فرصت‌ها و چالش‌های کارت اعتباری بین‌المللی در نظام بانکی ایران

کد خبر: 272688 یکشنبه 11 مهر 1395 - 14:10
فرصت‌ها و چالش‌های کارت اعتباری بین‌المللی در نظام بانکی ایران

پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی به تازگی گزارشی را با عنوان «فرصت‌ها و چالش‌های کارت اعتباری بین‌المللی در نظام بانکی ایران» به قلم رسول خوانساری منتشر کرده است.

در این گزارش چالش‌ها و موانع توسعه کارت‌های اعتباری بین‌المللی از جمله مسائل فقهی، مشکلات قیمت‌گذاری و تعیین نرخ سود، نبود ساز و کارهای مناسب اعتبارسنجی مشتریان، مسائل فرهنگی مربوط به کارت‌های اعتباری، مشکلات نوسان نرخ ارز، کمبود استانداردهای بین‌المللی در صنعت بانکداری، کمبود بسترها و زیرساخت‌های فنی، محدودیت دسترسی به اعتبار و همچنین تحریم‌های اقتصادی مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

در چکیده این مقاله آمده است: کارت اعتباری بین‌المللی، نوعی از کارت اعتباری است که امکان استفاده از آن در خارج از مرزهای یک کشور وجود داشته باشد. صنعت پرداخت‌های اعتباری نقش به‌سزایی در افزایش سهولت، سرعت و امنیت مبادلات برای مشتریان ایفا می‌کند و کارت‌های اعتباری امکان مناسبی برای خرید برخط، ایجاد بازارهای جدید برای خرده‌فروشان و افزایش دامنه انتخاب مشتریان فراهم می‌‌سازد.گردشگران، دانشجویان، مدیران و... از جمله اقشاری هستند که دسترسی به کارت اعتباری بین‌المللی در تسهیل مبادلات و رفع نیازهای آنها در حوزه پرداخت اهمیت ویژه‌ای دارد.

متاسفانه به دلایل مختلف، نظام بانکی ایران در زمینه کارت‌های اعتباری بین‌المللی پیشرفت چندانی نداشته و از ظرفیت مناسب این حوزه جهت ارایه خدمات بهتر به مردم و نیز فرصت درآمدزایی برای خود به خوبی استفاده نکرده است. هرچند بخشی از این مشکل به دلیل وجود تحریم‌های اقتصادی در سالیان گذشته بوده، ولی به نظر می‌رسد عمده چالش‌های این حوزه، مربوط به مسايل و مشکلات داخلی است. در این مقاله پس از معرفی و تشریح مزایا و کارکردهای بالقوه کارت اعتباری و تشریح ضرورت استفاده از کارت‌های اعتباری بین‌المللی، به مهم‌ترین چالش‌ها و موانع موجود در مسیر توسعه این صنعت در نظام بانکی کشور اشاره می‌شود و حتی‌الامکان راهکارها و پیشنهادهایی جهت برطرف کردن آنها ارایه شده است.

در قسمت نتیجه‌گیری این گزارش آمده است: با وجود مزایای زیادی که برای کارت‌های اعتباری بین‌المللی قابل تصور است، آن‌گونه که پیداست در حوزه کارت اعتباری رشد کشور ما با سایر حوزه‌های بانکداری الکترونیک همسو نبوده و از نظر کمی و کیفی قابل قبول نیست. با وجود اثرگذاری نسبی تحریم‌های اقتصادی بر توسعه کارت‌های اعتباری بین‌المللی، ولی در شرایط تحریم نیز راهکارهایی برای فعالیت در این صنعت وجود دارد و اگر نظام بانکی ما به دنبال ورود جدی در صنعت کارت‌های اعتباری بین‌المللی باشد، تعداد زیادی راه برای حل مشکلات مربوط به تحریم وجود دارد و می‌توان با رفع چالش‌های داخلی و خارجی در این زمینه، امکان توسعه این صنعت را بیش از پیش فراهم ساخت.

علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت کامل متن این گزارش به این نشانی مراجعه نمایند.