انتشار ۲۵ میلیارد دلار صکوک توسط بانک توسعه اسلامی

کد خبر: 293931 دوشنبه 5 آذر 1397 - 12:49
انتشار ۲۵ میلیارد دلار صکوک توسط بانک توسعه اسلامی

به گزارش سایت بانک توسعه اسلامی، ابزارهای مالی اسلامی (صکوک)، اوراق بهادار با ارزش مالی یکسان و قابل معامله در بازارهای مالی هستند که بر پایه‌ یکی از قرارداد‌های مورد تأیید اسلام طراحی شده و دارندگان اوراق به صورت مشاع مالک یک یا مجموعه‌ای از دارایی‌ها و منافع حاصل از آنها می‌باشند.

از طرف دیگر، در اقتصادهای جدید، بانک‌ها به‌عنوان مهم‌ترین واسطه‌های گردش وجوه به‌حساب می‌آیند و نقش مهمی در توسعه بازارهای مالی کشورها ایفا می‌کنند. این امر باعث شده است بانک‌ها در کنار شیوه‌های متعارف تجهیز منابع پولی (مانند سپرده‌پذیری)، در سال‌های اخیر به سمت انتشار اوراق بهادار حرکت کنند. بر این اساس، بسیاری از بانک‌ها و نهادهای مالی اسلامی در کشورهای گوناگون با اهداف مختلف نسبت به انتشار انواع اوراق بهادار اسلامی (صکوک) اقدام نموده‌اند.

در این رابطه بانک توسعه اسلامی (به عنوان یکی از نخستین و مشهورترین بانک‌های اسلامی جهان) برنامه‌ریزی مشخصی جهت انتشار ۲۵ میلیارد دلار صکوک در یک بازه زمانی معین، انجام داده است. اولین مرحله از این برنامه اخیرا و با انتشار ۶۵۰ میلیون یورو عملیاتی گردید و قرار است در آینده نزدیک مراحل بعدی انتشار صکوک نیز پیگیری شود.   

صکوک منتشر شده توسط بانک توسعه اسلامی، به لحاظ زمان‌بندی پنج ساله می‌باشد و قرار است منابع حاصل از این انتشار بر اساس انواع مختلفی از عقود اسلامی مانند: مرابحه، اجاره، استصناع و مشارکت جهت تامین مالی طرح‌های اقتصادی پیش‌بینی شده مورد استفاده قرار گیرد.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت گزارش این خبر به این نشانی مراجعه نمایند.

دکتر حسین میثمی