گواهی انطباق با شریعت برای ارز دیجیتال شرکت استلار

کد خبر: 293808 دوشنبه 22 مرداد 1397 - 9:49
گواهی انطباق با شریعت برای ارز دیجیتال شرکت استلار

به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت استلار[1] که یکی از شرکت‌های معروف در حوزه ارز دیجیتال است، به تازگی اعلام کرده گواهی انطباق با شریعت را برای پلت‌فرم زنجیره بلوک[2] و ارز رمز‌گذاری شده (دیجیتال) خود با نام لومنز[3] دریافت کرده است.

توسعه این‌گونه محصولات، نشان‌دهنده رشد شرکت‌های فین‌تک در بازارهای نوظهور شرق و غرب آسیا است که همزمان فقهای اسلامی نیز به ارزیابی جنبه‌های شرعی ارزهای دیجیتال پرداخته‌اند. در واقع هدف از این کار، وارد کردن فناوری به عرصه محصولات مالی منطبق با شریعت است.

لیزا نستور، مدیر واحد مشارکت شرکت استلار اعلام کرده که شرکت به دنبال همکاری با شرکت‌های مالی در کشورهای حوزه خلیج فارس است و دریافت گواهینامه می‌تواند این‌گونه همکاری‌ها را افزایش دهد. او چنین می‌افزاید: «ما به دنبال همکاری با شرکت‌های تسهیل‌کننده نقل و انتقال وجوه در کشورهایی مانند امارات، عربستان و بحرین هستیم که بازار گسترده‌ای به شمار می‌آید».

هرچند برخی مقررات‌گذاران در کشورهای حوزه خلیج فارس تردیدهایی را ابراز کرده‌اند، ولی در این میان بحرین در پی استفاده از ارزهای دیجیتال برای تقویت نقش خود به عنوان مرجعیت مالی در منطقه است.

کمیته بررسی فقهی بحرین که ارزیابی محصولات شرکت استلار را بر عهده داشته، اظهار داشته که در این راستا ویژگی‌ها و کاربردهای شبکه استلار را بررسی نموده و رهنمودهایی را برای کاربرد فناوری شرکت استلار در موسسات مالی اسلامی منتشر کرده است.

رسول خوانساری


[1]. Cryptocurrency firm Stellar

[2]. Blockchain

[3]. Lumens