بیست و یکمین جلسه نقد برگزار شد

کد خبر: 283349 یکشنبه 26 آذر 1396 - 21:53
بیست و یکمین جلسه نقد برگزار شد

بیست و یکمین جلسه از سلسله نشست‌های بررسی و نقد پژوهش‌های بانکداری و مالی اسلامی با عنوان «آسیب‌شناسی نظام بانکی کشور و و راه‌حل عملیاتی رفع مشکلات بانکداری» با سخنرانی دکتر بیژن بیدآباد (پژوهشگر بانکداری اسلامی) و با حضور حجت‌الاسلام دکتر سیدعباس موسویان (عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی)، دکتر حسین صمصامی (عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی) و حسین بازمحمدی (مشاور بانک مرکزی) در روز چهارشنبه ۲۲ آذرماه ۱۳۹۶ در پژوهشکده پولی و بانکی برگزار شد.

در آغاز این نشست جناب آقای دکتر بیژن بیدآباد بر اساس ایده مطرح‌ شده در فصل نهم از جلد سوم کتاب بانکداری راستین، به شمارش و توضیح ریز مسائل و مشکلات بانکی کشور و همچنین روش حل عملیاتی آن پرداخت.

پژوهشگر بانکداری اسلامی، مشکلات مهم و موانع دست ‌و پاگیر نظام بانکی ایران را به چهار محور مسائل موجود در بانک مرکزی، عملیات بانکی، اصلاحات ساختاری بانکی و سیستم یکپارچه بانکی تقسیم‌بندی کرد و پس از بررسی تک‌تک آنها، متناسب با هر یک از مشکلات موجود، راه‌حل عملیاتی ارائه نمود. وی اظهار داشت، بازتعریف جایگاه و استقلال بانک مرکزی، توجه به بخش نظارتی و همچنین لزوم استفاده از ابزارهای جدید در حوزه سیاست‌گذاری پولی نقش مهمی در اصلاح نظام بانکی کشور ایفا می‌کنند. دکتر بیدآباد در ارتباط با گواهی راستین به عنوان یکی از ابزارهای تأمین مالی، گفت: این اوراق مجموعه گواهی‌های طراحی شده در بانکداری مشارکت در سود و زیان راستین است که طبق ضوابط بانکداری راستین تعریف و صادر می‌شوند. این گواهی‌ها می‌تواند بانام و یا بی‌نام باشد و قابل انتقال به غیر به قیمت اسمی و برای یک دوره مشخص منتشر می‌شوند. تعیین قیمت معاملاتی این گواهی نیز برحسب مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار گواهی راستین است.   
وی در ادامه گفت: بازرسی و پایش عملیات بانکی، اصلاح الگوی مصرف منابع، روش اصولی برخورد با مبحث جریمه تأخیر و توسعه زیرساخت‌های بانکداری الکترونیک در افزایش بهره‌وری و اصلاح نظام یکپارچه بانکی کشور نقش قابل توجهی دارند.

دکتر بیدآباد با تأکید بر اهمیت اصلاح نظام بانکی کشور گفت: برای پیاده‌کردن بانکداری اسلامی راستین باید تحولات خاصی در نظام فعلی بانکی بوجود آورد که این تحولات از اصلاح قانون عملیات بانکی بدون ربا تا حذف حیله‌های شرعی بانک‌ها و تغییر ساختار سازمانی آنها را شامل می‌شود.

پژوهشگر بانکداری اسلامی در پایان مواردی چون سازماندهی، ساماندهی، نظارت بر اجرا، آموزش و تربیت و همچنین صیانت و حل اختلاف را به عنوان فازهای مختلف اجرای تحول بانکی برشمرد و پیشنهادهایی را برای اصلاح نظام بانکی عنوان کرد.

پس از ارائه دیدگاه‌های سخنران این نشست، اعضای هیأت رئیسه درباره ایده مطرح‌شده در نشست به بیان دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات خود و ارائه پیشنهاداتی پرداختند.

گزارش تفصیلی این نشست از طریق همین پورتال منتشر خواهد شد. لازم به ذکر است جهت بهره مندی بیشتر علاقمندان، صوت این جلسه در صفحه سلسله جلسات نقد و بررسی پژوهش‌های بانکداری و مالی اسلامی از لینک ذیل موجود است.

پوستر جلسه
مبحث مورد نقد
صفحه سلسله جلسات نقد و بررسی پژوهشهای بانکداری و مالی اسلامی