فین‌تک‌ها؛ فرصتی برای سرمایه‌گذاری فعالان بانکداری اسلامی

کد خبر: 304370 شنبه 4 خرداد 1398 - 13:33
فین‌تک‌ها؛ فرصتی برای سرمایه‌گذاری فعالان بانکداری اسلامی

به نقل از خبرگزاری نیو استریت تایمز مالزی[1]، فعالان حوزه تأمین مالی و بانکداری اسلامی بایستی با سرعت بیشتری در فن‌آوری‌های نوین سرمایه‌گذاری کنند تا از این طریق بتوانند راهکارهای ارائه خدمات بانکداری اسلامی را گسترش و محصولات خود را به طور موثر و کارآمدتری منتشر نمایند. استفاده از تکنولوژی هوشمند در صنعت مالی (فین‌تک) باعث تسهیل معاملات مالی و ایجاد تحولات قابل توجهی در حوزه پرداخت‌های موبایلی، انتقال پول، تسهیلات، سرمایه‌گذاری و مدیریت دارایی می‌شود. فین‌تک‌ها در فضای مالی اسلامی می‌تواند در تکامل عرضه محصولات و خدمات مالی اسلامی کمک قابل توجهی نماید. 

مهاتیر محمد، نخست وزیر مالزی در ۱۵امین مجمع مالی اسلامی ۲۰۱۹ که در کوالالامپور مالزی برگزار شد، گفت: تحولات صنعت بانکداری و مالی اسلامی طی سال‌های اخیر با سرعت قابل توجهی همراه بوده است و مفاهیم مالی اسلامی مرتبط با بسیاری از محصولات مالی به منظور تأمین نیازهای مشتریان و سرمایه‌گذاران گسترش یافته است. علاوه بر این، چارچوب‌های مقرراتی، احتیاطی، قانونی و حسابداری اسلامی، توسعه و زمینه تحقیقات لازم و ارتقای آموزش و دانش بیشتر میان مسلمانان و غیرمسلمانان افزایش یافته است.

به گفته وی، تأمین مالی اسلامی به عنوان یک عامل تسهیل‌کننده می‌تواند نقش موثری در رشد جهانی سبز ایفا نماید. در این میان، نفوذ فین‌تک‌ها به فضای مالی اسلامی باعث حذف واسطه‌ها و در نتیجه کاهش قیمت‌ها و افزایش بازدهی خواهد شد. با این وجود، حضور فن‌آوری‌های نوین در صنعت بانکداری اسلامی در مراحل اولیه خود قرار دارد و لازم است با یکسان‌سازی استانداردها و گزارش‌‌دهی‌های مالی و همچنین همکاری ذی‌نفعان این حوزه، زمینه کاهش موانع و افزایش شفافیت برای سرمایه‌گذاران ایجاد گردد.

لیلا محرابی[1]New Straits Times