قطر و کویت، پیشرو در توسعه بازار صکوک

کد خبر: 283171 سه شنبه 13 تیر 1396 - 11:9
قطر و کویت، پیشرو در توسعه بازار صکوک

بر اساس آمار منتشر شده در مرکز مالی قطر (QFC)، این کشور به عنوان فعال ترین ناشر اوراق صکوک معرفی شد که توانسته است سرمایه گذاران مختلفی را از جهان به خود جذب کند.
به تازگی هیثم السلاما، رئیس مرکز مالی قطر طی اظهارنظری، بیان داشت: انتشار اوراق صکوک برای تامین مالی زیرساخت‌های فیزیکی و اجتماعی کشور و همچنین خاورمیانه نقش بسیار پررنگی را ایفا کرده است و از طریق انتشار این اوراق توانستیم نیازهای کشور را برآورد کنیم.

وی در این خصوص ابراز داشت: ایجاد یک بازار با زیرساخت‌های مطمئن برای اوراق اسلامی یکی از نکات کلیدی است است که قطر می‌تواند از طریق آن سرمایه‌گذاران خارجی را با پتانسیل بالای این بازار آشنا کند.

السلاما در کنفرانس «اوراق قرضه، وام و صکوک در خاورمیانه» به این مورد اشاره کرد که پتانسیل بسیار قوی‌ای در بازار صکوک وجود دارد و با توجه به جمعیت مسلمانان در دنیا که رو به ازدیاد است می‌توان انتظار داشت که این بازار نیز به زودی با توسعه و تکامل همراه خواهد شد.

با وجود توسعه بازار صکوک، السلاما در این خصوص بیان داشت: کشورهای زیادی صکوک را به کدهای مالیاتی خود اضافه کرده‌اند به خصوص که بازارهای مالی اسلامی و اوراق صکوک یکی از بازارهای شفاف و اوراق اسلامی بسیار مورد توجه است.

وی در این خصوص ادامه داد: صکوک به عنوان یک اوراق بهادار، سود بیشتری را در مقایسه با اوراق بهادار دیگر عاید سرمایه‌گذار خود می کند. از این رو، بیشتر کشورهای اسلامی برای رواج بهتر بازار سرمایه خود باید کدهای اوراق صکوک را وارد دستورهای مالیاتی خود بکند.

این در حالی است که، صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود در خصوص اوراق صکوک بیان داشت: بازار سرمایه اسلامی و اوراق مبنی بر دستورات اسلامی با رشد بسیار چشمگیری روبه‌رو شده است و به نظر می‌رسد که وسعت این رشد و توسعه بتواند در بازارهای جهانی بسیار تاثیرگذار باشد.

در این بین بازار اسلامی، کویت به سرعت در حال رشد است و به نظر می‌رسد این بازار یکی از نقطه‌های قوت اقتصاد کویت باشد. از مشخصه های بارز اقتصاد کویت این است که هم از بازار اسلامی استفاده می‌کند و هم از خدمات موسسات مالی عادی بهره می‌برد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)