«دوشنبه» شرایط مناسب برای بانکداری اسلامی را ایجاد می‌کند

کد خبر: 283185 شنبه 31 تیر 1396 - 16:22
«دوشنبه» شرایط مناسب برای بانکداری اسلامی را ایجاد می‌کند

«سراج‌الدین اکرامی» رئیس بانک ملی تاجیکستان امروز با هیات شرکت مشاوره بین المللی ISRA Consultancy Sdh که به ریاست پرفسور «اشرف هاشم» وارد این کشور شده دیدار و در خصوص مسائل مربوط به ایجاد شرایط مناسب برای فعالیت بانک اسلامی در «دوشنبه» بحث و تبادل نظر کرد.

در جریان این ملاقات نتایج فعالیت مشترک هماهنگ سازی پیش نویس قوانین نظارت بر موسسات اعتباری اسلامی در تاجیکستان مورد بررسی قرار گرفت.

در این دیدار به بخش کنترل بانکداری اسلامی در ساختار دپارتمان کنترل بانک ملی تاجیکستان که با هدف تامین پایه‌های قانونی فعالیت موسسات اعتباری اسلامی در محدوده این کشور راه‌اندازی شده، اشاره شد.

طرفین با توجه به ویژگی‌های موسسات اعتباری اسلامی اظهار داشتند: کنترل و نظارت بر آنها باید طبق استانداردهای شورای خدمات مالی اسلامی (IFSB) و سازمان حسابداری و حسابرسی موسسات مالی اسلامی (AAOIFI) صورت گیرد.

این هیات مشاوره بین‌المللی ضمن قدردانی از فعالیت فاز اول همکاری‌های گروه کاری برای ادامه همکاری در این مسیر با بانک ملی تاجیکستان ابراز آمادگی کرد.

به نظر می رسد که برای راه اندازی کامل سیستم بانکداری اسلامی مطابق با شریعت اسلامی کارهای زیادی دیگر باید انجام گیرند و مشتریان و در مجموع نمایندگان بخش مالی سنتی به تمام ویژگی‌های این سیستم بانکداری که با سیستم رایج بانکداری تفاوت های دارد، آشنا شوند.

بنابر مطالعات اخیر صندوق بین‌المللی پول بانک‌های اسلامی در مقابل بحران مالی و اقتصادی در برابر بانک‌های سنتی پایدارتر می باشند.

منبع: خبرگزاری فارس