آشنایی با موسسه استانداردسازی IIFM

کد خبر: 272546 شنبه 6 شهریور 1395 - 12:3
آشنایی با موسسه استانداردسازی IIFM

موسسه IIFM یک سازمان بین‌المللی برای تنظیم استاندارد در حوزه صنعت خدمات مالی اسلامی است که بر استانداردسازی قراردادهای مالی اسلامی، تولید محصول در زمینه بازار پول و سرمایه، امور مالی شرکتی و همچنین بخش‌های تجاری ـ مالی صنعت خدمات مالی اسلامی تمرکز دارد.

همچنین این سازمان نقش مهمی در جهت یکپارچه‌سازی بازار مالی از طریق توسعه شیوه‌ها و روش‌های بهینه در سطح جهانی ایفا می‌کند. یکی دیگر از اهداف IIFM دستیابی به قوانین شرعی یکپارچه و ارتقاء سطح آن از طریق اقداماتی است که برای ایجاد یک صنعت مالی اسلامی قوی، شفاف و کارآمد انجام می‌شود. این سازمان با ساماندهی تعدادی از سمینارها و کارگاه‌های آموزشی به توسعه صنعت مالی اسلامی نیز کمک می نماید.  

موسسه IIFM در سال 2002 به عنوان یک سازمان بی طرف و غیر انتفاعی با تلاش‌های جمعی بانک توسعه اسلامی، مدیریت پولی برونئی دارالسلام، بانک اندونزی، بانک مرکزی بحرین، بانک مرکزی سودان و بانک نگارا تأسیس شد. این سازمان علاوه بر اعضای موسس خود، توسط برخی از نهادهای نظارتی و دولتی مانند بانک مرکزی پاکستان، مرکز مالی بین المللی دبی، مرکز خدمات مالی اندونزی، بانک ملی قزاقستان و توسط تعدادی از موسسات مالی بین المللی و منطقه‌ای نیز پشتیبانی می‌شود.

مهمترین استاندارهایی که IIFM تاکنون منتشر کرده است عبارتند از: موافقت‌نامه فروش اوراق خزانه (MATP)، توافق‌نامه هجینگ (TMA)، استانداردسازی سوآپ نرخ سود اسلامی، توافق‌نامه مرابحه رهنی(MCMA).

موسسه IIFM  همچنین در حال تهیه و آماده‌سازی اسناد استاندارد در زمینه‌هایی همچون سوآپ ارز غیرهمسان اسلامی (ICCS)، فروش آتی مبادلات ارزی (FX Forward)، استانداردسازی صکوک، توافق‌نامه پشتیبانی اعتباری، ریسک مشارکت مدنی می‌باشد.