مجلس دهم معطل لایحه دولت نمی‌شود

کد خبر: 262399 چهارشنبه 12 خرداد 1395 - 12:53
مجلس دهم معطل لایحه دولت نمی‌شود

رئیس کمیته بازنگری قانون بانکداری بدون ربا در مجلس نهم، با بیان اینکه کار تصویب بانکداری بدون ربا از هردو مسیر لایحه یا طرح که آغاز شود، نتیجه مطلوبی خواهد داشت، گفت: تدبیر ما اعلام وصول طرح توسط مجلس دهم، حتی با همکاری و امضای تعداد بیشتری از نمایندگان است.

محمد حسین حسین زاده بحرینی با اشاره به بررسی "طرح بانکداری بدون ربا" در کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اگر در مجلس در مورد بانکداری بدون ربا کاری صورت نگرفته بود، دولت باید به مجلس لایحه ارائه می‌کرد، اما در حال حاضر دراین خصوص کار زیادی انجام شده و دانش مجلس در این زمینه بالا است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، بخش عمده ای از دانش مجلس درمورد بانکداری بدون ربا را در اثر تعامل با دولت دانست و افزود: دولت بارها روی طرح بانکداری مجلس کار کرده و تیم‌های مختلف در بانک مرکزی و بسیاری از روسای بانک‌ها در این زمینه اظهارنظر کرده‌اند و حتی تعامل درحدی بوده که بخشی از طرح پیش نویس، لایحه دولت است.

 

آمادگی مجلس در قانون بانکداری بدون ربا بیش از دولت و بانک مرکزی است

حسین زاده بحرینی با بیان اینکه کار تصویب بانکداری بدون ربا از هردو مسیر لایحه یا طرح که آغاز شود، نتیجه مطلوبی خواهد داشت، ادامه داد: قاعده این است که در موارد بسیار تخصصی کار با لایحه دولت آغاز شود، اما در این مورد به دلیل پیشینه کار در مجلس، آمادگی مجلس بیش از دولت و بانک مرکزی است.

 وی با بیان اینکه پیشنهاد به دولت ارائه لایحه بر اساس طرح مجلس است، بیان داشت: لایحه نیز در نهایت باید تقدیم مجلس شده و کمیسیون اقتصادی و صحن مجلس لایحه را تصویب کنند.

 

مجلس دهم در  قانون بانکداری بدون ربا منتظر لایحه دولت نمی‌شود

حسین زاده بحرینی افزود: با توجه به اینکه نظرات تخصصی برخی نمایندگان در این طرح لحاظ شده، اگر دولت در لایحه خود از این طرح استفاده کند، مراحل تصویب آن تسریع می‌شود.

وی ادامه داد: تصمیم مجلس دهم در مورد قانون بانکداری بدون ربا این است که معطل لایحه دولت نشود و حداقل فایده‌ای که ارائه طرح نمایندگان در مجلس نهم داشت، دولت و بانک مرکزی را به تکاپو واداشت و به اذعان مسئولان وزارت اقتصاد و بانک مرکزی اگر طرح مجلس و پیگیری نمایندگان دوره نهم نبود، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد به همین میزان نیز پیش نمی‌رفتند.

 

پیش بینی ها نشان دهنده قرابت بین طرح و لایحه بانکداری بدون ربا است

حسین زاده بحرینی با بیان اینکه با توجه به گرفتاری‌های روزمره دولت اگر بررسی بانکداری بدون ربا توسط مجلس رها شود، از سوی دولت نیز پیگیری نمی‌شود، بیان داشت: تدبیر ما اعلام وصول طرح توسط مجلس دهم، حتی با همکاری و امضای تعداد بیشتری از نمایندگان است، که پس از آن به کمیسیون اقتصادی ارجاع می شود، مجلس کار خود را در این زمینه ادامه خواهد داد.

وی با تاکید بر اینکه در کارگروه تخصصی که جهت پیگیری قانون بانکداری بدون ربا تشکیل می‌شود، لایحه و طرح به طور همزمان قابل بررسی و تجمیع هستند، افزود: پیش‌بینی‌ها نشان دهنده قرابت بین طرح و لایحه بانکداری بدون ربا است و در مذاکراتی که با بانک مرکزی و دولت انجام شده، نقاط اختلاف مشخص است، اما نقاط اختلافی باید از مسیر خود به نتیجه برسد، که در این زمینه قانون اساسی تکلیف را مشخص کرده و در نهایت مجلس و نمایندگان در صحن علنی تصمیم می‌گیرند.

 

صحن علنی مجلس تکلیف نهایی قانون بانکداری بدون ربا را مشخص می‌کند

حسین زاده با بیان اینکه همه باید سازوکار مشخص شده در قانون اساسی را بپذیرند، ادامه داد: از بسیاری موارد در طرح اولیه عدول شده تا با بانک مرکزی همکاری شود، اما برخی مواد قابل جمع نبوده و اختلاف مبنایی است که با گفت وگوی بیشتر به نتیجه نمی‌رسد، و حل این اختلافات باید به صحن علنی سپرده شود.

منبع: خبرگزاری خانه ملت