قزاقستان، قطب قدرتمند بانکداری اسلامی در آسیای مرکزی

کد خبر: 304425 پنج شنبه 10 مرداد 1398 - 6:9
قزاقستان، قطب قدرتمند بانکداری اسلامی در آسیای مرکزی

به گزارش caspian news، دبیر کل دفتر خدمات مالی اسلامی قزاقستان می‌گوید که این کشور به عنوان سومین اقتصاد بزرگ منطقه کاسپین می‌تواند مرکز قدرتمند بانکداری اسلامی در آسیای مرکزی و اطراف آن باشد.

بلو دنباتا در این باره گفت: «ما در اینجا شاهد پتانسیل بسیار بالایی برای توسعه اقتصاد اسلامی هستیم.»

وی افزود: «قزاقستان با جمعیتی معادل 18 میلیون نفر هنوز دارای دسترسی به کشورهای مستقل مشترک‌المنافع با جمعیت مسلمان معادل 80 میلیون نفر و همچنین بازار روسیه است. به طور کلی به این ترتیب حدود 200 میلیون مسلمان به اقتصاد اسلامی دسترسی دارند.»

دبیر کل دفتر خدمات مالی اسلامی قزاقستان این اظهارات را در بازدید از مرکز «نور سلطان» که در حال حاضر میزبان برنامه‌های دفتر خدمات مالی اسلامی است، مطرح کرد.

مقامات قزاقستانی در تلاش هستند تا اقتصاد اسلامی را در کشوری که بیش از 70 در صد از جمعیت آن مسلمان هستند، توسعه بدهند. اولین بانک اسلامی در این منطقه تحت عنوان «الهلال» در سال 2010 میلادی بنا شد. در سال 2017، الهلال خدمات بانکداری اسلامی را با بازگشایی شعبه‌هایی در سه شهر از بزرگترین شهرهای قزاقستان ارائه کرد.

در حال حاضر دو بانک اسلامی به نام‌های الهلال و زمان بانک در قزاقستان فعالیت می‌کنند. همچنین موسسه‌های بین المللی مانند بانک توسعه اسلامی و شرکت اسلامی برای توسعه بخش خصوصی در قزاقستان فعال هستند.

منبع: خبرگزاری شبستان