افتتاح نخستین بانک اسلامی در تاجیکستان در سال ۲۰۱۹

کد خبر: 293958 شنبه 17 آذر 1397 - 14:11
افتتاح نخستین بانک اسلامی در تاجیکستان در سال ۲۰۱۹

به گفته یکی از منابع بازار مالی تاجیکستان به ترند، نخستین بانک اسلامی این کشور در آوریل سال 2019 افتتاح می‌شود.

بنا بر اطلاعات به دست آمده، در سال 2018 شرکت اسلامی توسعه بخش خصوصی (ICD) و دفتر منطقه‌ای بانک توسعه اسلامی (IsDB) در آلماتی گفت‌و‌گوهایی را با «صاحب‌کار بانک»، به عنوان یکی از بانک‌های رده متوسط تاجیکستان، صورت داده‌اند. این منبع در این زمینه تصریح می‌کند: صاحب‌کار بانک به دنبال راهنمایی‌های فنی به منظور دست یافتن به اهداف استراتژیک خود در راستای تغییر وضعیت از یک بانک متعارف به نخستین بانک اسلامی تاجیکستان است.

وی همچنین می‌افزاید که تیم ICD در حال حاضر راهنمایی‌های بانک در زمینه‌هایی نظیر فرایند انتقال (به بانکداری اسلامی)، به کارگیری احکام و شریعت اسلامی، حمایت حقوقی، سرمایه انسانی، راهکارهای آی‌تی، حسابداری، خزانه‌داری، مدیریت ریسک، بازاریابی و حمایت ارتباطی را بر عهده دارد.

به نظر می‌رسد این پروژه دستاوردهای قابل توجهی در تمام زمینه‌ها و به‌ویژه نزدیک شدن به تاسیس نخستین بانک اسلامی تاجیکستان داشته باشد.

به گزارش ترند بانکداری اسلامی یا مالی اسلامی نوعی بانکداری اسلامی است که مبتنی بر احکام و شریعت و تطبیق کارکردی آن در توسعه اقتصادهای اسلامی می‌باشد.

«صاحب‌کار بانک» که فعالیت خود را از سال 1999 آغاز نموده است، از شهر خجند پایه‌گذاری شده است. این بانک هم‌اکنون به ارائه خدمات بانکی مشغول بوده و دفاتری در دوشنبه، کانیبادام، ایسفارا و گرگان‌تپه دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم