استانداردسازی عقود بانکی بر حسب موازین شرعی

کد خبر: 293991 چهارشنبه 26 دی 1397 - 9:56
استانداردسازی عقود بانکی بر حسب موازین شرعی

فصلنامه تازه‌های اقتصاد در شماره ۱۵۳ (شهریور ۱۳۹۷)، مقاله‌ای با عنوان «استانداردسازی عقود بانکی بر حسب موازین شرعی» به قلم فرشته ملاکریمی منتشر کرده است.

در این مقاله می‌‌خوانیم:

«یكی از مسائل مهم در زمینه نظارت بر بانك‌های اسلامی، مسئله ریسك شریعت است. منظور از ریسك شریعت خطری است كه بانكداری اسلامی را از ناحیه عدم انطباق فعالیت‌های آن با اصول شریعت تهدید می‌کند.

اولین و مهمترین مخاطره در رابطه با سلامت شرعی بانک‌ها، عدم انطباق قراردادهای بانکی بر اساس قواعد شریعت است. در صورت مخالفت هر یک از مفاد و شروط قرارداد با موازین فقهی، مشروعیت معامله مخدوش می‌گردد و اجرای بانکداری اسلامی را با چالشی جدی روبرو می‌سازد. افزون بر این در نظام بانکی بدون ربا در ایران، شاخص‌های مشخصی برای سنجش مشروعیت قراردادها وجود ندارد. بنابراین لازم است شاخص‌ها و استانداردهای کلیدی از کاربردهای کلی و مصداقی ضوابط و قواعد فقهی با هدف ارزیابی میزان انطباق قراردادهای بانکی با شریعت استخراج و معرفی شود؛ به منظور سنجش میزان انطباق با شرع ضروری است قراردادهای بانکی را از دو منظر احکام و قواعد اختصاصی هر عقد و قواعد و احکام عمومی باب معاملات مورد سنجش قرار داد.»

علاقمندان می‌توانند جهت دریافت این مقاله به این نشانی مراجعه نمایند.