تامین مالی اسلامی؛ مزایا و چالش‌ها

کد خبر: 181843 سه شنبه 23 تیر 1394 - 10:12
تامین مالی اسلامی؛ مزایا و چالش‌ها

فائزه احمدی طباطبایی

پس از بحران مالی جهانی، سیاستگذاران به دنبال راهکاری برای تقویت واسطه گری های مالی که توسط بانک ها و موسسات غیربانکی صورت می پذیرد، هستند. هدف اصلی، بررسی و شناسایی محرک ایجاد مخرب ترین بحران مالی قرن و در نتیجه ایجاد یک سیستم مالی با ثبات تر و فراگیر در جهت توسعه و رشد اقتصادی است. تامین مالی اسلامی ویژگی های متعددی دارد که سازگار با این هدف است. تامین مالی اسلامی به آن دسته از خدمات مالی اشاره دارد که با فقه و شریعت اسلامی سازگار و مواردی نظیر قمار، سفته بازی، بهره و ... را ممنوع کرده است. در واقع اساس تامین مالی اسلامی بر رفتار عادلانه و حفظ قداست قراردادها است.

     از آنجا که کلید اصلی تامین مالی اسلامی مشارکت طرفین قرارداد در سود و زیان پروژه ها و وام های مالی است، لذا این اصول نوید حمایت از ثبات مالی می دهد. تامین مالی اسلامی از پتانسیل عملکرد مهمی در جهت ثبات و ترویج برخوردار است و با توجه به اینکه از سرمایه گذاران خواسته می شود که در زیان احتمالی وام ها شریک شوند، لذا اهرم مالی کمتر و انگیزه بیشتری برای مدیریت ریسک های بزرگ تر به وجود می آید. از طرفی این ویژگی تقسیم ریسک به اطمینان از صحت عملکرد موسسات مالی خصوصی و منع رونق انواع وام دهی و ایجاد حباب در املاک و مستغلات که پیشامدهای بحران مالی جهانی بودند، کمک بسزایی می کند.

همچنین تمرکز بر سرمایه گذاری دارایی محور و تقسیم ریسک تامین مالی در این روش، امکان دسترسی شرکت های کوچک و متوسط به منابع مالی به منظور حمایت از رشد فراگیر آنان و تامین مالی پروژه های زیر بنایی در مقیاس بزرگ را به وجود می آورد. سرمایه گذارانی که مشارکت در تامین مالی پروژه های ساخت و ساز جاده ها، پل سازی و پروژه های مشابه کرده اند، بازده سرمایه گذاری های خود را تا زمان سررسید پروژه ها دریافت می کنند. در نهایت خدمات مالی اسلامی وعده بهبود گنجایش مالی برای تعداد زیادی از مسلمانان که صرفا تمایل به استفاده از خدمات بانکی اسلامی را دارند داده است.

    اما چالش های ترویج این صنعت و رشد آن به شیوه ای سالم چیست؟ این موضوع و دیگر مسائل مربوطه در کارگروه صندوق بین المللی پول مورد بحث قرار گرفت و مشخص شد که برای رشد و شکوفایی، این صنعت مستلزم حل و توجه به مسائل زیر است:

    افزایش شفافیت قانونی و هماهنگ سازی، مطابقت با استانداردهای اسلامی، از جمله نحوه برخورد در شراکت سود سرمایه گذاری حساب های سرمایه گذاری و الزامات افشا و همچنین ارائه توضیحات بیشتر در مورد ابزارهای تطبیق با شریعت در الزامات محاسباتی بازل III

    تاکید بر اهمیت سازگاری بیشتر در رعایت شریعت در داخل و خارج از کشورها

    تاکید بر اهمیت توسعه شبکه ایمنی(حفاظت از سپرده گذاران و ارائه نقدینگی اضطراری) و چارچوب هایی که به موسسات اسلامی که با مشکلات روبه رو هستند اجازه دهد تا مشکلات خود را به شیوه ای که موجب اجتناب از ایجاد اختلال در بازار شود، حل کنند.

    کاهش مالیات و موانع قانونی مشارکت در ریسک تامین مالی.

    تعمیق بازار برای اوراق بهادار کوتاه و بلند مدت مطابق با شریعت، از طریق محک مستقل موضوعات به صورت منظم و قوانین شفاف تر حاکم بر رفتار با وثیقه.

    دارایی های مالی اسلامی با نرخ دو رقمی طی دهه گذشته رشد داشته اند، به طوری که از حدود 200 میلیارد دلار در سال 2003 به حدود 1800 میلیارد دلار تا پایان سال 2013 رسیده که بخش عمده ای از سرمایه گذاری (حدود 80درصد) در بانکداری اسلامی و الباقی از 15درصد در صکوک و 5درصد در صندوق های اسلامی و تکافل (بیمه اسلامی) تشکیل شده است.

    در حال حاضر بانکداری اسلامی حدود 15درصد و یا بیشتر از سیستم بانکی 10 کشور در خاورمیانه و آسیا را در بر می گیرد. همچنین انتشار صکوک با افزایش 20 برابری نسبت به دوره مشابه، به مبلغ 120 میلیارد دلار تا سال 2013 رسیده است.

    به دنبال افزایش بهره برداری در این بازارها، تعداد و تنوع ناشران دارایی های مالی اسلامی در حال رشد و رسیدن به مرزهای هنگ کنگ، لوکزامبورگ، سنگال، آفریقای جنوبی و انگلستان هستند.

    جدول زیر نگاهی گذرا به روند گسترش صنعت مالی اسلامی در دنیا دارد:

   

    توسعه این صنعت به شیوه ای اصولی و کاربردی، مستلزم ارائه راهکار برای رفع چالش هایی بوده که در فوق تشریح شده است. بی شک، صندوق بین المللی پول، با توجه به برخورداری از مزایایی نظیر اعضای جهانی، اختیارات نظارتی، امکان ظرفیت سازی و ارتباط و درگیری با محیط های هر دو نهاد اسلامی و مرسوم، از فرصت و توانمندی لازم برای کمک به این صنعت برخوردار است.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد، شماره 3528 به تاریخ ۱۳۹۴/4/22، صفحه 22 (خبر).