مدیریت ریسک بانکداری اسلامی به کمک تکنولوژی

کد خبر: 171099 چهارشنبه 5 شهریور 1393 - 14:28
مدیریت ریسک بانکداری اسلامی به کمک تکنولوژی

با افزایش تقاضای خدمات بانکداری اسلامی، بانک اسلامی فیصل مصر مدیریت ریسک خود را برای تامین نیازهای منحصر بانکداری وابسته به اخلاق تغییر داده است.

بانکداری اسلامی در خاورمیانه و دیگر مناطق طرفداران زیادی پیدا کرده است. بخشی از این روند به دلیل جایگاه اخلاقی آن است. قواعد کلی بانکداری اسلامی بهره، معاملات محصولات مربوط به فساد چون الکل، قمار، فروش سلاح و تنباکو را حرام می داند. بعلاوه، فعالیت تجاری باید بر اساس دارایی اصلی حقیقی باشد تا از احتکار جلوگیری شده و مشوق قدرت عمل مشارکتی مثل اشتراک سود باشد.

اولین بانک اسلامی مصر بانک فیصل می باشد اگرچه امروز به تعداد آنها افزوده شده است.

بازگشایی این بانک برای مردم مصر جالب بود و فوراً برای ملحق شدن به آن شتافتند. با این وجود، این بانک تصمیم گرفت برای جذب ۷۰% دیگر مصری ها سیستم بانکدارای جدیدی ایجاد کند.

این امر کار ساده‌ای نیست؛ زیرا قوانین بانکداری اسلامی خطرات خاصی ایجاد می کند. بزرگترین این خطرات قرارداد مرابحه است که بانک های اسلامی به جای وام بهره دار از آن استفاده می‌کنند.

بر طبق این قرارداد بانک کالا/دارایی را خریده و بر سر قیمت فروش علاوه بر کمیسیونی که در معامله دریافت می کند، با خریدار توافق می کند. معامله باید برای همه افراد درگیر شفاف باشد. به علاوه بانک حق ندارد در صورتی که پرداخت خریدار تاخیر داشت، او را ملزم به پرداخت جریمه کند. با این وجود، برای بانک قضیه خطرناکی است.

بانک باید کالایی که وام به آن تعلق دارد بطور مثال خودرو را خریداری کند و با وثیقه آن را به مشتری بفروشد. این یک ریسک بزرگ است آنها باید پیش از اقدام در مورد خطر و مشتری دقیق باشند و به مشتری اطمینان کامل داشته باشند

در این راستا فیصل چندین ابزار مدیریت ریسک بنگاه اقتصادی ساخته شده توسط شرکت سان گارد را نصب کرده است و درصدد است تمامی فعالیتهای پرخطر را با استفاده از این ابزارها متمرکز کند تا به طور موثرتری خطرات را شناسایی و اندازه‌گیری کرده و تحت نظر داشته باشد.

این بانک همچنین اعلام کرد پروسه اتوماسیون و متمرکز شدن مدیریت ریسک به کاهش زمان گزارش و افزایش شفافیت کمک می‌کند. سابقاً این کارها بصورت دستی انجام می‌شد و یک پروسه پرهزینه و همراه با صرف زمان زیادی بود که عاری از خطای انسانی نیز نبود.

تصمیم به سرمایه‌گذاری در این تکنولوژی جدید نیز تا حدودی به دلیل قوانین بود. بانک مرکزی مصر دید سختگیرانه‌ای دارد و تاکید می‌کند بانک های این کشور به قوانین از جمله اقدامات گزارش ریسک پایبند باشند. پیش از سال ۲۰۰۸ بانکهای مصر بخش اختصاصی مدیریت ریسک نداشتند که امروزه رایج تر شده است.

منبع: Bankingtech