نیز با عنوان "کمیته سیستم عملیاتی بانکها" با محوریت حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسین زاده بحرینی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تشکیل شود.

گفتنی است: با توجه به تنوع معاملات شرعی، راه حل اجرایی شدن قانون بانکداری اسلامی با چالش مواجه نخواهد بود. اجرای قانون و نظارت بر آن نیز بر اساس شورای فقهی که در قانون پیش بینی شده است، امکان‌پذیر می‌باشد.