بررسی اوراق وکالت دولتی مالزی و ارائه الگویی بومی برای اقتصاد ایران

کد خبر: 294318 پنج شنبه 8 فروردین 1398 - 11:19
بررسی اوراق وکالت دولتی مالزی و ارائه الگویی بومی برای اقتصاد ایران

فصلنامه اقتصاد اسلامی در شماره ۷۲ از سال هجدهم خود مقاله‌ای با عنوان «بررسی اوراق وکالت دولتی مالزی و ارائه الگویی بومی برای اقتصاد ایران» به قلم وهاب قلیچ منتشر کرده است.

در چکیده این مقاله می‌خوانیم:

« اوراق وکالت از جمله ابزارهای مالی اسلامی که به دلیل کارایی و انعطاف‌پذیری بالایی که دارد مورد توجه کشورهای اسلامی از جمله مالزی قرار گرفته است. اوراق وکالت دولتی بین‌المللی مالزی از جمله مهم‌ترین اوراقی است که دولت مالزی جهت تأمین مالی خود منتشر می‌کند و با استقبال زیادی از سوی خریداران از سراسر جهان مواجه شده است؛ این در حالی است که توجه اساسی به این اوراق و الگوسازی آن برای اقتصاد ایران تاکنون در مطالعات داخلی مدنظر قرار نداشته است.

این پژوهش با استفاده از روش تحلیلی ـ توصیفی و مطالعه میدانی، ضمن معرفی نمونه‌ای از اوراق وکالت دولتی مالزی، به این پرسش پاسخ می‌دهد که ابعاد، ارکان و ساختار عملیاتی این اوراق از چه محدودیت‌هایی برخوردار است و الگویی تکمیلی و بومی‌شده و متناسب با فقه امامیه از آن برای اجرا در اقتصاد ایران چیست؟ نتایج پژوهش، محدودیت‌های نمونه اوراق وکالت دولتی مالزی بنا به ملاحظات فقه اهل تسنن را معرفی می‌کند؛ همچنین این مطالعه نشان می‌دهد که می‌توان با استفاده از ظرفیت‌های فقه امامیه، الگوی مذکور را توسعه بخشید و جهت تأمین مالی دولت ایران مورد بهره‌برداری قرار داد.»

علاقمندان می‌توانند این مقاله را از این نشانی دریافت نمایند.