نخستین بانک تماما اسلامی در افغانستان مجوز آغاز به کار گرفت

کد خبر: 293611 دوشنبه 3 اردیبهشت 1397 - 10:57
نخستین بانک تماما اسلامی در افغانستان مجوز آغاز به کار گرفت

به گزارش رویترز، نخستین بانک تماما اسلامی در افغانستان راه اندازی می شود. یک مقام ارشد بانک مرکزی افغانستان در این باره به خبرنگاران گفت: بانک مرکزی مجوزی برای راه اندازی بانک اسلامی افغانستان «ایبا»، نخستین بانک تماما اسلامی برپایه قوانین و اصول شریعت اسلامی، و وام‌دهنده بدون بهره ارائه داده است.

بانک اسلامی افغانستان که با نام بانک باختر شناخته می شود از سال 2009 تحت گواهینامه بانکداری غیراسلامی فعالیت خود را آغاز کرده است. این بانک که مجوز خود را اوایل ماه آوریل 2018 دریافت کرده و قرار است به زودی به یک بانک تمام اسلامی تغییر پیدا کند. این بانک شروع به تبدیل دارایی‌ها و سپرده‌های خود در ماه ژانویه کرد تا به اصول دینی پایبند باشد که شامل ممنوعیت قمار، الکل و بهره گرفتن می‌باشد.

گفتنی است سیستم بانکداری افغانستان کوچک است اما اقتصاد اسلامی به عنوان یک وجه مهم برای جذب مردم به فعالیت‌های اقتصادی در این کشور شناخته می شود. طبق آماری که انجام گرفته تنها 5.7 % جمعیت مردم با بخش بانکداری در این کشور سر و کار دارند. اکثریت جمعیت 30 میلیونی در افغانستان، امور مالی مبتنی بر بهره و اقتصاد غیراسلامی را حرام می دانند و به همین جهت نیز با بانک‌ها رابطه خوبی ندارند.

فیضان احمد رئیس بخش اقتصادی و از اعضای هیات مدیره این بانک ابراز امیدواری کرد با اسلامی شدن شیوه بانکداری، تا دو سال آینده، سرمایه گذاری مردم در بانک ها افزایش یافته و ترازنامه این بانک دو برابر شود.

در سال‌های اخیر بانکداری اسلامی در افغانستان توسط شرکت‌های انگشت شماری با نام «پنجره‌های اسلامی» ارائه شده‌اند اما تاکنون هیچ بانک تماما اسلامی در این کشور راه اندازی نشده بود.

منبع: خبرگزاری حوزه