جزئیاتی از انتشار اولین اوراق یورویی بانک توسعه اسلامی

کد خبر: 293932 دوشنبه 5 آذر 1397 - 12:54
جزئیاتی از  انتشار اولین اوراق یورویی بانک توسعه اسلامی

بانک توسعه اسلامی به تازگی ۶۵۰ میلیون یورو اوراق گواهی امانی[1] با سررسید پنج ساله منتشر کرده است. این اوراق بر اساس «برنامه انتشار گواهی امانی[2]» ۲۵ میلیارد دلاری که در هفتم ژوئیه ۲۰۱۸ توسط بانک توسعه اسلامی و شرکت خدمات امانی بانک توسعه اسلامی به‌روزرسانی شد، منتشر شده است.

شرکت حقوقی دنتوس، مشاور بانک توسعه اسلامی در انتشار این اوراق بوده است. این شرکت معمولاً برای انتشار اوراق بدهی دلاری در گذشته به بانک توسعه اسلامی مشاوره داده است و این معامله اولین اوراق یورویی بانک توسعه اسلامی در برنامه انتشار صکوک خود بوده است. انتشار این اوراق در هفتم نوامبر سال جاری با موفقیت انجام شد.

اوراق منتشر شده در این برنامه، در بورس سهام لندن فهرست و به سرمایه‌گذاران حرفه‌ای خارج از ایالات متحده بر اساس قانون S ذیل قانون اوراق بهادار امریکا مصوب ۱۹۳۳ عرضه شدند. همچنین شرکت و بانک سرمایه‌گذاری کردیت اگریکول، بانک سرمایه‌گذاری ناتیکسیز، لندس‌بانک بادن وورتمبرگ و بانک استاندارد چارتر به عنوان مدیران عرضه مشترک این اوراق فعالیت کردند.

انتشار این اوراق، اقدام مهمی در راستای متنوع‌سازی منابع تامین مالی بانک توسعه اسلامی به شمار می‌آید. الکس روسوس همکار شرکت دنتوس در زمینه بازار سرمایه می‌گوید: «ما خرسندیم که این فرصت را پیدا کردیم تا از بانک توسعه اسلامی در اولین مورد انتشار اوراق یورویی پشتیبانی کنیم. این معامله سرآغازی بر تداوم تلاش بانک توسعه اسلامی برای متنوع‌سازی منابع تامین مالی و گستره سرمایه‌گذاران خود است و در این راه حمایت خوبی از فعالان بازار دریافت کرده است. امیدواریم بانک توسعه اسلامی مرزهای بازار سرمایه اسلامی را در آینده گسترش دهد».

رسول خوانساری[1]. Trust Certificates: گواهی امانی نوعی اوراق بدهی یا سرمایه‌گذاری است که معمولاً توسط یک موسسه دولتی به پشتوانه سایر دارایی‌ها منتشر می‌شود.

[2]. Trust Certificate Issuance Programme