رشد سریعتر بانکداری اسلامی به نسبت بانکداری رایج در جهان

کد خبر: 171280 سه شنبه 29 مهر 1393 - 13:16
رشد سریعتر بانکداری اسلامی به نسبت بانکداری رایج در جهان

نخست وزیر مالزی در آیین گشایش رسمی نشست موسسه بانک های توسعه ای و موسسات مالی عضو بانک توسعه اسلامی که با حضور ایران در کوالالامپور برگزار شد، از رشد سریع تر و 50 درصدی بانکداری اسلامی در جهان به نسبت بانکداری معمولی خبر داد.

به گزارش ایرنا، 'نجیب تون رزاق' نخست وزیر مالزی در این نشست، بازار بانکداری اسلامی را یک هزار میلیارد و 200 میلیون دلار اعلام کرد که تا سال 2017 به دو هزار میلیارد و 600 میلیون دلار می‌رسد .

وی گفت مسلمانان جهان نیازمند توسعه روشی تحول گرا در بانکداری اسلامی هستند که به کارآفرینان و تامین کنندگان مالی اجازه دهد زمینه رشد اقتصاد پایدار را به کمک یکدیگر فراهم کنند.

به گفته وی، کشورهای اسلامی با پیشرفت قابل توجه در بخش اقتصادی به گروهی مهم در اقتصاد جهانی تبدیل شده‌اند، به طوری که تولید ناخالص داخلی سازمان همکاری‌های اسلامی در سال 2012 به رقم 9 هزار و 400 میلیارد دلار رسید، در حالی که این رقم در گذشته هفت هزار و 500 میلیارد دلار بود.

نخست وزیر مالزی این ارقام را نشان دهنده ظرفیت نامحدود کشورهای اسلامی دانست و گفت که کشورهای اسلامی که منابع ثروت برای اقتصاد جهانی در اختیار دارند باید از طریق سازمان های مالی بر صلح دوست بودن این کشورها تاکید کنند.

وی تاکید کرد که اگر همکاری و برنامه‌ریزی سازماندهی شده بین کشورهای اسلامی وجود داشته باشد ظرفیت این کشورها بسیار زیاد است‌.

نخست وزیر مالزی در ادامه با اشاره به بازار یک هزار میلیارد و 200 میلیون دلار بانکداری اسلامی در حال حاضر که تا سه سال آینده به دو هزار میلیارد و 600 میلیون دلار افزایش می یابد، گفت که بانکداری اسلامی اکنون 50 درصد سریع تر از بانکداری معمولی در حال رشد است.

وی از صنایع کوچک و متوسط خواست با حضور فعال‌تر در بانکداری اسلامی به عنوان یکی از بخش‌هایی که سریع ترین رشد را در بازار شلوغ مالی دارند، نقش مهمی در این عرصه ایفا کنند‌.

نجیب تون رزاق در ادامه سخنرانی خود با تاکید بر نقش صنایع کوچک و متوسط در مالزی، گفت که دولت این کشور درصدد است 41 درصد از تولید ناخالص داخلی خود، 62 درصد از اشتغال و 25 درصد از صادرات را تا سال 2020 با این صنایع تامین کند.

به گفته نخست وزیر مالزی، این کشور سال گذشته میلادی نیز با تخصیص 12 میلیارد رینگیت (حدود چهار میلیارد دلار) از 890 هزار طرح کوچک و متوسط حمایت مالی کرد.

این رقم در سال جاری به 13 میلیارد رینگیت (حدود چهار میلیارد و 330 میلیون دلار) افزایش یافته است.