اهمیت موضوع‌شناسی فقهی بلاک‌چین

کد خبر: 304371 شنبه 4 خرداد 1398 - 14:7
اهمیت موضوع‌شناسی فقهی بلاک‌چین

فناوری بلاک‌چین و استفاده از پولهای مجازی به عنوان یک واقعیت در دنیای معاصر وجود دارند و بدون تردید در آینده نیز با پیشرفتهای بیشتری مواجه خواهند شد. تاکنون در ایران استفاده از فناوری بلاک‌چین و همچنین استفاده از پول‌های مجازی همانند بیت‌کوین مورد اقبال سیاستگذاران اقتصادی کشور قرار نگرفتهاند و حتی سال گذشته هم بانک مرکزی و هم سازمان بورس و اوراق بهادار به صورت علنی استفاده از بیت‌کوین را غیرقانونی اعلام کردند، چراکه معتقد بودند این پول‌ها پشتوانه حقوقی و قانونی ندارند. لذا نمیتوان آنها را در کشور مورد استفاده قرار داد، اما برخی از صاحبنظران معتقدند که راهی غیر از حرکت به سمت استفاده از فناوری‌هایی همانند بلاک‌چین در سیستم اقتصادی و بانکی کشور نداریم، اما لازم است که رمزارز ملی خود را تولید کنیم. همچنین باید بتوانیم مسائل فقهی و شرعی مرتبط با پولهای مجازی را نیز حل کنیم. یکی از مدافعان استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین حجتالاسلام والمسلمین حمید شهریاری، رئیس مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضائیه است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حمید شهریاری، رئیس مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضائیه و رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، در گفت‌وگو با ایکنا، به بیان نکاتی درباره وضعیت مواجهه ما با این تکنولوژی، اهمیت استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین در اقتصاد و نظام بانکی کشور و همچنین وضعیت بررسی ابعاد فقهی این فناوری پرداخت و گفت: تکنولوژی بلاک‌چین تکنولوژی جدیدی است که تاکنون فقط در رمزارزها ظهور و بروز داشته است. درباره وضعیت کنونی مواجهه با این تکنولوژی هم باید بگویم که به کمک چهار بانک کشور، پروژهای با عنوان «ققنوس» کلید خورده است تا بتوانیم رمز ارز ایرانی را طراحی کنیم.

 

اظهار نظر قانونی درباره مسائلی همانند بیت‌کوین شتاب‌زده نباشد

وی با اشاره به نوظهور بودن تکنولوژی بلاک چین ادامه داد: امیدواریم این پروژه به ثمر بنشیند و بعد از اتمام موفقیت‌آمیز این پروژه میتوانیم مطمئن باشیم که اولین کاربرد بلاک چین در ایران مورد استفاده قرار گرفته است. طبیعتاً فناوری بلاک چین، یک تکنولوژی نوظهور است و باید منتظر بمانیم و ببینیم که با گذر زمان چه تصمیمات جدیدی درباره این تکنولوژی اتخاذ خواهد شد.

حجت‌الاسلام شهریاری درباره اعلام سال گذشته بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار مبنی بر غیرقانونی بودن بیت‌کوین در ایران بیان کرد: حتماً باید به مقرراتی که بانک مرکزی در این زمینه تعیین میکند پایبند باشیم، اما بنده در این مورد معتقدم که اظهار نظر قانونی درباره مسائلی همانند استفاده از بیت‌کوین نباید شتاب‌زده باشد.

 

اهمیت موضوع‌شناسی فقهی بلاک‌چین

رئیس مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضائیه به پیش‌بینی خود از آینده استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین اشاره کرد و ادامه داد: بر طبق پیش‌بینی‌هایی که بنده انجام دادهام چنین تکنولوژی‌هایی در آینده حتماً در اقتصاد کشورها جاگیر و پاگیر خواهد شد. بنابراین بهتر است که دست‌اندرکاران و مسئولان اقتصادی کشور با دقت بیشتری درباره چنین مسائلی اظهار نظر کنند.

وی درباره اهمیت توجه به مسائل فقهی مرتبط با تکنولوژی بلاک‌چین گفت: در این راستا و برای موفقیت چنین تکنولوژیهایی، موضوع‌شناسی بلاک‌چین در مسائل فقهی اهمیت بسیاری دارد. البته بنده معتقدم تا موضوع استفاده از فناوری بلاک‌چین به خوبی شکافته نشود، بهتر است که اظهارنظرهای صریح فقهی در مورد این تکنولوژی بیان نشود.

 

انتخاب طلا به عنوان پشتوانه رمز ارز ایرانی

رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی یادآور شد: در این باره جزوهای در مورد فناوری بلاک‌چین نیز تهیه و آن را در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن توزیع کردیم. این اقدام میتواند به تولید ادبیات لازم در مورد فناوری بلاک‌چین کمک کند تا ان شاءالله موضوع‌شناسی فقهی لازم هم انجام شود.

حجت‌الاسلام شهریاری با اشاره به اقدامات علمی خود در زمینه این تکنولوژی، گفت: بنده در مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی مشغول کار بر روی بلاک‌چین هستم و جزوهای هم در سی صفحه آماده شده است که به تعریف بلاک‌چین می‌پردازد و ان شاءالله که خوانندگان بتوانند بهره کافی را از این نسخه ببرند.

رئیس مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضائیه در پاسخ به این پرسش که پروژه تولید رمز ارز ملی در چه مرحلهای است؟ اظهار کرد: چهار بانکی که مشغول کار بر روی این رمزارز ملی هستند، پلتفرم این کار را آماده کرده‌اند ولی پشتوانه آن را طلا قرار دادهاند. البته اقدامی که برای تولید رمزارز در ایران انجام شده تا حدودی با رمزارزهایی که تاکنون در دنیا تولید شده متفاوت است، اما به هر حال گامی رو به جلو است و امیدواریم به موفقیت برسد.

منبع: خبرگزاری ایکنا