معرفی راهکارهای مبتنی بر بلاکچین برای بانکداری اسلامی توسط مؤسسه ICD عربستان سعودی

کد خبر: 293948 چهارشنبه 14 آذر 1397 - 18:22
معرفی راهکارهای مبتنی بر بلاکچین برای بانکداری اسلامی توسط مؤسسه ICD عربستان سعودی

به گزارش سایت خبری arabianbusiness، مؤسسه اسلامی ICD عربستان سعودی و شرکت فین‌تک تونس (IFTS) توافقنامه‌ای با هدف توسعه‌ی راهکارهای بلاکچین برای بانک‌های اسلامی منعقد نمودند. این مؤسسه که بازوی بخش خصوصی بانک توسعه اسلامی (IDB) است، در بیانیه‌ای اظهار داشت: هدف از این توافقنامه توسعه‌‌ی کسب و کار خطی محصولاتی است که عمدتا در زمینه‌ی حل مسائل مربوط به مدیریت نقدینگی طراحی می‌شوند. اولین محصول در کسب و کار خطی، پلتفرمی است که معامله کالاهای واقعی را تسهیل نموده و مسائل بین بانکی را در چارجوب شیوه‌های متعارف و اسلامی حل می‌کند به گونه‌ای که با موازین شرعی نیز منطبق باشد.

ایمان سجینی مدیر عامل شرکت ICD اظهار داشت: فناوری اطلاعات همواره نقش مهمی در سیستم‌های مالی ایفا می‌کند. ما به طور پیوسته استراتژی‌های مربوط به جهت‌گیری خدمات را دنبال خواهیم کرد و از طریق ارائه‌‌ی راهکارهای فین تک که دارای ویژگی‌های نوین و منطبق با شریعت می‌باشد، به شرکای خود کمک خواهیم کرد. در حال حاضر بانک‌های اسلامی عمدتا اجازه استفاده از بازارهای پولی و ابزارهای تأمین مالی مبتنی بر بهره را که بانک‌های مرکزی ارائه می‌دهند، ندارند و همین مسأله می‌تواند در طول بحران نقدینگی زیان‌آور باشد.

هفته گذشته، بانک الهلال مستقر در امارات متحده عربی به عنوان اولین بانک اسلامی در جهان از فناوری بلاکچین برای فروش مجدد و پرداخت صکوک اسلامی استفاده کرد. الکس کوئیلو؛ مدیرعامل بانک الهلال در این زمینه بیان داشت: فناوری بلاکچین راه را برای دیجیتالی شدن صکوک هوشمند اسلامی که در سال‌های اخیر یکی از بهترین انواع دارایی‌های رو به رشد بوده است، باز خواهد کرد.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت گزارش این خبر به این نشانی مراجعه نمایند.

فرشته ملاکریمی